Uued reeglid kõikidele Eesti veebilehtedele

Uue .ee domeeninimede reeglistikuga kaovad mitmed praegused piirangud ning olemasolevad domeenid tuleb ümber registreerida, arutleb advokaadibüroo SORAINEN.

Eesti Interneti Sihtasutus andis hiljuti teada, et uus .ee domeeninimede reeglistik hakkab kehtima 5. juulil 2010. Anname allpool lühiülevaate uue korraga kaasnevatest muudatustest.

Mis on uut?

Uus reeglistik toob kaasa olulisi uuendusi ning kaovad mitmed praegu domeeninimede registreerimisel kehtivad piirangud:

1. Igaühel on võimalik registreerida mitu .ee domeeninime. Kaob üldreegel „üks domeen ühele registreerijale“.

2. Eesti domeene saavad registreerida ka välismaised isikud. Kaob üldreegel, et .ee domeeni saavad registreerida ainult Eestis registreeritud isikud. Välismaalastel on .ee domeeni registreerimiseks vaja kohalikku halduskontakti.

3. .ee lõpulisi domeene saavad registreerida ka füüsilised isikud. Seni oli see võimalus äriühingutel ja muudel juriidilistel isikutel ning füüsilised isikud said registreerida vaid pri.ee domeene.

4. Domeeninimed muutuvad tasuliseks ja tähtajaliseks. Domeen kehtib edaspidi 1 aasta registreerimise kuupäevast ja kehtivust tuleb igal aastal pikendada. Ühest registreerimistasu ei ole, see kujuneb registreerimisteenust pakkuvate isikute vahelise konkurentsi käigus.

Seega annavad uued reeglid võimaluse kõigile isikutele registreerida ja kasutada mitut domeeninime, mis on eriti vajalik ettevõtetele, kel on mitu kaubamärki või kelle kaubamärk erineb ärinimest. Samuti saavad välismaised isikud võimaluse .ee domeeninime registreerimise läbi oma ärinime ja kaubamärke kaitsta spekulatiivsete ja pahatahtlike domeeninimede registreerijate vastu.

Mis saab olemasolevatest .ee domeeninimedest?

Kõik olemasolevad .ee domeenid tuleb ümber registreerida uues Eesti Interneti SA poolt peetavas domeeninimede registris. Selleks on aega 6 kuud, mille jooksul domeeninime omanik peab valima registripidaja (nimekiri avaldatakse Eesti Interneti Sihtasutuse kodulehel) ja domeeni registreeringut uuendama. Pärast üleminekuperioodi ümberregistreerimata domeenide suhtes algatab Eesti Interneti Sihtasutus kustutamismenetluse. Et tagada vajalik ja õigeaegne ümberregistreerimine, soovitame kontrollida oma domeeninimega seotud kontaktandmete õigsust Eesti Interneti whois-andmebaasist ja vajadusel kontaktandmed uuendada või küsida abi oma Interneti teenusepakkujalt.

Domeenivaidluste lahendamise uus võimalus

Praeguseks on selge, et nn sunrise-perioodi varasemate kaubamärgi- või ärinimeõiguste omajatele ei tule. Seega võib ennustada domeenivaidluste arvu kasvu. Heaks uudiseks on, et kui senini sai domeenivaidluste lahendamiseks pöörduda vaid kohtusse, siis tulevikus saab domeenivaidlusi lahendada ka alternatiivse (kohtuvälise) menetluse käigus, mis saab olema kindlasti kiirem ja eeldatavalt ka odavam tee. Sel eesmärgil asub Eesti Interneti Sihtasutuse juures tööle domeenivaidluste lahendamise komisjon. Komisjon hakkab vaidluste lahendamisel lähtuma samadest põhimõtetest, mille alusel lahendatakse ka näiteks .eu ja .com vaidlusi.

Artikli autorid on Kaupo Lepasepp, advokaadibüroo SORAINEN partner ja
Indrek Eelmets, advokaadibüroo SORAINEN jurist ja patendivolinik

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Advokaadibüroo SORAINEN blog

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Merit Palk

Merit Palk on kaasaegne pilvetehnoloogias palgaprogramm, kus professionaalsed võimalused on ühendatud kasutamise lihtsusega. Teil pole vaja süveneda erinevate tasude ja maksude arvestamise nüanssidesse, kogu tarkus on programmis olemas ning tulemus alati 100% õige.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad