Ka valgekraed petavad

Keskmiselt kaotavad ettevõtted 5% aastakäibest oma töötajate pettuste tõttu. Selline on pettusevastase organisatsiooni (ACFE) poolt korraldatud  rahvusvahelises uuringus osalejate hinnang.

Uuringu tulemused on avalikustatud 2010.aasta aruandes (Report to the Nation on Occupational Fraud and Abuse, 2010, ACFE).

Aruande andmed põhinevad 1 843 ettevõtte siseste pettuste juhtumitel, mis leidsid aset enam kui 100s maailma riigis perioodil jaanuarist 2008 kuni detsembrini 2009. Uuringu tulemused on kurvad.

Oma olemuselt jaotuvad pettusejuhtumid kolmeks põhikategooriaks:

- ettevõtte vara ebaseaduslik omastamine, teisisõnu – vargus (86% juhtumitest);

- korruptsioon, ametivõimu kuritarvitamine  (33%);

- finantsinformatsiooni moonutamine (5%).

Vaatamata sellele, et finantsaruandluse manipulatsiooni juhtumite osatähtsus paistab olevat ebaoluline, langeb just sellesse kategooriasse 68% ettevõtetele pettuse tõttu tekitatid kahjumitest. Kui arvestada, et üldine kahjum, mida kandsid uuringus osalenud ettevõtted, moodustas 18 miljardit USA dollarit, siis võib välja arvutada, et 12 miljardit kaotati just finantspettuste tulemusena.

Kes võib osutada petturiks?

Nii kurb, kui see ka pole, võivad petturiteks osutuda nii reatöötajad kui ka juhtkonna liikmed. Mida kõrgemal ametil on inimene, seda ulatuslikum on pettus ja seda tõsisemad on tagajärjed ettevõttele. Tõenäosus, et tegevjuht hakkab laost kaupa varastama, on suhteliselt väike, kuid tema võimuses on mõjutada finantsandmete kajastamist saamaks isiklikku kasu. Näiteks moonutades ettevõtte finantsnäitajaid, saab juhatus nõuda omanikelt õigustamatult preemiat ning eksitada potentsiaalseid investoreid ja laenuandjaid.

Kuidas ennetada pettust?

Pettused ja mahhinatsioonid võivad toimuda erinevatel ametiastmetel, seetõttu peavad ka nende ennetamise skeemid olema erineva iseloomuga. Esimene samm pettuste ennetamisel on sisekontrolli väljatöötamine ja juurutamine.

Ettevõtte tasemel kontrolli näideteks on:

Kohustuste lahus hoidmine (kohustuste lahusus)
Näiteks raamatupidaja sisestab makse internetipanka, juhatuse liige kinnitab ülekande. Kassapidaja vastutab sularahatoimingute eest, raamatupidaja teostab kassajäägi kontrolli vms. Antud kontrollide eesmärgiks on takistada töötajat varjamast sooritatud kuritegu, mida on kerge toime panna, kui mingi protsess või toiming on algusest lõpuni kontrollitav ühe ja sama isiku poolt. Lisaks aitavad kontrollmehhanismid ka juhuslikke vigu õigeaegselt tuvastada ja parandada.

Standartiseeritud personalipoliitika
Kehtestatud standardid uute töötajate värbamise osas aitavad värvata kõige kõrgema kvalifikatsiooniga töötajaid. Valik peab toimuma arvestades kandidaatide haridustaset, nende eelmist töökogemust ja saavutusi, mitte sõltuma ettevõtte juhtkonnaga sugulus - ja tutvusastmest.

Strateegilised otsused ja ettevõtte investeeringud kinnitatakse omanike ja nõukogu liikmete poolt
Levinud pettuseks juhatuse tasemel on ametivõimu kasutamine isiklikul eesmärgil. Tegevusskeem on antud juhul imelihtne. Näiteks alustab juhatuse liige ettevõtte arendamiseks uue tehase ehitusprojekti, ostab tootmise jaoks vajalikke seadmeid, kuid teeb seda läbi enda või oma lähedastega seotud firmade ning turuhindadest oluliselt kõrgemate hindadega. Selliste olukordade vältimiseks tähtsate investeeringute planeerimises ja hankijate valimises peavad osalema ka kõrgeima võimu organid – nõukogu ja omanikud.

IT süsteemide kasutamine
Arvutitarkvara ja kõikvõimalikud tehnoloogilised arendused on tänapäeval pea iga äri lahutamatuks osaks. Andmete automaatne ülekandmine ühest süsteemist teise, näiteks laoprogrammist otse raamatupidamisse, elimineerib inimliku vea võimaluse ning takistab andmete pahatahtlikku moonutamist. Tõsist tähelepanu peab osutama ka informatsiooni kaitsele. Ligipääs kasutatavatele programmidele peab olema piiratud ning määratud igale töötajale eraldi, sõltuvalt tema kohustustest ja kvalifikatsioonist.

Süstemaatiline andmete võrdlus teiste osapooltega
Andmete regulaarne võrdlus ostjatega, hankijatega, pankadega aitab probleemseid kohti üles leida ja neid õigeaegselt lahendada.

Kuidas tuvastada petturit?

Potentsiaalse petturi võib ära tunda järgmiste näitajate abil:

töötaja:
• elab üle võimete,
• väldib  oma töö sisu selgitamist kolleegidele,
• takistab oma tegevuste kontrolli,
• nõuab üha rohkem volitusi,
• omab lähedasi suhteid suurte klientidega/hakijatega,
• demonstreerib ja arendab oma asendamatust ettevõtte jaoks.

Kõlab tuttavalt?

Siis on viimane aeg sisese juurdluse läbiviimiseks kas oma jõududega või väliseksperte kasutades. Vastasel juhul seate oma äri sisese pettuse ohtu, mis võib osutuda saatuslikuks, eriti tänastes majandustingimustes.

Artikli autor on vandeaudiitor Darja Roos, Donoway Assurance, Member Crowe Horwath International

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, EuroEast blogi Donoway

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

SimplBooks – kõige lihtsam raamatupidamis-
tarkvara

SimplBooksi veebipõhine raamatupidamistarkvara on oma lihtsuse ja soodsa hinna poolest mõeldud just eelkõige väikeettevõtetele. Meid kasutab üle 2500 ettevõtte ja raamatupidaja.

Tarkvararobootika ja tööprotsesside automatiseerimine – millal see läbimurde saavutab?

Olles kuulnud tarkvararobootikast ja tööprotsesside automatiseerimisest (robotic process automation, RPA), hakkavad ettevõtted sageli mõtlema, kas peaks eelistama RPAd praeguste süsteemide uute funktsioonidega värskendamise või integreeritud lahenduste loomise asemel.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad