Juhtimis- ja tugiteenused – kelle kulu ja kelle tulu?

Äripraktikas on tavapärane, et ettevõtted ostavad juhtimisteenust, kas emaettevõttelt, juhtivisikutelt või teistelt seotud isikutelt. Harvem aga pööratakse tähelepanu sellele, mida selliste teenuste ostmine tähendab maksuarvestuse valguses.

Lisaks audiitoritele ja maksujuristidele huvitavad sellist laadi tehingud ka maksuametit. Ennekõike tuleb riskide maandamiseks tähelepanu pöörata, missugust sisulist väärtust teenuse ostmine ettevõttele loob. Soovitav on lisaks analüüsida hinnametoodika põhjendatust ja järgida dokumenteerimise vajadust.  

Seotud isikute kasutamine teenuse osutajatena on sageli põhjustatud asjaolust, et teatud juhtimisfunktsioonid on tsentraliseeritud ühe isiku kätte. Näiteks kasutavad grupi ettevõtted emaettevõttes kehtivatest poliitikatest tulenevalt ühtset ostu- või finantsjuhtimist. Kuigi esmalt võib tehing paista igapäevane, võib maksuõiguses antav hinnang tähendada teistsuguseid maksustamistagajärgi. Seda eeskätt juhtudel, kui saadud kasu teenusest on ebaselge või kui hinnakujundus ei ole läbipaistev.

Teenus juhtivisiku äriühingu kaudu

Oleme praktikas kohanud üsna sagedasti juhtumeid, kus ühe äriühinguga seotud isik osutab isikuliselt juhtimisteenust teistele äriühingutele, olles sealjuures teenust osutava äriühingu ainuomanik. Taolised tehingud on just tähelepanuäratavad, sest sageli puudub selge arusaam teenuse kasust ostja jaoks. Teenuse osutaja on alati küll huvitatud teenuse osutamisest ning seeläbi tasu saamisest, kuid esitama peaks hoopis küsimuse sellise tehingu eesmärgi kohta – missugust kasu äriühing saab teenuse ostmisest? Maksuriskide hindamiseks on soovitatav lisaks küsida, kas teenus on tegelikkuses osutatud?

Maksuametil on õigus ümber hinnata tehingu sisu ja sellest tuleneva kulu seotust ettevõtlusega. Muuhulgas hinnatakse, kas teenuseleping on sõlmitud eesmärgiga maksta välja  tasu kellelegi (vältides selliselt palgatasu maksmist). Kuivõrd tehingu õiguslik tähendus võib maksuarvestuses olla erinev tsiviilõiguslikust käsitlusest, on soovitatav analüüsida teenuselepingu sisu maksustamise seisukohalt.
Teisest küljest peaksid vastava analüüsi tegema ka need ettevõtted, kes juhtimisteenust ei osta. Võib juhtuda, et tegelikkuses osutab emaettevõte või muu seotud isik mingisuguseid teenuseid tasuta. Niiviisi saab tuvastada võimalikke maksuriske teenuse osutaja tasandil.

Üks või mitu teenust?

Teiseks võib välja tuua juhtumid, kus ühe teenuse raames osutatakse tegelikkuses erineva sisu ja laadiga teenuseid. Näiteks üldise juhtimisteenusena osutatakse nii marketingi-, finants- kui ka õigusteenuseid. Siinkohal tuleb jälgida, et teenused ei oleks dubleeritud, st. et üht ja sama teenust ei osutaks kaks korda. Näiteks teeb seda nii seotud isik kui ka reklaami- või advokaadibüroo.
Dubleerimine võib esineda ka juhul, kui ettevõtte palgal on finantsjuht ning samas osutatakse ettevõttele finantsjuhi tööülesannetega kattuvat teenust.

Teenuste eristamine on oluline, sest sama ühikutasu ei pruugi olla õige kõigi teenuste jaoks. Kuivõrd tulumaksuseadus annab maksuametile võimaluse korrigeerida tehingu hinda või sisu, võib sellega kaasneda lisakulu peale maksudeklaratsioonide parandamise ka intressikulu näol. Erinevatel teenustel võib olla ka erinev käibemaksu käsitlus. 

Mis on õige teenuse hind?

Viimaseks tasub mainida ka hinnastamise põhimõtete rakendamise probleeme. Ka siirdehindade dokumentatsiooni puudumisel tuleb seotud isikute vahel tehtud tehingute hinnastamisel lähtuda tasu maksmisel tavapärasest turuhinnast – see ongi õige hind. See tähendab, et hind on põhjendatud, kui sellist tasu sama teenuse eest oleks nõus maksma ka sarnases olukorras keegi teine. Teenuse hinna kujundamisel esineb alati subjektiivne element, kuid subjektiivse hinnangu mõju poolte vahel kehtestatud hinnale tuleks minimeerida. Vastasel juhul võib teenuse osutamisest saadav tulu muutuda teenuse saaja jaoks ootamatuks kuluks.

Artikli autor on Tõnis Vahesaar, Ernst & Young Baltic AS maksuosakonna vanemkonsultant

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Ettevõtlusblog Ernst & Young

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad