Eestlaste raha istub kinni käibekapitalis

Käibekapitali juhtimise teemal aeg-ajalt ikka kirjutatakse ja targutatakse - seda eriti keerulistel aegadel, kui igalt poolt pigistab. Kuid mida hakata peale teadmisega, et sinu ettevõtte vaba raha istub kinni varude ja nõuete all?

Alustuseks on hea probleemi tunnistada. Eesti ettevõtete raha konversioonitsükli (ehk aeg mille jooksul ostetud kaubast tekib raha) üle 50%-ne pikenemine aastal 2009 näitab, et midagi saaks paremini teha.
Ernst & Young-i poolt läbi viidud uuringu kohaselt on 86% USA ja Euroopa suurettevõtetest oma käibekapitali juhtimise 2009. aastal luubi alla võtnud.

Hoolimata tähelepanust käibekapitalile kogesid 2/3 küsitletud firmadest raha konversioonitsükli pikenemist 2009. aastal võrrelduna 2008. aastaga (USA: 6% pikenemine, Euroopa: 3%). Siin on teatav vastuolu – valdkonda tähtsustatakse, aga numbrid liiguvad vastassuunas. Osaliselt on põhjus kindlasti üldises depressioonis, aga siiski võiks ka juhtimise küsimusele tähelepanu pöörata. Ainukestena uuringus osalenutest suutsid Saksamaa ja Skandinaavia ettevõtted raha käibimise kiirust parandada.

 

 

 

 

 

 

 

 

Allikas: EY uuring („All tied up. Working capital management report 2010“); Eesti andmed andmebaasist Amadeus

Kui vaadata 50 suurima käibega ettevõtet Eestis, on pilt üllatav: 2009. aasta keskmine raha konversioonitsükkel on aeglustunud koguni 72%  võrra! Keskmine nõuete laekumise periood on pikenenud 7 päeva võrra, varude käibimine on aeglustunud ning arvete maksmise kiirus enam-vähem samaks jäänud. Probleem paistab seega olevat nõuete laekumises ning varude juhtimises.

Mida tähendab, kui arved laekuvad 7 päeva hiljem kui varasemalt või kui varud seisavad laos nädal aega kauem kui peaks?

Oletame, et nõuete/varude keskmine saldo on näiteks 10 miljonit krooni ja aastane käive 100 miljonit – seega käibimiskiirus on 36.5 päeva. Kui raha oleks võimalik kätte saada 7 päeva varem või varusid samaväärselt vähem laos hoida, siis tähendab see aastas „istuvat raha“ 1.9 miljonit (2% käibest!). Seda võib vaadata kui: a) summat, mida ettevõte ei saa kasutada laienemiseks, b) raha, mida omanik ei saa välja võtta dividendina, c) summat, millelt ettevõte maksab intressi pangale arvelduskrediidi kasutamise eest.

Kui nõuete laekumise puhul on majanduse languse tingimustes enamasti „süüdi“ kliendid, klientide kliendid jne, siis varude juhtimine on kindlasti koht, kus saab paremini. Õpikute lemmiknäiteks on siin USA arvutitootja Dell, kes on asjad nii suutnud sättida, et ühtegi arvutit ei hakata enne tootma, kui on olemas konkreetne tellimus. See kõlab igal juhul jube hästi - huvitav, kas see ka praegu veel nii toimib.

Järgnevalt mõned soovitused käibekapitali efektiivsemaks juhtimiseks:

Varud:
• Nõudluse planeerimine (tellimuste kiirem töötlemine)
• Aeglaselt liikuvate varude pidev jälgimine
• Laoartiklite arvu piiramine

Nõuded:
• Krediidipoliitika ülevaatamine
• Arvete väljastamise protsessi kiirendamine
• Ületähtaegsete arvete regulaarne jälgimine

Võlad tarnijale:
• Arvete maksmise sageduse jälgimine
• Maksega viivitamine vs. allahindlus varajase tasumise korral
• Tsentraliseeritud ostu- ja logistika juhtimine

Kindlasti on Eestis ettevõtteid, kellel käibekapitali juhtimine on timmitud viimse piirini. Neil ei jää siis muud üle kui oodata, et kliendid kiiremini maksma hakkaksid. Samas on kõik kõigiga seotud, nii et ühe ettevõtte käibekapitali juhtimine läbi maksetega venitamise on teise ettevõtte jaoks „investeering“ käibekapitali.

Ehk tsiteerides Onu Remuse Jutte: „…võõras võtab teiselt rasva, omanik saab märgi sappa, sootuks süütu kannatab.“

Artikli autor on Taavi Pahapill, Ernst & Young Baltic AS-i tehingute nõustamise osakonna vanemkonsultant

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Ettevõtlusblog Ernst & Young

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad