Läti mikroettevõtted saavad eelise

Teatavasti ei maksustata Eestis tulumaksuga reinvesteeritud kasumit, see aga ei ole tänapaeval enam suur eelis väikeettevõtete jaoks, sest paljudes ettevõtetes langes oluliselt äri tasuvus võrreldes eelmise aastaga. Samas on aga igale ettevõtjale väga oluline tööjõu maksumus, ehk kui suur summa koos maksudega tuleks välja käia ühe töötaja kohta.

Vastavalt Maailmapanga uuringule „Doing Business 2010” moodustasid töötasuga seotud maksud (v.a isiklik tulumaks) Eestis keskmiselt 37,5% ja kõik maksed 49,8% ettevõtte ärikasumist.  Samad näitajad Läti kohta on vastavalt 27,2% ja 33% ning Leedu kohta 35,1% ja 42,7%.

Eesti on tuntud Euroopas ettevõtte tasemel tulumaksuvabastuste poolest, mis on meelitanud välisnvestorid siia oma holdingettevõtteid üle tooma. Siinkohal ei jää aga meie lõunanaabrid alla, kes püüavad viimasel ajal leida nippe, mis ergutaksid asutama uusi ettevõtteid ning seeläbi paraneks ka riigi tööhõive.

Sellel aastal lubati Lätis asutada ettevõtteid ilma osakapitalita ning esimesest septembrist jõustus seadus mikroettevõtete  lihtsustatud maksustamise kohta, mis annab võimaluse tulumaksu ja muude maksude asemel tasuda ühtset maksu -  9% käibest. Selline maksustamise viis sobiks nendele, kes tegutsevad meie mõistes FIE-na või „ühemehe osaühinguna”, sest see võimaldab rakendada töötajatele 500 lati ulatuses ( ca 11 000 EEK) tulumaksuvabasid väljamakseid kuus.

Võrdleme, kui suure summa ulatuses maksab makse 12 000 kroonilist tulu saav FIE või „ühemehe osaühing”  Eestis ja mikroettevõtte Lätis. Võrdluse lihtsustamiseks eeldame, et ettevõtjatel ei ole ettevõtlusega seotud kulusid, mida oleks võimalik maksustavast tulust maha arvata ja OÜ-l ei ole ka dividendide väljamakseid ning kumbki üksustest ei ole käibemaksukohustuslane.

Läti mikroettevõtte tingimused:

- Mikroettevõtteks võib registreerida nii individuaalne ettevõtja, põllumajanduslik ettevõtte kui ka osaühing (SIA).

- Aastakäive ei pea ületada 70 000 LVL ( 1 545 600 krooni).

- Omanikud on füüsilised isikud, nad on ka juhatuse liikmed.

- Töötajate arv kuni 5 inimest. Iga järgneva töötaja kohta suurendatakse maksumäära 2% võrra.

- Maksu tasutakse kord kvartalis.

- Kui käive ületab 70 000 LVL, siis seda summat ületavat osa maksustakse 20% maksuga.

- Töötajate maksuvaba palk on 500 LVL kuus töötaja kohta, selle summa ületanud osa maksustakse aga 20%-ga.

- Mikroettevõtja peab arvestama käibemaksu (PVN) käibe 10 000 LVL ületamisel.

Ennustatakse, et uue seaduse jõustumisel vähenevad eelarves sotsiaalkindlustuse maksed,samas aga kasvab keskmise netopalga suurus ning väheneb töötuse määr.

Kas ka Eesti valitsus ei peaks mõtlema sarnase lihtsustatud maksustamise kehtestamisele väikeettevõtjatele nende konkurentsivõime säilitamiseks ja riigi tasemel tööhõive parandamiseks?

Artikli autor on vandeaudiitor Vadim Dontshevski, Donoway Assurance OÜ,
Member Crowe Horwath International


 

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, EuroEast blogi Donoway

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad