Tahteavaldus: enne mõtle ja siis kirjuta

Eelmises blogikandes oli juttu sellest, kes kannab tähitud kirja postkontorist väljavõtmata jätmise riski ehk millal loetakse posti teel saadetud teade saaja poolt kättesaaduks.Lisaks on oluline teada, et lepingust taganemise, ülesütlemise jms tahteavalduse tegemine on vormivaba ja korra tehtud avaldust ei saa tagasi võtta.

Lepingu lõpetamise teade on vormivaba

Lepingust taganemise ja ülesütlemise avaldusele vorminõuet ette nähtud ei ole. Lepingu lõpetamise teate võib seega saata mis tahes vormis. Oluline ei ole ka see, mis vormis sõlmiti leping, mida lõpetada tahetakse. Näiteks soovides notari juures sõlmitud korteri müügilepingust taganeda, ei pea minema taganemisavaldust vormistama notari juurde. Avalduse võib teha ka lihtkirjalikult või e-posti teel.

E-kiri on kätte saadud, kui see on jõudnud saaja serverisse ja tal on mõistlik võimalus sellega tutvuda

Kuigi paberikiri on täna pigem erand ja praktiliselt kogu infovahetus toimub elektrooniliselt, on Riigikohus vaid ühe korra käsitlenud küsimust, millal tuleb lugeda e-kiri kättesaaduks. Kohtuotsuses nr 3-2-1-123-07 leidis Riigikohus, et e-kiri on jõudnud saajani, kui see on saabunud saaja või tema valitud teenusepakkuja serverisse, kuid e-kiri on kätte saadud alles siis, kui saajal on mõistlik võimalus sellega tutvuda.

Millal on isikul mõistlik võimalus e-kirjaga tutvuda, sõltub sellest, kas saajal on Interneti-püsiühendus või mitte. Majandus- ja kutsetegevuses saab e-kirja lugeda kättesaaduks hiljemalt järgmisel päeval pärast e-kirja saabumist saaja või tema valitud teenusepakkuja serverisse.

Lisaks märkis Riigikohus, et e-kirja tähtaegselt saajani jõudmise riski kannab eelkõige saatja, sest tema valib teate saatmise viisi. Kui saatja edastab teate e-postiga, siis kannab ta teate kadumise riski kuni hetkeni, mil e-kiri jõuab saajani. Kui saatja e-kirja kättesaamise kinnitust ei nõudnud, peab saatja tõendama, et teade jõudis tähtaegselt saajani. E-kirja saajani jõudmist ei saa saatja tõendada saadetud e-kirja väljavõttega. Usaldusväärseks tõendiks võib olla aga nt kolmandast isikust teenusepakkuja serveri väljavõte selle kohta, et e-kiri saabus teatud ajal tema serverisse.

Tahteavaldust ei saa peale selle jõustumist tagasi võtta

Kehtib tahteavalduse siduvuse põhimõte. See tähendab, et kui taganemis-, tühistamis- või ülesütlemisavaldus on kätte saadud ja kehtivaks muutunud, ei saa neid enam tagasi võtta.

Veelgi enam, kui avaldus on jõustunud ja sellega leping lõppenud ehk õigusmuudatus toimunud, ei saa tahteavaldust tagasi võtta isegi teise poole nõusolekul. Mitte mingit tähendust ei ole näiteks kokkuleppel, kus pooled avaldavad, et üks loobub taganemisavaldusest ja teine on sellega nõus ja nad soovivad jätkata lepingu täitmist. Leping on sellest hoolimata lõppenud.

Soovitame olla hoolsad tahteavalduste tegemisel. Seitse korda mõõda ja üks kord avalda.

Artikli autor on advokaadibüroo Tamme Otsmann Ruus Vabamets partner, vandeadvokaat Erki Vabamets.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Tamme Otsmann Ruus Vabamets õigusblog

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Valdkonna tööpakkumised

MAXIMA EESTI OÜ ootab oma meeskonda PALGAARVESTAJAT

Maxima Eesti OÜ

19. november 2018

KAARLI HAMBAPOLIKLIINIK otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Tripod Grupp OÜ

30. november 2018

Uudised

Tööriistad