Kuidas nõuet tagada?

Praktikas esineb aeg-ajalt olukordi, kus võlausaldajal on võlgniku vastu nõue, mis on õiguslikult selge ja isegi kohtuotsusega tunnustatud, kuid reaalselt ei ole selle rahuldamine ikkagi võimalik.

Selle põhjuseid võib olla mitmeid, eelkõige võib võlgnik olla muutunud maksejõuetuks või asunud enda vara peitma või varjama. Sellistes olukordades võibki võlausaldaja nõue jääda ainult paberile juhul, kui ei võeta ette konkreetseid samme võlgniku kohustuse täitmise tagamiseks. Võlgniku kohustuse tagamiseks on olemas palju erinevaid viise, millest käesolev artikkel annab ainult lühiülevaate.

Esmalt tuleb märkida, et kõige mõistlikum on võlasuhte täitmine tagada juba lepingu sõlmimisel, seades selle õigussuhtesse astumise eelduseks. Näiteks laenulepingu täitmiseks seatakse võlgniku kinnisasjale hüpoteek, ettevõtte kasuks sõlmitud liisinguleping tagatakse juhatuse liikme isikliku käendusega vmt. Hiljem, pärast lepingu sõlmimist, on täiendavaid tagatisi võimalik seada ainult siis, kui selles on lepingus kokku lepitud või eraldi kokkuleppel, milleks võlgnik ei pruugi enam nõusolekut anda. Seetõttu on juba lepingu sõlmimisel oluline hinnata, kas tehingupartnerit saab piisavalt usaldada, et sõlmida temaga tagamata leping või jätta leping tagatise puudumisel üldse sõlmimata.

Lepingu sõlmimisel on tavapärased tagatised isiklik käendus ning kinnis- ja vallaspandid. Käenduslepingu sõlmimise korral astub kolmas isik – käendaja – võlasuhtesse selliselt, et juhul, kui võlgnik kohustust ei täida, peab seda tegema käendaja. Pant tähendab aga, et juhul kui võlgnik kohustust ei täida, saab võlausaldaja enda nõudele rahulduse võlgnikule kuuluva konkreetse kinnis- või vallasasja müügi arvelt. Kohustuse täitmist on võimalik tagada ka leppetrahvi ja viivise sedastamisega lepingus, kuid nimetatud õiguskaitsevahendite mõju on pigem preventiivne andes võlausaldajale võlgniku poolt kohustuse rikkumisel suurema nõude, kuid mitte tugevamat võimalust seda sisse nõuda.

Järgmine võimalus kohustuse täitmise tagamiseks on teha seda kohustuse sissenõutavaks muutumisel. Juhul, kui võlgnik sissenõutavaks muutunud kohustust vabatahtlikult ei täida, on võimalik leppida temaga kokku uus kohustuse täitmise viis või esitada sellekohane nõue kohtusse. Teatud juhtudel võib kohustuse ümbervaatamine osutuda mõistlikumaks kui kohene kohtusse pöördumine. Samuti võimaldab täitemenetluse seadustik sõlmida sellisel juhul ka notariaalselt tõestatud kokkuleppe, mille korral on võlgnik pärast nõude sissenõutavaks muutumist andnud nõusoleku alluda kohesele sundtäitmisele. Eelkirjeldatud juhul on tegemist jõustunud kohtuotsusega sarnase kokkuleppega, kuivõrd mõlemad on täitedokumendid ning võimaldavad võlausaldajal otse kohtutäituri poole pöörduda.

Kolmas võimalus kohustuse täitmise tagamiseks on hagi tagamise meetmete kaudu hagi esitamisel kohtusse. Põhjaliku, kuid lahtise loetelu annab tsiviilkohtumenetluse seadustiku § 378: kohtuliku hüpoteegi seadmine, vara arestimine, kostjal teatud tegevuste keelamine jm. Arvestada tuleb, et hagi tagatakse kohtumäärusega hageja taotluse alusel ning selle eelduseks on, et hagi tagamata jätmine võib kohtuotsuse täitmist raskendada. Muu hulgas muutub kohtuotsuse täitmine raskemaks kui võlgnik enda vara võõrandab ning võlausaldaja peab hiljem täite- või pankrotimenetluses otsima viise selle tagasisaamiseks. Selliselt annab hagi tagamine võlausaldajale kindluse, et talle on tagatud tema nõude rahuldamine vähemalt selle vara arvelt, mis on võlgnikul hagi tagamise hetkel olemas ning võlgnik ei saa võtta ette täiendavaid samme enda vara peitmiseks või varjamiseks.

Eeltoodu põhjal on võlausaldajal tegelikult kaks olulisemat võimalust enda nõuete täitmise tagamiseks. Esimene nendest on lepingulisse suhtesse astumisel ning teine kohtumenetluse alustamisel. Põhimõtteliselt on nõuete tagamine muidugi võimalik ka igal muul ajal, kuid eeldab poolte kokkulepet, milleks võlgnik ei tarvitse nõusolekut anda. Seetõttu tuleks teatud juhtudel, kui kohustuse täitmist ei ole võimalik tagada, kaaluda, kas sellise tehingupartneriga on üldse mõistlik lepingusse astuda.


Artikli autor on advokaadibüroo Aivar Pilv advokaat Tambet Laasik. 

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Õigusblog Aivar Pilv

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad