Valgevene – uus Ida-Euroopa majandusstaar

Praeguses olukorras otsivad Eesti ettevõtjad aktiivselt uusi eksporditurgusid ja kohti investeeringute paigutamiseks. Märgatavalt kasvas huvi Valgevene vastu just viimasel aastal, sest Valgevene näib lähima stabiilse riigina meie piirkonnale.

Valgevene välispoliitikas on toimunud ka teatud muutused, mis teevad  investeerimise selles riigis nüüd lihtsamaks ja turvalisemaks kui varem. Viimase uudisena näiteks jõustus 1. septembril seadus, mis tühistab alates järgmisest aastast  litsentside taotlemise vajaduse 16-s tegevusvaldkonnas ja vähendab 60 võrra nende teenuste ja tööde loetelu, mille puhul litsentsi taotlemine jääb kohustuslikuks. 

Ekpertide hinnagul on Valgevenel suur potentsiaal saada selle aastakümnendi uueks majandusstaariks Ida-Euroopas. Seega Eesti ettevõtjatel on hea võimalus kasutada oma kogemusi ning teenida kasumit seal, kuhu suured konkurendid ei julge veel minna.

Milliste  kultuuriliste erinevuste ja äritavadega tuleb aga arvestada sisenedes Valgevene turule ?

Valgevene elanikkond elab omas ajas ja tempos 
Ümbritseva maalima majanduslanguse või -taastumise mõju on hajutatud või edasi lükatud suuremahulise avaliku sektori otsereguleerimise abil. Näiteks kinnisvara hinnad hakkasid näitama languse tendentsi alles sel aastal ning vaatamata sellele jäävad nad ikkagi väga lähedale meie majanduskriisieelsele tasemele. 

Esmane mulje võib osutuda ekslikuks
Valgevenelased on ühelt poolt rahulikud  ja tagasihoidlikud, kuid samas ka head suhtlejad ja viisakad arutlejad. Kui teil aga läheb konkreetse tehingu detailide läbirääkimiseks, võivad nad muutuda karmimaks  ja viidata erinevatele riiklikele regulatsioonidele, mis ei võimalda neil sõlmida lepingut majanduslikult otstarbekatel tingimustel. Läbirääkimistel kasutatakse tihti keerulisi allegooriaid oma otseste soovide väljendamise asemel. Siiski ei tähenda esmane „ei“ , et takistusi ei oleks võimalik ületada. See võib õnnestuda, kui püstitate sama ülesande uuesti, kasutades lihtsalt teistsuguseid terminoloogilisi nüansse.

Valgevenes püütakse reguleerida kõike ja kõikjal
Sellest tulenevalt on seadusandlus  ja kohalikud regulatsioonid mahukad ja pidevalt muutuvad. Samas võivad aga selgitused seaduste rakendamiste kohta hilineda. Kui mõnele küsimusele ei ole ametlikke rakendusjuhiseid veel välja antud, siis valgevenelane ei hakka „igaks juhuks“ omal vastutusel  midagi ette võtma – ootab kasvõi aastaid kannatlikult kuni need avalikustatakse.  Mõnikord võib juhtuda, et plaanitav äritegevus ei olegi kuidagi reguleeritud ning see on kohalike jaoks võrdne keelustamisega.

Valgevene ei ole odava tööjõu maa
Kuna sotsiaalsete kulude osakaal majanduses on  kõrge ning riik hoiab kogu elanikkonna ( eriti maapiirkondade elanikkonna)  elatustaset ja tööhõivet iga hinna eest kõrgel, mõjutab see otseselt ka erasektori  toodangu  ja teenuste omahinda. Toimub erinevate majandusvaldkondade ristdoteerimine kasutades nii fiskaalsed kui ka administratiivseid  meetmeid.

Poliitikast ei räägita
Valgevenes viibides ei tasu diskuteerida kohalike inimestega poliitilistel teemadel, sest sellega panete oma partnerid ebamugavasse olukorda  ja vähendate oma usaldusväärsust nende silmis.

Aeglane, kuid kindel töötamise viis
Palgates kohalikke juhte või töötajaid, peate detailselt kirjeldama nende ülesandeid, tähtaegu ning vajalikke tulemusi. Ärge oodake, et piisab üldiste eesmärkide püstitamisest. Tuleb arvestada, et samaväärsetele toimingutele kulub seal kaks-kolm korda rohkem aega võrreldes Eestiga.

Konkurentsieelised kohalikele ettevõtetele
Suur osa kohalikust eraettevõtlusest toimub lihtsustatud maksustamise põhimõttel (nii FIE-del kui ka osaühingutel), mille korral maksustatakse müügitulusid 8% ühtse maksuga.  Turule sisenemisel tuleb pakkuda konkurentsivõimelisi tooteid ja teenuseid ning tuleb arvestada, et paljudele kohalikele ettevõtetele ja asutustele on antud soovitus „osta isamaist“,  millest  tihti pole võimalik kõrvale hiilida.

Osaühingu ( TAA)  asutamine Valgevenes on füüsilistel isikutel suhteliselt lihtne ja kiire toiming, mille korral on vaja panustada minimaalse summaga osakapitali (ei ole määratud)  ja võimalik, et tuleb palgata jurist, et dokumentatsioon saaks tõrgeteta aetud. Teised ettevõtluse vormid nagu ühisettevõtted või välisinvesteeringuga ettevõtted nõuavad rohkem asjaajamist  ja sissemakseid kapitalina kuni 20 000 USA dollari ulatuses. Ettevõtte juhiks peab enne registreerimist määrama kas riigis elukoha aadressiga kodaniku või siis tuleb taotleda töötamisõigusega elamisluba välismaalasest direktorile.

Artikli autor on vandeaudiitor Vadim Dontshevski, Donoway Assurance OÜ,
Member Crowe Horwath International

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, EuroEast blogi Donoway

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad