Lahtise WiFi-võrgu eest kohtusse

Saksamaa Liidukohus otsustas, et omanik peab oma WiFi-võrku parooliga kaitsma. Vastasel juhul võib kaasneda kahjunõue ja kulude hüvitamise kohustus.

WiFi-võrgu omanik peab panema võrgu parooli alla, et seda omavolilise kasutuse eest kaitsta. Antud juhul laadis keegi läbi WiFi-võrgu teistele jagamiseks üles autoriõigustega kaitstud laulu „Sommer unseres Lebens“. Kontrollimisel jõuti IP-aadressi kaudu WiFi-võrgu omanikuni. Omanik anti kohtusse rikkumisest hoidumise ja kahju hüvitamise nõudega.

Kohtuasjast selgus, et juhul kui isiku WiFi-võrk on kaitseta, peab just tema tõendama, et ta rikkumist toime ei pannud. Kohus ei öelnud, et isikud peaksid võrgu kaitseks rakendama parimat võimalikku kaitset. Vajalik on kasutada ruuteri ostmise hetkel turul tavaliselt kättesaadavaid turvameetmeid. Samas ei piisa sellest, et need turvameetmed lihtsalt olemas on. Oluline on, et isikud neid võimalusi reaalselt kasutaksid, mitte ei jätaks endale standardseid seadistusi ja paroole.

Seekord oli võrgu omanikul õnne, kuna ta sai tõestada, et tema oli rikkumise hetkel riigist ära. See tähendab, et tal ei tulnud autoriõiguste omanikule kahju hüvitada.

Alati ei pruugi kahjunõudest vabanemine aga nii lihtne olla.

Kuidas tõendada, et loo üleslaadimise hetkel ei saanud sa seda kuidagi ise teha?

Kui tõendamine ebaõnnestub, eeldatakse, et rikkumise panid toime just sina – ja kahjunõue võibki olla edukas. Seega võib lahtise WiFi-võrgu omanik vabalt jääda vastutama kellegi teise eest.

Ka selles kaasuses ei pääsenud võrgu omanik päris puhta nahaga. Loomulikult oli ta kohustatud oma WiFi-võrgu parooli alla panema. Samuti pidi ta maksma hagejale õigusabikulusid.

Arvestades seda, et Saksamaa vastutusnormid on Eesti omadega sarnased, võib eelkirjeldatu jõuda ka meieni. Kuna õigus kohtleb autoriõiguse rikkumisega sarnaselt ka teiste õigushüvede rikkumisi, võib tulemuseks olla ka vastutus netikommentaari või ükskõik mis muu õigusrikkumise eest, mille naabrimees teie võrgus korda saadab.

Niisiis, pane oma WiFi-võrk luku taha või ole valmis tõendama, et võrku kasutas keegi teine. Õiguste omanikele annab lahend aga reaalse võimaluse enda eest paremini kohtus seista.


Artikli autorid on Carri Ginter, advokaadibüroo SORAINEN partner ja Urmas Volens, advokaadibüroo SORAINEN nõunik

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Advokaadibüroo SORAINEN blog

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad