Leebusprogrammi formaliseerimine Eestis

Hulk aastaid on äriringkonnad ja konkurentsiõiguse ellurakendamiseks pädevad asutused pidanud vastastikku nõu efektiivse leebusprogrammi kehtestamise teemal eesmärgiga tõhustada võitlust ebaseaduslike kokkulepetega.

Kauaoodatud leebusprogramm jõustus 27. veebruaril 2010. Kuivõrd ebaseaduslikke kokkuleppeid uuritakse kriminaalkorras, on leebusprogramm suunatud kriminaalmenetluste lõpetamisele ja kriminaalkaristuste vähendamisele isikute osas, kelle puhul on leebuse kohaldamise eeltingimused täidetud. Et karistatavad on nii horisontaalsed kui ka vertikaalsed kokkulepped, rakendub leebusprogramm mõlema kokkuleppeliigi suhtes.

Leebusprogrammi rakendamiseks pädevad kesksed ametiasutused on Konkurentsiamet ja Riigiprokuratuur.

Leebuse kohaldamise taotlus esitatakse Konkurentsiametile vormis, mis võimaldab kirjalikku taasesitamist ning taotluse Konkurentsiametile laekumise kuupäeva ja kellaaja fikseerimist. Leebuse kohaldamise taotluse saab e-posti teel esitada aadressil leebus@konkurentsiamet.ee.

Leebuse kohaldamise taotlus peab sisaldama andmeid taotleja isiku ja temaga seotud isikute kohta, karistatava teo kirjeldust, leebusetaotlejale kättesaadavaid ja teadaolevaid tõendeid karistatava teo kohta või, kui tõendeid ei ole võimalik esitada, siis tõendite kirjeldust koos nende asukoha äranäitamisega. Samuti tuleb esitada andmed teiste asutuste kohta, kellele leebusetaotleja on esitanud leebuse kohaldamise taotluse või kellele ta kavatseb selle esitada. Leebusetaotleja võib leebuse kohaldamise taotluses põhjendatult välistada teatud seotud isikud, kellele leebust ei kohaldata.

Leebuse kohaldamise üle otsustab Riigiprokuratuur. Kriminaalmenetlus lõpetatakse leebuse kohaldamise tingimusi täitva leebusetaotleja suhtes, kes on esimesena esitanud leebuse kohaldamise taotluse, milles sisalduv teave karistatava teo kohta võimaldab alustada kriminaalmenetlust. Kui kriminaalmenetlust on alustatud enne leebuse kohaldamise taotluse esitamist, lõpetab Riigiprokuratuur kriminaalmenetluse leebuse kohaldamise tingimusi täitva leebusetaotleja suhtes, kes on esitanud esimesena leebuse kohaldamise taotluse koos tõenditega, mis prokuratuuri hinnangul aitavad märkimisväärselt kaasa süüdistuse esitamisele.

Leebusetaotleja suhtes, kes täidab leebuse kohaldamise tingimusi, kuid kes ei ole esitanud leebuse kohaldamise taotlust esimesena, saab kohaldada karistatava teo eest mõistetava karistuse vähendamist proportsionaalselt sellelt isikult kriminaalmenetluses saadud abiga.

Leebuse kohaldamise taotluse esitamine võib tuua kaasa kaalukaid õiguslikke tagajärgi. Enne taotluse esitamist on soovitatav pöörduda õigusnõustaja poole, et maksimeerida taotluse esitamisest saadavat kasu ja vältida võimalikke kahjulikke tagajärgi.

Artikli autor on Vaido Põldoja, advokaadibüroo Varul Vilgerts Smaliukas vandeadvokaat.


 

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Õigusblog Varul Vilgerts Smaliukas

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Valdkonna tööpakkumised

EUROAPTEEK otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Fontes PMP OÜ

04. juuli 2018

VOLVO ESTONIA OÜ otsib RAAMATUPIDAJAT

M-Partner HR OÜ

29. juuni 2018

Uudised

Tööriistad