Rahvusvaheline ettevõtlus on hinnas

Rohkem kui veerand sajandit tagasi alustas Ernst & Young rahvusvahelise konkursiga Entrepreneur of the Year (EOY), hinnates väljapaistvaid naisi ja mehi – ettevõtjaid, kes loovad ettevõtteid, millel on rahvusvahelist potentsiaali.

Kes meist ei tunneks kaubamärki Dell, Michael Dell arvutite loojat; Illy, Andrea Illy, kuulsat Illy kohvi; Montes, Aurelio Montes, Tšiili veinitootja – ettevõtjad, kes on tänaseks maailmakuulsad.

Läbi aastate on EOY konkursiga hinnatud ettevõtjaid, kes on loonud midagi uut või innovaatilist, millega pakkuda konkurentsi rahvusvahelise turul. Mõnikord on selleks olnud uuenduslik või täiustatud toode, mõnikord ärimudel ise või on selleks olnud hoopiski ettevõtja kui kaubamärk.

EOY annab ettevõtjatele võimaluse saada märgatud laias maailmas, mis omakorda loob täiendavat edu ka meie väikeses Eestis. Jaan Puusaag, Eesti EOY 2008 on peale konkursi võitmist tunnustatud arvamusliider. Indrek Sepp, Eesti EOY 2009 on saanud uusi põnevaid kontakte rahvusvahelise äri edendamiseks. EOY Eestis avas neile ning avab ka teistele kaasatud ettevõtjatele ukse rahvusvahelisse võrgustikku. EOY Eesti konkursis finalistid, iga aasta viis väljavalitud ettevõtjat pääsevad eksklusiivsesse klubisse – kutse mitmetele rahvusvahelistele üritustele oma isikliku suhtevõrgustiku laiendamiseks ning uute ideede ja teadmiste hankimiseks.

Mida hinnatakse Entrepreneur of the Year konkursi käigus Eestis?

Eelkõige hinnatakse ettevõtjat kui persooni: tema suhtumist ettevõtlusse, äri tegemisse kui sellisesse. Hinnatakse, millisel moel on ettevõtja oma firma või ka firmad üles ehitatud – vaadatakse erinevaid aspekte sh strateegilist selgust, finantsjuhtimist, uuendusmeelsust ning ka eetilisi tõekspidamisi kui ka sotsiaalset vastutust. Teadaolevalt on Eesti kui koduturg väga piiratud – edukus Eestis ei tähenda edukust mujal maailmas. Olulisel kohal on rahvusvaheline ulatus, tähtis on, et ettevõtjad vaataks Eestist välja.

Viimased 18 kuud on ettevõtjatele olnud väga rasked. Rasked ajad on kajastunud ka majandustulemustes. EOY konkurssi eesmärk on tuua esile ettevõtjad kui Eesti elu arendajad ja parandajad. Lühiajalised majanduslikud raskused ettevõtte majandusnäitajates on konkursi seisukohast vähese tähtsusega.

Mida prognoosivat ettevõtjad edasise majandusarengu osas?

Kui Ernst & Young küsis ettevõtjatelt, mida tasub edasise osas oodata, millised arenguid nad ise tähelepanelikult jälgivad, siis vastused on vastuolulised. Ühelt poolt leiavad ettevõtjad, et majanduskriis ei pidurdanud globaliseerumist – uutele turgudele on üha lihtsam pääseda, koduturu osatähtsus väheneb ka tulevikus. Näiteks Aaro Kantell, Soome ettevõtja ja rahvusvahelise kontserni Normeti looja leiab, et „… 2008 olid suurimad kliendid pärit Venemaalt ja Austraaliast. Täna tulevad suurimad tellimused Indiast“. Teiselt poolt on ettevõtjad kriitilised riikide valitsuste tegevuse osas kuna erinevad regulatsioonid äri tegemiseks on karmistunud ning muutused seadusandluses on ettearvamatud.

Kuna ligipääs klientidele üle maailma on üha lihtsam, suureneb ka konkurents. Ernst & Young-i poolt küsitletud ettevõtjad leiavad, et parim rohi on siin innovatsioon ning investeeringud tootearendusse. Arenevad turud ei ole ettevõtjate silmis ainult kasvava kliendibaasi taimelava vaid ka potentsiaalselt tootearenduskeskused. Viimased eeldavad süsteemselt ülesehitatud haridussüsteemi. Näiteks Matthew Szulik, Red Hat looja leiab, et „… võimu omavad need rahvad, kes koolitavad ja harivad noori juba varajases eas“.

Globaalse äri edasine areng eeldab kahe eelduse täitumist: jätkuvat tehnoloogilist progressi ning seadusandlikke piirangute vähendamist. Ettevõtjad usuvad, et riigid ning piirkonnad, kes neis ülaltoodus on tugevaimad, saavutavad kiireima kasvu. 

Lõpetuseks, Eesti ettevõtlusmaastik ootab uusi edukaid ettevõtjaid – tule võta osa Entrepreneur of the Year konkursist.

Artikliautor on Tarmo Toiger, Ernst&Youngi ärikonsultatsioonide osakonna juht.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Ettevõtlusblog Ernst & Young

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Merit Palk

Merit Palk on kaasaegne pilvetehnoloogias palgaprogramm, kus professionaalsed võimalused on ühendatud kasutamise lihtsusega. Teil pole vaja süveneda erinevate tasude ja maksude arvestamise nüanssidesse, kogu tarkus on programmis olemas ning tulemus alati 100% õige.

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad