Maksuhalduri uus jesuiitlik kampaania võitlemisel maksupettustega kütuseäris

Rohkem kui pool aastat tagasi, 1. jaanuaril 2010. a jõustus käibemaksuseaduse muudatus, millega anti maksuhaldurile võimalus nõuda aktsiisikauba (alkohol, kütus ja tubakas) käitlejalt tagatist tekkida võiva maksukohustuse täitmise tagamiseks. Tagatisena aktsepteeritakse käendust, panti ja deposiitmakset.

Seaduseelnõu koostanud rahandusministeerium põhjendas seadusemuudatuse seletuskirjas sellise õiguse andmist eesmärgiga võidelda suuremahuliste maksupettustega, kui on alust arvata, et maksukohustus jäetakse täitmata. Et olukord oli ja on tõsine eeskätt kütusesektoris, ilmestab järgnev maksuhalduri statistika: kütuse valdkonnas toimuvate pettuste tõttu kaotab riik hinnanguliselt 325 miljonit krooni käibemaksu ja ligi 400 miljonit krooni aktsiisimaksu tulu aastas. Turuosalised ise on hinnanud pettusesummat veelgi suuremaks.

Jaanuarikuus rahustas maksuhaldur ausaid kütusekäitlejaid, et tagatis määratakse üksnes riskantsele kütusekäitlejale, kelle osas on põhjendatud kahtlus, et tasumisele kuuluv käibemaks võidakse jätta tasumata. Maksuhaldur rõhutas, et pikaajalise tegevusega korrektsed kütusekäitlejad ei ole kindlasti isikud, kellele hakatakse tagatist määrama.

Kahjuks on tegelik elu osutunud vastupidiseks. Allakirjutanule on maksuhalduri viimaste kuude tegevusest jäänud mulje, et lausa kampaania korras määratakse tagatissummasid valimatult ausatele kütusekäitlejatele ilma elementaarseid põhjendusi tagatise määramise otsustes esitamata. Maksuhalduril ei ole vahet, kas ettevõtja on tegutsenud kütuseäris pikaajaliselt või on tegemist alles tegevust alustava isikuga. Samuti pole oluline isiku eelnev maksualane käitumine või tema finantsseis. Piisab pelgalt asjaolust, et tegeletakse kütusega.

Maksuhalduri sõnamurdlik käitumine on lubamatu ning vastuolus seadusandja tahtega. Lõpptulemusena jäävad kannatajateks ikkagi ausad ettevõtjad, kelle ettevõtlusvabadust ülemääraselt piiratakse. Ülla eesmärgi saavutamiseks pühendatud abinõu ei toimi, kuna maksuhaldur on moonutanud seaduse mõtet. Olen viimastel päevadel lugenud mitmeid trafaretseid ja lakoonilisusega hiilgavaid tagatise määramise otsuseid, kus ainsaks põhjenduseks on märgitud abstraktselt ja kiretult “kütusetehingute suur maksurisk”.

Selle asemel, et põhjalikult uurida kütusekäitlejate eelnevat maksukäitumist, finantsseisu ja seotust kahtlaste tehingutega, on maksuhaldur valinud enda jaoks ülimugava viisi – piisab päringust majandustegevuse registrisse ning kui ettevõtja omab asjakohast kehtivat kütusekäitlemise registreeringut, on tegemist automaatselt n-ö suure riskiga ettevõtlusega, mille puhul tuleb koheselt välja kirjutada „arve“ riigile mitmesaja tuhande krooni suuruse tagastissumma tasumiseks.

Juristide keeles nimetatakse sellist tegevust riigi kaalutlusõiguse kuritarvitamiseks. Isegi seaduseelnõu seletuskirjas on prohvetlikult, justkui ennustades maksuhalduri kuritarvitusi, selgitatud juuraõpiku stiilis, et tagatise määramine maksuhalduri poolt toimub kaalutlusotsuse põhimõttel ning tagatise määramise otsustamisel arvestatakse isiku usaldusväärsust, andes hinnangu isiku maksukäitumisele. Teiste sõnadega, maksuhaldur peab ammendavalt põhjendama tagatise nõudmise vajadust ehk selgitama, milles seisneb põhjendatud kahtlus, et veel tasumisele mittekuuluv maks võib jääda laekumata ja tasumata ajal, mil see tuleks tasuda või et maksusumma kättesaamisega tekib suuri probleeme.

Tahaks loota, et maksuhaldur suunab oma meelevaldsusele kalduva energia sisulisele võitlusele kütusepettustega ning tagab ettevõtlusega tegelemise lihtsuse ausatele kütusekäitlejatele. Praeguses olukorras peavad tagatise määramise otsuse saanud ettevõtjad kaaluma otsuse vaidlustamist, sest teisiti ei ole võimalik pidurdada riigi sobimatut kampaaniat.   

Artikli autor Priit Lätt on advokaadibüroo Glimstedt Straus & Partnerid juhtivpartner ja vandeadvokaat

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Priit Lätt

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad