Müügimaksu saab tagasi nõuda

Müügimaksu deklareerimise ja maksmise esimene tähtaeg saabub 20. juulil. Kuigi oleme veendunud, et Tallinna linn satub müügimaksu kogudes vastuollu põhiseaduse, Euroopa Nõukogu aktsiisidirektiivi ning Euroopa Nõukogu käibemaksu käsitleva direktiiviga, soovitame maksu rangete sanktsioonide ohu tõttu ära maksta. See ei välista ebaseaduslikult nõutud maksu tagastamise taotlemist.

Kes müügimaksu maksab?

Müügimaksu peab maksma isik või asutus, kes majandus- või kutsetegevuse raames pakub ja müüb kaupa või pakub ja osutab teenust ning on registreeritud majandustegevuse registris (MTRis). Lisaks peab tema tegevuskoht olema majandustegevuse registri andmetel Tallinna linna territooriumil ning ta peab tegelema jaekaubanduse, toitlustuse või teeninduse valdkonnas.

Seega soovitame kõigil ettevõtjatel kontrollida oma võimalikku maksukohuslase staatust kõigepealt majandustegevuse registris (www.mtr.ee). Kui teie ettevõte on MTRis registreeritud (kusjuures tegevusalal pole tähtsust) ning kui MTRis on märgitud tegevuskohaks Tallinn, siis olete kohustatud müügimaksu deklaratsiooni esitama, kui teie tegevus hõlmab jaekaubandust, toitlustust või teenindust.

Seega peab MTRis hulgimüüjana registreeritud ettevõte müügimaksu deklareerima, kui ettevõtja müüb kaupa vahel ka tarbijatele (ehk tegeleb ka jaekaubandusega). MTRis ehitajana registreeritud ettevõtja peab müügimaksu deklareerima, kui ta oma tegevuse käigus remondib vahel ka vallasasju (ehk tegeleb teenindusega). Reisibüroo peab müügimaksu deklareerima, juhul kui müüb ka teenuseid, mille sisu on kohapealseks tarbimiseks serveeritud toit (ehk tegeleb toitlustusega).
 
Mille eest müügimaksu tasutakse?

Maksuobjekt on maksukohustuslase müüdud kaup või teenus seoses jaekaubanduse, toitlustuse või teenindusega, kui seda müüakse Tallinna linna territooriumil asuvast tegevuskohast füüsilisele isikule. Müügimaksust on sätestatud ka mõned maksuvabastused, nagu näiteks 4-12 meetri pikkused paadid, jahid ja kaatrid.

Praktikas valitseb kahjuks suur segadus, millistele kaupadele ja teenustele maks kohaldub ning kuidas ettevõtjad peaksid maksu mittekohaldumist dokumenteerima. On oht, et maksuhaldur vaatab maksukohustuslase kogu müügikäivet potentsiaalse maksuobjektina ning maksukohustuslane peab suutma tõendama, millises osas müügimaks käibele ikkagi ei kohaldu.

Probleemne on füüsilistele isikutele ja juriidilistele isikutele müügi eristamine, kuna ka juriidilist isikute esindajad on füüsilised isikud. Müüjal on sisuliselt võimatu eristada füüsilisest isikust ettevõtjale (FIEle) ettevõtluse ja muuks tarbeks müüdud kaupu või teenuseid. Kui mõnel puhul võiks lahenduseks olla ostja avaldusele tuginemine, siis näiteks automaatide kaudu müüdud kauba puhul (näiteks automaattanklates) on see võimatu.

Keeruline võib olla ka eri tegevuskohtade müügi eristamine. Seda eriti juhul, kui müügi toimumiseks tehakse toiminguid eri tegevuspunktides üle Eesti (näiteks müük lepitakse telefonitsi kokku Raplas asuva müügiesindusega, kuid kaubale minnakse järgi Tallinnas või vastupidi).

Maksuvabastuste kohaldamine eeldab toodete täpse retseptuuri dokumenteerimist ning kaupluses riiulil asuva toote maksustamine võib muutuda üleöö, kui Euroopa Liit otsustab näiteks muuta toote rasvasuse astme mõõtmise metoodikat.

Maksuhalduri ehk Tallinna linna selgitused on kohati segadust juurde tekitanud. Näiteks on määruse kohaselt maksu alt vabastatud e-kaubanduse raames müüdud kaubad ja teenused. Kuid oma selgitustes sisustab maksuhaldur e-kaubanduse mõistet teistmoodi kui määruses kirjas. Nimelt on maksuhaldur selgitanud, et erinevalt müügimaksu määruses kirjutatust ei loeta e-kaubanduseks e-posti vahendusel tehtud tehinguid. Nii on suur osa e-kaubandusest maksuhalduri selgituste kohaselt ja erinevalt müügimaksu määruses sätestatust siiski müügimaksuga maksustatav.
 
Ebaseadusliku müügimaksu tagasi taotlemine

Müügimaks on väga tõenäoliselt vastuolus Eesti põhiseadusega, Euroopa Liidu Nõukogu käibemaksudirektiiviga ning aktsiisidirektiiviga. Vaatamata sellele soovitame 20. juulil müügimaks deklareerida ja maksta, kuid kohane oleks esitada koheselt ka maksu tagastamise taotlus. Elu lihtsustamiseks oleme valmistanud ette vastava vormi, mille leiad siit.

Vormi täitmiseks lisage oma ettevõtte andmed ning tasutud müügimaks. Eraldi tuleks märkida aktsiisikaupadelt tasutud müügimaks. Täidetud vormi võib digitaalallkirjaga varustatult saata Tallinna Ettevõtlusametisse aadressil myygimaks@tallinnlv.ee.

Vaata ka lisatud failidest, kuidas tuvastada müügimaksu deklareerimise kohustus ja skeemi maksustatava müügi tuvastamiseks.

Artikli autorid on Kaido Loor, advokaadibüroo SORAINEN partner, ja Paul Künnap, advokaadibüroo SORAINEN advokaat.

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Merit Aktiva

Merit Aktiva on lihtne ja mugav pilvepõhine raamatupidamisprogramm, mis sobib nii proffidele kui algajatele. Uued kaasaegsed võimalused ja paljude tegevuste automatiseerimine hoiavad kokku aega ning teevad töö lihtsaks.

Merit Palk

Merit Palk on kaasaegne pilvetehnoloogias palgaprogramm, kus professionaalsed võimalused on ühendatud kasutamise lihtsusega. Teil pole vaja süveneda erinevate tasude ja maksude arvestamise nüanssidesse, kogu tarkus on programmis olemas ning tulemus alati 100% õige.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad