Julge hundi rind on rasvane ehk pankrotti ei tasu karta

Thomas A. Edison on öelnud: „I have not failed. I've just found 10,000 ways that won't work“. Mitu mittetöötavat varianti sina oled leidnud?

Hiljuti Junior Achievementi poolt korraldatud ettevõtlusnädala raames käisid Ernst & Young’i töötajad Tallinna üheteistkümnes gümnaasiumis rääkimas noortele ettevõtlusest ja ettevõtjatest. Kogemus oli positiivne ja mis veel olulisem – õpilastel on sära silmas, põnevaid ideid varuks ja kahtlemata leidus igas külastatud koolis tulevasi edukaid Eesti ettevõtjaid!

Mis on aga peamised mõtteterad, mida me noortele  jagasime?

Kõige olulisem on leida endas ettevõtja hing. Edukat ettevõtjat iseloomustavad märksõnad on riskivalmidus, enesekindlus, organiseerimisvõime, loovus, liidriomadus, energilisus ning oskus mõelda suurelt. Ja nagu Vince Lombardi, Ameerika jalgpallitreener, on öelnud, et edukat inimest eristab teistest mitte pelgalt tugevus ja teadmised, vaid ka tahe – soov midagi ära teha. Kui tuvastada endas vähemalt üks eelpool toodud omadustest koos tugeva tahtmisega, siis on uks ettevõtlusesse juba praokil.

Jätkusuutlikkuse tagamiseks on muidugi rohkem vaja vaeva näha:

- Mõtle suurelt!
Oluline on mõista, et me ei tegutse pelgalt 45 tuhande ruutkilomeetri suuruses Eestis, vaid vähemasti 4,2 miljoni ruutkilomeetrise Euroopa Liidu pinnal. Veelgi enam - mõeldes suurelt, ulatuvad meie tegevuse piirid miljardite ruutkilomeetriteni üle kogu maailma.

- Jälgi  turu trende!
 Näiteks kui Euroopa rahvastik vananeb, siis on võimalik seda ära kasutada luues vanematele inimestele mõeldud tooteid ja teenused (meditsiin, hooldusravi jne).

Kuidas on võimalik leida oma alternatiivne toode, mida realiseerida arenevatel turgudel?

- Leia lisandväärtus!
Mõeldes raamidest väljapoole ja üritades vallutada maailma ei tohiks aga unustada seda, et tarbija ootab lisandväärtust ning seda tegelikult kõikide toodete ja teenuste puhul. Kui oskad leida selle miski, mis eristab sind teistest konkurentidest, oled juba neist ühe sammu võrra ees.

Aga kui on olemas idee, see väikene miski, ja ettevõtjahing otsib igat võimalust välja pääsemiseks, siis miks paljud siiski loobuvad mõttest olla iseenda peremees?

Vastus sellele küsimusele on eelkõige hirm eksida ja ebaõnnestuda.
Kõik täna Eestis tegutsevad ettevõtjad on ju samuti algusest alustanud ja paljudel neist on seljataga nii mõnigi ebaõnnestumine. Vigadest aga õpitakse. Tasuks hoida silmad ja kõrvad lahti ning jälgida seda, mida on teised ettevõtjad teinud ja miks on ebaõnn neid tabanud. Samuti oleks tark õppust võtta mineviku kriisidest. Selleks ei pea kaugele aastate taha vaatamagi, sest viimase nn masu oleme me kõik ju läbi elanud.

Kindlasti ei tasuks karta pankrotti, vaid selle asemel tuleks juhtida riske.
Ernst & Young on koostanud äririskide edetabeli  „10 suurimat ettevõtlusriski“ , mille kohaselt finantskriisist väljumine on toonud kaasa uusi riske, millega ettevõtjad ja valitsused peaksid arvestama. Uuringu kohaselt nähakse edetabelis peamise riskina 2010. aastal seadustest ja uutest regulatsioonidest tulenevaid ohte, mis tekitavad ettevõtjates ebakindlust. See omakorda  vähendab investeerimisjulgust ja ettevõtete tegutsemisvõimet. Lisaks on antud edetabelis toodud välja ka krediidinõuete ja kapitali kättesaadavuse ning kulude kärpimisega kaasnevad riskid. Käesoleval aastal on näiteks  lisandunud kulude kärpimisele hinnasurve konkurentide ja turu poolt, mis omakorda pärsib tulubaasi saavutamist. 

Kõiki neid riske on targalt tegutsedes võimalik vältida või siis vähemalt nende mõju leevendada. Ja kui peakski juhtuma nagu viimases Eesti vs Sloveenia jalgpallimängus, kus agara kaitsetöö käigus tuli saatuslik pall oma väravasse, siis mis seal ikka – järelikult see kaitse ei toiminud. Elu läheb edasi, rahvusvahelisi mänge ja võimalusi tuleb veel, kuid ühe kogemuse võrra sai lahkutud väljakult rikkamana.

Seega lõpetuseks ka kõige olulisem mõttetera, mis ettevõtlusnädalast kõrvu jäi – julge hundi rind on rasvane ja ebaõnnestumisi  ei tasu karta!

Artikli autor on Eve Neumann, Ernst & Young Baltic AS auditi osakonna vanemkonsultant

 

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Ettevõtlusblog Ernst & Young

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

SimplBooks – kõige lihtsam raamatupidamis-
tarkvara

SimplBooksi veebipõhine raamatupidamistarkvara on oma lihtsuse ja soodsa hinna poolest mõeldud just eelkõige väikeettevõtetele. Meid kasutab üle 2500 ettevõtte ja raamatupidaja.

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad