Tagasiostukohustusest liisingusuhetes

Liisingusuhetes on laialdaselt kasutatavad kokkulepped, kus liisingueseme müüja võtab ostja ehk liisinguandja ees liisingueseme tagasi ostmise kohustuse juhuks, kui liisinguvõtja ei täida temal kasutus- või kapitalirendiga liisingulepingust tulenevaid kohustusi tasuda liisingumakseid ja kõrvalnõudeid.

Sisuliselt on tagasiostukohustusega müügilepingu näol tegemist tagatisega ostjale ehk liisinguandjale, kes vabaneb seeläbi liisinguvõtja poolt nõuete täitmata jätmise riisiko kandmisest ja nõuete sissenõudmisest liisinguvõtjalt.

Kuna nimetatud riisikot kannab liisinguandja asemel liisingueseme müüja, ongi praktikas kujunenud probleemiks, et liisinguandjad ei kontrolli piisavalt liisinguvõtjate maksejõulisust ega liisingulepingutest tulenevate kohustuste korrektset täitmist. Samuti öeldakse liisingulepingud üles ja nõutakse tagasiostukohustuse täitmist alles siis, kui tasumata liisingumaksed koos kõrvalnõuetega moodustavad märkimisväärse summa ning liisinguvõtja on muutunud püsivalt maksejõuetuks.

Välistamaks edaspidiseid õigusvaidlusi, on oluline juba tagasiostukohustusega müügilepingu sõlmimisel määratleda, millised on ostja kui liisinguandja kohustused asja liisimisel.

Praktikas tekitab tihti probleeme liisinguandja passiivsus liisinguvõtja kohustuste täitmise järgimisel, mille vastu on müüjal huvi (s.o. asja korrashoiukohustuse täitmine, liisingumaksete korrektne tasumine, lepingurikkumisel ülesütlemisega mitteviivitamine vms). Lepingus vastavate sätete puudumisel võib liisingulepingu rikkumisel ostja kui liisinguandja ebamõistlikku viivitamist liisingulepingu ülesütlemisel või liisingumaksetele sissenõude pööramisel lugeda müüja suhtes hea usu põhimõttega vastuolus olevaks. Sellisel juhul võib müüjal tekkida õigus tagasiostukohustusega müügilepingust taganemiseks või nõuda kahju hüvitamist vms.

Tagasiostukohustuse võtmisel tuleks pöörata tähelepanu ka liisingueseme omandiõiguse ja nõuete loovutamisega seotud küsimustele. Olukorras, kus müüja kannab tagasiostukohustuse võtmise kaudu sisuliselt liisinguvõtja poolt nõuete täitmata jätmise riisikot, on müüjale oluline, et peale tagasiostukohustuse täitmist  oleks võimalik (näiteks liisinguvõtja kohustuse täitmist tagavate käenduste olemasolul) nõuda liisingulepingu täitmata jätmisest tulenevate maksete, leppetrahvide ning muude kulutuste ja kahjude hüvitamist liisinguvõtjalt või kolmandatelt nõuete täitmist tagavatelt isikutelt. Selleks tuleb tagasiostukohustuse võtmisel reguleerida ka liisinguvõtja vastu suunatud nõuete loovutamise tingimused, mis annaksid müüjale õiguse ja võimaluse nõuda kohustuste täitmist liisinguvõtjalt.

Samas, tulenevalt asjaolust, et tagasiostukohustusega müügilepingu näol on sisuliselt tegemist algset müügilepingut tagava uue müügilepinguga, kehtivad müügilepingu eseme valduse ja omandiõiguse üleandmisel võlaõigusseaduse müügilepingu üldsätted ning tagasiostuõigust reguleerivad erisätted.

Siinkohal tekivad koheselt aga küsimused liisingueseme seisukorrast selle üleandmise hetkel. Tihtipeale on liisingueset juba liisinguvõtja poolt kasutatud ja ostjale (algne müüja) on oluline, et liisinguesemel olemasolevad puudused ei ületaks tavapärast kulumist. Seetõttu oleks probleemide ja vaidluste ennetamiseks kasulik kokku leppida, millistele tingimustele peab üleantav ese vastama ning kuidas kujuneb tagasiostuhind. Sellise kokkuleppe puudumisel tuleb lähtuda võlaõigusseaduse müügilepingu üldsätetest ja tagasiostuõiguse eriregulatsioonist.

Seega, välistamaks hilisemaid probleeme tuleks juba lepingu sõlmimisel määratleda võimalikult täpselt ja üheselt mõistetavalt, mida peavad müüja ning ostja silmas tagasiostukohustuse all. Täpsemini, millistel tingimustel on ostjal õigus tagasiostu nõuda ja millistele tingimustele peab tagasiostetav liisinguese vastama. Samuti tuleks määratleda tagasiostetava liisingueseme omandiõiguse üleminekuga ja liisinguvõtja vastu suunatud nõuete loovutamisega seotud küsimused.

Artikli autor on Raul Otsa, advokaadibüroo Aivar Pilv vandeadvokaat

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Õigusblog Aivar Pilv

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Valdkonna tööpakkumised

BonBon Lingerie otsib RAAMATUPIDAJAT

BonBon Lingerie OÜ

26. mai 2018

LIDL is looking for SENIOR PAYROLL CONSULTANT

Fontes PMP OÜ

31. mai 2018

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

30. mai 2018

Uudised

Tööriistad