IPO - mis tuuled puhuvad?

Ernst & Young`i koostatud analüüs „Global IPO trends 2010“ uurib käesoleva ja järgmise aasta IPO trende.

Tihti otsivad väiksemad ja suhteliselt uued ettevõtted lisakapitali laienemiseks, kuid seda teevad ka suured erakapitalil põhinevaid ettevõtteid.  

Nimetatud uuringust selgub, et 2010. aasta teisel poolel oodatakse üle maailma IPO turgude elavdumist, mis on selge märk globaalse makromajanduse stabiliseerumisest ja samas tähendab see, et paljud ettevõtted vajavad oma edasiseks arenguks lisakapitali.

2009 aasta esimesel poolel oli väga selgelt tunda laenukriisi järelmõjusid, mistõttu oli ka IPO turg vaikne. Samas kaasati suurtes kogustes lisakapitali bilansi parandamiseks. Aasta 2009 teisel poolel oli näha jällegi kasvavat trendi, eriti arenevatel turgudel. Hoolimata turu volatiilsusest ja paljude emissioonide edasilükkamisest elavnes IPO turg 2010. aasta esimesel poolel. Teisel poolaastal oodatakse IPO trendi jätkuvat tõusu kuna paljud ettevõtted otsivad kasvuvõimalusi.

Hea näide siinkohal on Hiina Põllumajanduspank ehk Agricultural Bank of China IPO, mis emiteeris oma aktsiaid Hong Kongi ja Shanghai turul. IPO turge domineerivad Aasia ettevõtted, kuigi käesoleva aasta esimene poolaasta on toonud IPO-sid ka Euroopasse, mida peamiselt veavad Londoni ja Varssavi turud ning riskikapitali ettevõtted. Paranenud makromajanduslik stabiilsus, ootus ettevõtete läbipaistvusele, kasumlikkus ja turgude likviidsus on viinud IPO nõudluse üles mitmetes riikides. Paljud potentsiaalsed emitendid üle maailma ootavad hetkel õiget momenti, et võimalikult soodsalt kapitali suurendada.

Peamine on, et ollakse valmis tegutsema.

Aasta 2009 oli IPO-de aktiivsuse poolest 2003. aasta tasemel (62 tehingut, kaasates kokku 90 miljardit krooni). Investorid muutis ettevaatlikuks valitsuste võladefitsiit, turgude ebastabiilsus ja karmistunud krediidinõuded. Siiski oli 2009. aasta lõpus näha IPO turgude elavnemist ja seda eelkõige Poola ettevõtete erastamise ning paljude Euroopa finantsettevõtete poolt läbiviidud bilansi korrektuuride tõttu.

Kaasatud kapitali suuruse järgi olid globaalselt 2009. aastal kõige populaarsemad tööstus-, finants- ja energiasektor. Enamus ettevõtteid noteerisid oma aktsiaid kodubörsidel. Arenevate turgude ettevõtted domineerisid selgelt esimese 20 IPO hulgas, moodustades 65% tehingute arvust ja 76% kogu kaasatud kapitalist.

Võrreldes trende Eestiga on olukord sektorite põhiselt pisut teine—enim on turul ehitusettevõtteid ja pigem kohalikule turule suunatud ettevõtted nagu näiteks Premia ja Tallinna Kaubamaja. Käesoleval hetkel on käimas Webmedia võimalik IPO—infotehnoloogiasektorist. Hiljaaegu oli aktuaalne Eesti Energia IPO, mis on käesolevaks hetkeks peatatud kuid ei välista tulevikus olukorda, kus teema uuesti päevakorda tuleb ning loodetavasti valitakse koduturuks siiski Tallinn. Vaadates veel koduturule on potentsiaali kindlasti ka Viru Keemia Grupil ja LHV Pangal.

Kui vaadelda kolme Balti riiki, siis on probleem ühine - vaja oleks tõsta Baltimaade finantskeskuse mainet nii riikide siseselt kui ka välisinvestorite seas. Kuid võimalik, et Euro tulek aastal 2011 mõjutab aktiivsust ka Tallinna Börsil ning loodetavasti tulevikus võib IPO tehinguid siiski ka Eestis näha, sest Eesti Telekomi ja Norma lahkumise tõttu on ilmselgelt langenud välisinvestorite huvi Tallinna Börsi vastu.

2010. aasta teisel poolel on Euroopa ettevõtted IPO maastikul muutumas taas atraktiivsemaks ning seda hoolimata kõrgest krediidiriskist eurotsoonis. Uuringust selgub veel, et suurima tõenäosusega suunduvad börsile hea reputatsiooniga, kiirelt kasvavad ettevõtted traditsioonilistes sektorites—ettevõtted, kes maksavad järjepidevalt dividende ning genereerivad stabiilselt tulu olenemata majanduskeskkonnast. 2010. aasta esimesel poolel koguti Euroopas maailma arvestuses 17% kapitalist. Börsileminekut juhtisid eelkõige riskikapitalil põhinevad ettevõtted ning 45% kogu kaasatud kapitalist Euroopas tuli toorainete ja energia sektorist, mida veab arenevate turgude nõudlus.

Kokkuvõtvalt võib öelda, et kuigi paljud ettevõtted Eestis ja Euroopas on veel toibumas majanduslangusega kaasnevast ja pole ehk veel valmis muutuma avalikuks, siis tasub kaaluda IPO võimalusi, mis aitaksid ettevõttel kaasata vaja minevat kapitali, kiirendada kasvu ja saavutada turuliidri positsioon. Isegi kui majanduskliima pole ideaalne ja turud on veel ebakindlad, tasub ehk mõelda IPO peale.

Artikli autor on Hedwig Meidra, Ernst & Young Baltic AS turundusspetsialist.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Ettevõtlusblog Ernst & Young

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

SimplBooks – kõige lihtsam raamatupidamis-
tarkvara

SimplBooksi veebipõhine raamatupidamistarkvara on oma lihtsuse ja soodsa hinna poolest mõeldud just eelkõige väikeettevõtetele. Meid kasutab üle 2500 ettevõtte ja raamatupidaja.

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad