Kuidas Ukrainast raha kätte saada?

Olete leidnud ostjad oma toodetele ja teenustele Ukrainast? Riigitoetus on saadud, hea kasumimarginaaliga lepingud sõlmitud ning kaubad saadetud või teenused osutatud, ehk kõik läks hästi kuni selle päevani, mil peaks laekuma tasu tehtud töö eest?

Siis selgub aga, et Ukraina partnerid või ostjad ei kiirusta raha üle kandma tuues ettekäändeks erinevaid põhjusi -  seadus ei luba, raha hetkel napib, oodatakse järjekordseid valimisi jms.

Mida ette võtta , et sellist olukorda ennetada ja vältida?

Ostjate tausta uurimise võimalused on kesised

Erinevalt  Eestist ei ole firmade registriandmed Ukrainas avalikud ja interneti kaudu kättesaadavad. Siiski saab ettevõtte põhiandmeid - aadress, põhikapitali suurus ja direktori nimi kontrollida esitades registrile kirjaliku päringu. On võimalik saada ka ametlik tõend firma pankroti väljakuulutamise kohta. Krediidiuuringud pakuvad antud alal spetsiaaliseerunud firmad, kuid nende teenused on üpris kallid ja andmed võivad osutuda vananenuks. 
Selles küsimuses võib abiks olla ka Eesti-Ukraina Äriklubi liikmete küsitlemine,  kas ja kellel on olnud  negatiivne kogemus sama kliendiga. 

Tehingute vastupidine loogika

Unustage tehingu tavapärane kord – leping, tarne, arve, tasu.  Ukrainas toimub kõik vastupidi – keegi ei hakka tarnima kaupu või osutama teenuseid enne kui raha on kätte saadud. Seega tuleb juba läbirääkimise käigus selgitada, kas kogu tasu tuleb ette maksta või tehakse ettemaksed osadena enne kaubapartii või tööetapi alustamist. Kui lepingu(te) maht on piisavalt suur, võib kasutada ka maksete laekumise kindlustamist Kredexi abil.

Hangi mitu residentsuse tõendit

Teoorias on residentsuse tõendit vaja, kui Ukrainast makstakse välja rojalti-, dividendi- ja laenuintressi tulu. Kahjuks  ei tööta see reegel alati ja kontrolli käigus nõuab Ukraina maksuamet sageli residentsuse tõendit ka tavapäraste  maksete tegemisel teenuste või kaupade tarnimise eest. Seega võivad Ukraina raamatupidajad loobuda maksete ülekandmisest  nii kaua, kui tõend on nende käes.

Topeltmaksustamise vältimiseks tuleb võimalikult varakult saada Eesti Maksu- jaTolliametist tõend Eesti müüja maksuresidentsuse kohta. Sellise tõendi kuupäev peab olema võimalikult lähedal lepingu kuupäevale, kuid ei tohi kindlasti olla hilisem kui lepinguga ettenähtud esimese (ette-)makse kuupäev. Kui teil on käsil  mitu lepingut, oleks mõtekas koheselt tellida mitu tõendit. Maksuamet väljastab tõendeid samal päeval ja nad kehtivad kuni kalendriaasta lõpuni. Tõendi  teksti võib Ukraina partneritelt eelnevalt küsida ning  paluda EMTAl kinnitada tõend kahes keeles (näiteks ukraina ja inglise keeles). Sellega säästate aega ja raha tõendi tõlkimisel ja tõlke tõendamisel notari poolt. 

Kui residentsuse tõend on saadetud ostjale,  ei pea ta ülekannete eest maksu kinni pidama, vastasel juhul vähendatakse teie tasu 15-30% võrra sõltuvalt tululiigist.

Usaldus vaid tembeldatud paberitele

Erinevalt meist  ei usalda ukrainlased konkreetse isiku allkirja, vaid asutuse pitsatit. Mida suurem ja ilusam on pitsat, seda rohkem usaldust. Kui olete otsustanud midagi Ukrainasse müüa,  minge kohe lähimasse kingaparandusse ja tellige suur ümmargune pitsat.

Tunnistatakse vaid originaale

?una e-mailiga saadetud skanneeritud dokumente raamatupidamise algdokumendina veel ei tunnistata enamikes Ukraina  riigi- ja finantsasutustes, tuleb varuda aega ja kannatust , et kõik makse sooritamiseks vajalikud dokumentid ( lepingud, tõendid, vastuvõtmise aktid) jõuksid (kuller-)postiga kohale.

Pangad otsustavad kõike

Ukrainas on pankadel suur võim –  neile peab esitama mitte ainult maksekorralduse, vaid ka lepingud ja kaupade või teenuste üleandmist - vastuvõtmist tõendavad dokumendid. Pank võib keelduda ülekande tegemisest või laekunud makse pangakontole edasikandmisest, näiteks juhul, kui lepingus väljatoodud  müüja või ostja panga rekvisiidid ei ole täielikud  või erinevad kasvõi ühe tähe võrra maksekorralduses märgitust.

Kui raha kättesaamine muutub vähetõenäoliseks

Siis tuleb pöörduda inkassofirmade või kohtu poole. Tulemust on raske ennustada, kulud on kõrged ning seetõttu on see samm õigustatud ainult sel juhul,  kui nõuded on suured ning on olemas isiklikud sidemed vajalikes ringkondades.

Artikli autor on vandeaudiitor Vadim Dontshevski, Donoway Assurance OÜ,
Member Crowe Horwath International
 

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, EuroEast blogi Donoway

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad