Kinnisvarainvesteeringud tulumaksuvabaks?

Järgmisest aastast muutuvad eraisikute väärtpaberiinvesteeringud tulumaksuvabaks, millest loodetakse investeerimisturu olulist elavdajat. Sarnaselt võiks kaaluda maksuvabastust ka kinnisvarainvesteeringutele, sest sõltumata majanduse tsüklilisusest on ja jääb kinnisvara üheks arvestatavaks võimaluseks oma raha paigutamisel ning tuleviku kindlustamisel.

USAs kehtestati 2006. aastal pikaajalisele kasvutulule 0%-line maksumäär kuni aastani 2010. Selle eesmärgiks oli elavdada majanduskriisi tõttu jahtunud kinnisvaraturgu ning kannustada investoreid tegema pikemaajalisi investeeringuid, mitte aga spekuleerima kinnisvaraga lühiajaliselt. Printsiibis maksustatakse USA-s kinnisvara võõrandamisest saadud tulu diferentseeritud maksumääradega sõltuvalt sellest, kas müüdava vara näol on tegemist pikaajalise või lühiajalise kapitali kasvutuluga. Lühiajaliseks kasvutuluks loetakse kinnisvara võõrandamistulu siis, kui ostmise ning müümise vahele jääb kuni üheaastane periood. Lühiajaliselt omatud kinnisvarast saadav kasvutulu maksustatakse sarnaselt tavalisele sissetulekule kuni 35%-ga. Pikaajaline on vastavalt üle ühe aasta omatud kinnisvara. Sellise kinnisvara müügist saadud tulust peab riigile tasuma aga vaid 15% või 5% olenevalt sellest, millisel maksuastmel maksumaksja asub.

Kuigi Eesti olemasolev maksusüsteem on administreerimise mõistes mugav ning seda oleks kahju eranditega rikkuda, tasuks otsida mõistlikke lahendusi kinnisvarakäibe ja eelkõige sellega kaasnevate teenuste elavdamiseks. Hetkel kehtib Eestis maksuvabastus vaid isiklikel eesmärkidel kasutatavate kinnisasjade müügil. Nii maksustatakse kinnisvara müügist teenitud tulu, kuid vabastatud on eluaseme müügist saadud tulu, omandireformi käigus tagastatud maa võõrandamisel saadud tulu ning samuti suvila ning aiamaja müük, kui ehitis on olnud maksumaksja omandis vähemalt kaks aastat.

Veel pakub USA maksuõigus soodustusi kinnistute vahetamise ning hilisema müümise korral. See puudutab olukordi, kus investor on ostnud kinnistu, selle renoveerinud ning seejärel vahetanud samaväärse uue kinnistu vastu. Kui investor müüb vahetuse tulemusena saadud uue kinnistu, siis saab pikaajalise või lühiajalise perioodi kindlakstegemisel liita mõlema kinnistu omanikuna oldud aja. Sellisel juhul on märksa tõenäolisem, et isik langeb soodsama maksumäära piiridesse. Kinnisvara üleandmise tehingute soodustamiseks on selline lahendus kahtlemata asjakohane. Samuti aitab see vältida olukorda, kus investor on teinud kinnisvarasse investeeringud, kuid ebasoodsa maksukohtlemise tõttu on sunnitud hoidma seda enda käes kuni aasta möödumiseni vara soetamisest.

Maksusoodustuste kehtestamine pikaajaliselt omatud kinnisvara müümisele vääriks ka Eestis diskussiooni. Mõistlik oleks näiteks kasutada (täiendavaid) soodustusi vähemalt aasta omatud kinnisvara võõrandamisel, kuna see innustaks varasse investeerima ning lisaväärtusi looma.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Kaimo Räppo

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad