Omaabi versus omavoli

Omaabi ja omavoli vaheline piir on õhuke. Omaabi seadustamise võimalusega on seadusandja soovinud luua isikutele võimalust kaitsta end ise nende vara vastu suunatud ründe ajal, ootamata ära sealjuures võimalikku pikaajalist (ning pahatihti tagantjärele ka ebatulemuslikku) kohtumenetlust.

Omaabi võib aga kergesti kasvada omavoliks ning toota hoopis uut ebaõiglust. Kuidas tunda ära oma õiguste kohtuvälise teostamise seaduslik piir ja tagada, et omaabist tõuseks rohkem kasu kui kahju?

Omaabi on asja valdajale antud õigus oma valdust ründe vastu jõuga kaitsta. Muuhulgas on selline õigus antud näiteks üürileandjale pandiõiguse teostamisel (Alvin, Rödl & Partner Advokaadibüroo vandeadvokaadi Siret Siilbeki artikkel „Liigne jõulisus üürisuhtes võib olla ohtlik“). Omaabi ja omavoli artikliseeria lõpetuseks räägime mõne sõnaga omaabi/omavoli piiridest juba käsitletud üürileandja pandiõiguse näitel.

Omavoli all mõistetakse valdaja nõusolekuta seadusvastaselt asja valduse rikkumist või valduse äravõtmist. Valduse rikkumine on valdaja takistamine asja üle tegeliku võimu teostamisel, samuti asja äravõtmise katse või ähvardus, kui on alust karta selle täideviimist. Sel viisil saadud valdus on omavoliline koos vastavate tsiviilõiguslike tagajärgedega (võimalikud kahju hüvitamise jms nõuded). Kahju tekitamine ei ole õigusvastane üksnes siis, kui kahju tekitaja kasutas oma õiguste teostamiseks või kaitseks omaabi seaduslikult.

Vaieldamatult esineb üürileandja ja üürniku suhetes seoses omaabi (jõu) kasutamisega terav konflikt. Omaabi võib kergesti areneda omavoliks nii üürileandja poolt, kui ta teeb seda ebaseaduslikult, või üürniku poolt, kui ta asub oma valdust ja vara kaitsma õigustamatuid vahendeid kasutades.

Tegemist on näiteks olukorraga, kui üürnik ja üürileandja mõistavad oma õigusi konkreetses situatsioonis erinevalt: üürileandja leiab, et üürnik kavatseb üüriarvet maksmata ära kolida ja üürnik väidab, et tal sellist kavatsust ei ole. Konflikti pooled lihtsalt mõistavad oma õigusi erinevalt ning mõlemad kasutavad jõudu oma arvatava õiguse maksmapanemiseks, mille käigus ei ole välistatud ka kahju tekitamine. Kumb pool oli aga konfliktis õigustatud omaabi kasutama ja kumb mitte, on juhtumi asjaolude küsimus, kuid ebaseadusliku jõu kasutajat võivad oodata ebameeldivad tagajärjed. See on ka põhjus, miks üürileandja pandiõiguse teostamine ei tohi olla ebaseaduslik.
 
Tähele tuleb panna, et lühike on siit samm omavolini karistusõiguslikus tähenduses. Oma tõelise või oletatava õiguse teostamise eest ebaseaduslikus korras, kui see on olnud seotud vägivalla, vara hävitamise või rikkumisega (või sellega ähvardamisega), isikult vabaduse võtmise (või vabaduse piiramisega või sellesisulise ähvardamisega) või kui põhjustatakse muu oluline kahju, karistatakse rahalise karistuse või kuni viieaastase vangistusega.

KarS käsitleb kuriteona seega omavoli kui oma tõelise või oletatava õiguse teostamist ebaseaduslikus korras. Seaduseandja soovib omavoli kriminaliseerimisega tagada, et konfliktide lahendamiseks ja oma õiguste kaitseks pöörduksid isikud seaduses reguleeritud menetluste poole ja väldiksid omakohut. Piir omaabi ja omavoli vahel on õrnuke ning kui juba on omaabi asemel oli tegemist omavoliga, siis sõltub õiguse teostamise elik jõu kasutamise intensiivsusest, kas pidada seda kuriteoks või mitte.

On teinegi reegel, mida tuleb omaabi teostamisel silmas pidada: nimelt omaabi teostamisel ei ole lubatud ületada hädakaitse piire. Karistusseadustiku kohaselt ületab isik hädakaitse piiri siis, kui ta kavatsetult või otsese tahtlusega teostab hädakaitset vahenditega, mis ilmselt ei vasta ründe ohtlikkusele, või kui ta ründajale kavatsetult või otsese tahtlusega ilmselt liigset kahju tekitab.

Kokkuvõtvalt tuleks omaabi teostamisel hoolikalt kaaluda, kas selleks on üldse seadusest tulenev õigustus (või on omaabi teostamise soov pigem kantud hetkelisest emotsioonist). Ründajat ei tohiks liigselt kahjustada - omaabi varjus ei tohi mingil tingimusel toimuda omakohut ega karistamist. Kui aga omaabi kasutamise õigustatuse suhtes tekib kahtlusi, on märksa mõistlikum jätta vaidlused kohtu lahendada.

Artikli autor on Alvin, Rödl ja Partner Advokaadibüroo vandeadvokaat Ain Alvin

 

 

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Rödl & Partner - Äri ja Õigus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad