Juriidilise isiku pädeva esindaja karistusõiguslik tähendus

Karistusseadustiku §-i 14 sõnastuse kohaselt vastutab juriidiline isik seadustes sätestatud juhtudel teo eest, mis on toime pandud tema organi, selle liikme, juhtivtöötaja või pädeva esindaja poolt juriidilise isiku huvides.

Juriidilise isiku organi, selle liikme ja juhtivtöötaja puhul on üldises plaanis selge, keda seaduseandja silmas peab. Tegemist on isikutega, kes kujundavad juriidilise isiku tahet ja kelle vahendusel realiseerib juriidiline isik oma õigusvõimet.

Tsiviil- ja äriõigusest on ju teada, et juriidilise isiku oragni teod loetaksegi juriidilise isiku tegudeks. Ja kuigi karistusõigus laiendab tahtekujundajate ringi selliselt, et lisaks organile on nendeks ka juriidilise isiku juhtivtöötajad ja organi liikmed eraldi, ei tohiks erilist vaidlust nende isikute määratlemisel tekkida.

Hoopis keerukam on mõista, kes on see karistusseadustikus nimetatud juriidilise isiku pädev esindaja, kelle õigusvastane käitumine juriidilise isiku huvides võib endaga kaasa tuua kriminaalasja koos rahalise karistusega viiskümmend tuhat kuni kakssada viiskümmend miljonit krooni ja/või sundlõpetamise või väärteoasja rahatrahviga viissada kuni viissada tuhat krooni. Karistusmäärad on piisavalt suured, et endale teadvustada risk, mis peitub õigustermini „pädev esindaja“ taga.

Praktikas on nende isikute ring, keda saaks käsitleda juriidilise isiku pädevate esindajatena ja kelle tegevuse kaudu võiks taoline risk realiseeruda, väga lai, ulatudes mistahes füüsilise isikuni, kellel on juriidilise isiku esindusõigus suhetes kolmandate isikutega. Mõiste „pädev esindaja“ on piiratud kriteeriumiga, et esindajal oli võimalik õigusvastane tegu toime panna just selle tõttu, et tal olid olemas teatav õiguspädevus (volitused) selles sfääris, kus ta juriidilise isiku huvides õigusvastase teo toime paneb.

Kui äriühingu lepinguline agent pakub läbirääkimiste käigus pistist, et saavutada müügieelist, või ettevõtet esindav advokaat sõlmib konkurentsi kahjustava kokkuleppe, oleks sellise käitumise õiguslikuks tagajärjeks esindatava juriidilise isiku kriminaalvastutus. Kui erakonna huvides võtab erakonna poolt volitatud esindaja vastu anonüümse, varjatud või juriidilise isiku annetuse, järgneb sellele lisaks selle isiku karistamisele ka erakonna kui juriidilise isiku vastutus. Praktikas ei tule just tuttav ette, kuid karistusõiguslikult võimalik.

Kui juriidilise isiku huvides paneb õigusvastase teo toime tema tahtekujundaja (näiteks juhataja), on süü omistamine juriidilisele isikule objektiivselt lihtne. Samas ei ole see sama pädeva esindaja puhul. Viimasel juhul tuleks teo omistamiseks juriidilisele isikule seostada see juriidilise isiku tahtekujundaja kooskõlastuse või heakskiiduga, vastasel juhul aktsepteeriksime olukorda, kus juriidilise isiku vastutus ei peakski olema süüline.

Kui juriidilise isiku volitatud maakler ilma juriidilise isiku teadmata manipuleerib aktsiatega börsil, siis võib see olla majanduslikult kasulik ettevõttele ja seeläbi ka maaklerile, kuid karistusõiguslik tagajärg peaks jääma maakleri kanda ja juriidilist isikut ei saaks vastutusele võtta. Kuid vastupidi, kui ettevõtte juhataja, nõukogu liige, tegevjuht annaksid maaklerile selleks korralduse või kiidaksid heaks maakleri ebaseadusliku turumanipulatsiooni, järgneks sellele ka juriidilise isiku vastutus.

Juriidilise isiku kriminaalvastutusele võtmist võimaldavad karistusseadustikus koguni 170 kuriteo koosseisu. Arvestades aga, et juriidilise isiku väärteoõiguslikku vastutust võimaldavad seadused ei ole koondatud, siis usutavasti ei ole Eestis kedagi (või kui on, siis väga üksikud), kes suudaksid vastata küsimusele, kui mitme seaduse alusel või kui mitme väärteokoosseisu järgi on võimalik juriidilist isikut karistusõiguslikult vastutusele võtta. Kuna aga selline vastutus võib juriidilisele isikule järgneda mitte üksnes tema enda tahtekujundajate tegevuse tagajärjel, vaid ka käsunditäitja, volitatud esindaja või muu nö pädeva esindaja tegevuse kaudu, siis peaks vähemalt teadma sellise regulatsiooni olemasolu ning arvestama sellega käsundi andmise, volitamise või muus vormis esindusõiguse andmisel. 

 
Artikli autor on Ain Alvin, Rödl ja Partner Advokaadibüroo vandeadvokaat

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Rödl & Partner - Äri ja Õigus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad