Ladina-Ameerika pakub enamat kui suurepärased jalgpallurid

Lehman Brothersi kokkuvarisemine 2008. aasta septembris tõi kaasa rahvusvahelise ühinemiste ja ülevõtmiste turu (ja maailma majanduse üldiselt) peaaegu et seiskumise ning väljavaated on paranema hakanud alles nüüd.

Suve saabudes on asutud arutama selle üle, kas traditsiooniliselt Balti riikidesse investeerinud investorid hakkavad tasapisi tagasi tulema või võiksid uued investorid kaugetelt maadelt meie vastu hakata huvi tundma.

Ladina-Ameerika on piirkond, mille poole võiks pilgud pöörata, sest seal on majanduslangusega seekord paremini toime tuldud kui varasemate kriiside ajal. Baltikumi jaoks võiks erilist huvi pakkuda näiteks Kolumbia. Aastatepikkuse relvastatud sisekonfliktidest ja narkokaubandusest tingitud allakäigu järel on Kolumbial õnnestunud taastada riigis turvalisus ja stabiilsus ning on asutud kätte võitma oma kohta maailma majanduses. Viimase viie aasta jooksul on Kolumbia majandus kasvanud keskmiselt 4% aastas, langemata miinusesse ka 2009. aastal. 48,6 miljoni elanikuga Kolumbia on rahvaarvult teine riik Lõuna-Ameerikas ning atraktiivne mitte-esmatarbekaupade eksporditurg.

Kolumbia rakendab aktiivset vabakaubanduslepingute ja kahepoolsete investeerimislepingute sõlmimise poliitikat ning püüab oma investeeringuid ja välisturge mitmekesistada, laiendades neid kaugemale naaberriigist Venetsueelast, mis oli 2008. aastal 10,5% kogukaubandusmahust Kolumbia kolmas kaubanduspartner.

Turvalisuse ja majanduse kasv on märkimisväärselt kergitanud kohaliku valuuta väärtust (võrdluseks, 2003. aasta märtsis oli Kolumbia peeso kurss USA dollari suhtes 2958 COP/USD ning selle aasta juuni lõpuks on see tugevnenud 1916 COP/USD); soodsat vahetuskurssi kasutab välisinvesteeringute tegemiseks nii era- kui ka avalik sektor. Ladina-Ameerika investorite traditsiooniline investeeringute sihtpiirkond on ikka olnud USA finantssektor, Kolumbia keskpanga andmetel ulatusid sealsed investeeringud ainuüksi 2009. aastal miljardi USA dollarini, kuid pärast viimast kriisi on oodata kursimuutust ja pilkude pööramist kaugemale.

Kuidas see Balti riike puudutab? Esiteks allkirjastas Kolumbia alles hiljuti (19. mail) põhjaliku vabakaubanduslepingu ja investeeringute lepingu Euroopa Liiduga, mis võib aidata tugevdada kaubandus- ja investeerimissuhteid. 2008. aastal oli Euroopa Liit Kolumbia teine kaubanduspartner (14,8% kogukaubandusmahust). Kuid arvestades, et meie ümber on muid tuntumaid riike, miks peaks Kolumbia üldse kaaluma ärisuhete loomist Balti riikidega? Sest kolumbialased teavad Balti riike hästi. Kuidas nii?

Kolumbias sel aastal läbiviidava presidendivalimiste teine kandidaat, kes mõlemas valimiste voorus sai enam kui 20% nii liberaalide kui ka konservatiivide poolthäältest, kuigi kokkuvõttes kaotas senise presidendi toetust omavale kandidaadile, ning kes on olnud kaks korda pealinna Bogota linnapea ning kes on riigi üks populaarsemaid poliitikuid, on Kolumbias sündinud leedukas! Lisaks on Kolumbia keskpank viidanud Leedule kui Kolumbia ühele investeerimise sihtriigile juba 1995. aastal.

 

 

 

 

 

Artikli autorid on Kadri Kallas, Advokaadibüroo SORAINEN vandeadvokaat, ja Luis Felipe Mohando, Advokaadibüroo SORAINEN jurist.

 

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Valdkonna tööpakkumised

TALOT otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Talot AS

31. august 2018

Uudised

Tööriistad