Omanikuvahetus võib päästa halvimast

Kui eelmisel aastal paiskasid riigid ettevõtlusesse abipakettide näol meeletuid summasid, siis nüüd hakkab riiklik tugi ettevõtete jaoks kaduma. Samal ajal on firmade laenukoorem suur - uusi laene  saada on keerulisem ning pangad on ettevaatlikud ka laenulepingute pikendamisel.

Riiklike abipakettide mõju kadumine ja laenuprobleemid kisuvad aina enam ettevõtteid raskustesse.

Ühe õnnetus on teise õnn -  lõhki laenanud ja kuristiku äärel vireleva firma võib saada võileiva hinna eest. Selliste firmade ümber hiilivad tavaliselt riskikapitalistid, kes näevad siin võimalust kiiresti raha teenida. Teisest küljest võib suurfirmadele sellise firma ostmine tähendada turuosa suurendamist, vajalike seadmete, tehnoloogia ja teadmiste omandamist.

Raskustes ettevõtete ostmisega kaasnevad aga mitmed riskid ning üldse on kogu protsess üsna stressirohke.  Tegutsema peab kiiresti, sest iga päevaga kaotab ettevõte oma väärtust. Samas rutuga tehtud firma hindamisel ning pealiskaudsel ärianalüüsil võivad olla kurvad tagajärjed. Oma suureks üllatuseks võib ettevõtte uus omanik mõne aja pärast näiteks avastada, et koos firmaga sai ta kaasa ka kohustusi, millest polnud tehingu sõlmimisel aimugi. Potentsiaalsed riskid võivad väga kergesti jääda tuvastamata, mis omakorda tähendab seda, et selle vara või firma eest võib liiga palju maksta või ülehinnata võimalust seda ettevõtet hiljem strateegiliselt väärtuslikumaks muuta.

Peamine soovitus siinkohal on - ära tee asju ülepeakaela.  Ka algselt odav tunduv ettevõte võib minna kalliks maksma. Kuna kogu protsess tuleb läbi viia väga piiratud ajaga, siis tasub kindlasti kasutada selleks ka vastavate professionaalide abi.

Kiire ja põhjalik ärianalüüs raskustesse sattunud ettevõtte ostmisel on kõva pähkel pureda - peidetud bilansiväliste kohustuste tuvastamine nõuab vilunud silma. Riskikohad on tavaliselt igasugused garantiid. Tasub kontrollida näiteks, kas firma on oma majandusseisu tõttu kvaliteedis järeleandmisi teinud, sest ettevõtte ostjal võib tekkida hiljem kohustus need kvaliteedivead kinni maksta. Tarne- ja kliendilepingute tingimuste rikkumine võib kaasa tuua suured trahvid. Samuti tuleb suurt tähelepanu pöörata maksuriskidele.

Ettevõtte hindamisel on oluline keskenduda tuleviku prognoosimisele. Tihtipeale toob ostja raskustes ettevõttesse uue juhtkonna ning töötava äriplaani. Seega firma hindamine peaks eelkõige keskenduma just tulevikuväljavaadetele kuna see määrab ostja jaoks ettevõtte väärtuse.

Kokkuvõttes võib öelda, et raskustes olevatesse firmadesse investeerimine võib kaasa tuua kõvasti üle keskmise tootluse, kuid ka riskid on märksa suuremad. Võimalus osta mõni raskustes olev ettevõte või vara on lähiajal suurem. Sel aastal vajavad veel paljud firmad restruktureerimist ning nendest firmadest enamus lõikaks suuremat kasu uue omaniku leidmisel kui lisalaenust või kapitalisüstist.

Need, kel ettevõtte ostumõtted peas, peaks läbi mõtlema oma strateegia ja olema valvel, sest turul on terve rida ettevõtteid, kes iga hetk sügavasse raskusesse võivad vajuda. Uus omanik võib tuua sellele firmale uue hingamise.

Artikli autor on Robert Vahur, Ernst & Young Baltic AS tehingunõustamiste osakond

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Ettevõtlusblog Ernst & Young

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad