Eestist ettemaksuparadiis?

Tõenäoliselt oleme kõik kokku puutunud erinevates eluvaldkondades olukorraga, kus kaupleja küsib meie tulevikus täidetava tellimuse eest ettemaksu. Täna on tarbijatel aga hirm, et ega ettevõtja saadud ettemaksuga ühel kaunil päeval ära ei kao?

Küsimuse põhjendatust näitab selgelt ka Tarbijakaitseameti iga-aastane statistika.  Ainuüksi 2009. aastal laekus Tarbijakaitseametile avaldusi seoses kättesaamata kaubaga  ligi 1,5 miljoni krooni ulatuses. Tegelik kaotus on tõenäoliselt kordades suurem.

Seaduse muudatusega jäetakse kogu risk tarbija kanda Võlaõigusseaduse  praeguse sõnastuse kohaselt ei ole tarbija müügilepingu ja töövõtulepingu alusel kohustatud ettemaksuks enam kui poole ulatuses ostuhinnast. Kindlasti ei meeldi see olukord paljudele ettevõtjatele ja usina lobbytöö tulemusena on Justiitsministeeriumis valminud ja VV-le esitatud VÕS muudatus, millega tühistatakse tervikuna piirang ettemaksule ilma igasugust alternatiivi või riskide jaotust pakkumata. Põhjenduseks peaasjalikult vaid võrdse konkurentsi taotlus teiste riikidega, kus justkui tarbijakaitselisi ettemaksu piiranguid ei ole. Läbirääkimised kompromissi üle Justiitsministeeriumi, Tarbijakaitseameti ning Majandus-ja Kommunikatsiooniministeeriumi osavõtul kestsid  hiliskevadeni.

Las koerad hauguvad – karavan liigub edasi

Paraku olid ponnistused asjatud ning valitsuses ootab otsustamist eelnõu, milles jätkuvalt eelistatakse kõikide ettemaksupiirangute kaotamist. Lisaks - kuigi võlaõigusseaduse ja tarbijakaitseseaduse koosmõjus säilib ebamõistlikult suure ettemaksu nõude korral tarbijal võimalus kohtu kaudu nõuda selle lõpetamist, ei ole see kaugeltki võrreldav senise ettemaksupiirangu jõuga ja ettevõtjate kohustusega sellest kinni pidada. Olgem realistid – kas me tõesti ootame seda, et tarbija hakkab enne iga suuremat ostu müüjaga kohut käima selleks, et mitte üle 50% ette maksta? Paljuräägitud kohtute ülekoormuse ja avaliku sektori halduskoormuse vähendamise vajadust tänane radikaalne muudatusettepanek paraku küll ei toeta, pigem vastupidi.

Miks koerad hauguvad?

Ettevõtjate ebavõrdse kohtlemise likvideerimise loosungit kandev ettepanek viitab EL liikmesriikides  justkui sedasorti tarbijakaitseliste sätete puudumisele. Ometi on selgelt pea kõikides riikides kasutusel  erinevad meetmed, mis võivad erineda Eesti lahendusest.

Võrreldes põhjamaadega võiks Eestit ka tänase regulatsiooniga pidada lausa ettemaksuparadiisiks. Põhjamaades ei tohi e-kaubanduses üldjuhul nõuda tasumist enne kauba kättetoimetamist. Sama eeskuju on asunud järgima ka Poola. Lisaks võib Soomes, Rootsis ja Taanis tarbija krediitkaardiga tasumisel nõuda hüvitust ka krediidiandjalt, kui müüja ei ole täitnud  oma lepingulisi kohustusi. Belgia positsioon on veelgi radikaalsem - müüjal on keelatud nõuda tarbijalt ettemaksu või tasumist enne taganemistähtaja möödumist. Hollandis on üle 50%-line ettemaks lubatud vaid juhul, kui selline tingimus on poolte vahel eelnevalt kokku lepitud.

On ilmselge, et võrreldes enamike eelkirjeldatud riikide äridega omavad Eesti tänased ettevõtjad pigem konkurentsieelist kui vastupidi. 

Kuhu karavan liigub?

Siililegi on selge, et pikaajaliselt tarbijate usalduseta ei saa konkurentsi tingimustes turul eksisteerida ükski ettevõte. Seetõttu on ettevõtluse jaoks äärmiselt oluline, et tarbija turvalisus ning ettevõtja riskide maandatus oleks tasakaalus.

Arengud ettevõtlusturul on toonud kaasa tööjõu spetsialiseerumise väga kitsastele erialadele,  mille tulemusena keskmine tarbija ei ole enam võimeline iseseisvalt otsustama kogu turul pakutavate kaupade ja teenuste tingimuste, kvaliteedi, turvalisuse jms üle. Ettevõtete tekke ja kadumise kasvav kiirus, e-teenuste areng, piiriülene kauplemine ja EL ühine turg süvendavad tarbimise ebakindlust veelgi.

Seetõttu on riigi oluline roll ja parim viis ettevõtete aitamiseks just tarbijatele turvalise tarbimiskeskkonna loomine ja selle arendamine, kehtestades selleks vajalikke reegleid. Reeglid, mis tarbija osturiski suurendavad, on paraku suunatud tarbijate usalduse langusele ja pärsivad seega ka vastava ettevõtlussektori konkurentsivõimet.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Andres Sooniste

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

MERKO otsib raamatupidamise osakonda RAAMATUPIDAJAT

Merko Ehitus Eesti AS

18. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad