Ettevõtja – kasuta võimalust

Täna on arvatavasti parim hetk rahvusvahelistele suurettevõtetele konkurentsis vastu astuda.

Globaalsed ettevõtted on üles ehitanud tarneahelad ning tootearenduse olulisemalt positiivsematel eeldustel kui tänane reaalne nõudlus. Suure laeva pööramine võtab aega.

Rahvusvaheline finantskriis mõjutas globaalseid suurettevõtteid olulisel määral. pangandus-kindlustus ning autotööstus elasid läbi tõsise languse, samas said ka riigi poolt erinevate toetustega turgutatud.

Samas oli ärivaldkondi, mis ei langenud üldse või millele kriisi mõju oli vähene – näiteks telekommunikatsioon, farmaatsia või infotehnoloogia. Kuna nõudlus arenevatel turgudel langes oluliselt, vähenes ka globaalsete korporatsioonide mõju – väiksemad ja paindlikumad ettevõtted pääsesid üha paremini löögile ning mastaabieelise mõju vähenes.

Kas me saame väita, et just täna on õige hetk globaalsetele ettevõtetele konkurentsis vastu astuda?

Ühelt poolt on globaliseeruv majandus suurendanud ettevõtte juhtimise keerukust – suurem hulk turge, erinevad ootused ja regulatsioonid – keerukus on kasvanud oluliselt. Teiselt poolt on globaliseerumine loonud suuremad võimalused rahvusvaheliste partnerite leidmiseks, kes suudavad teenindada ettevõtet erinevatel turgudel.

Suurettevõtted on samm-sammult muutnud tsentraliseeritumaks, eriti teravalt on see näha tootearenduses, kus tooteotsused tehakse peakontoris. Väikeettevõtetel on seetõttu mitmeid eeliseid: esmalt paindlikkus luua tooteid kiiremini ja kliendil lähemal. Kui me oleme küsinud väikese- ja keskmise suurusega ettevõtjatelt, kuidas nad plaanivad tänast segast olukorda ära kasutada, siis valdav osa leiab, et nüüd on aeg kasvamiseks ning turu ümberjaotamiseks (EY uuring - Ambitious, adept and agile - How global entrepreneurs are changing the world).

Samas toob rahvusvaheline äri kaasa ka mitmeid riske ning vajadus muuta oma tänast toimimismudelit. Millele tasub mõelda? Muutes oma ettevõte rahvusvaheliseks ei piisa ainult uute turgude haaramisest. Suure tõenäosusega tuleb muuta ka juhtkond rahvusvaheliseks, kes oskab tõlgendada ning ära kasutada rahvusvahelise äri võimalusi. Hinnata teiste jurisdiktsioonidega kaasnevaid õiguslikke, maksunduslikke ja kultuurilisi riske ja võimalusi.

Näiteks võttes infotehnoloogia valdkonna, on kostnud isegi väiteid, teatud rahvustel on selged eelised: sakslased on väga hea müügis ning müügi juhtimises, prantslased kasutajaliideste loomisel, venelased programmeerimises.

Milliseid turule sisenemise viise eelistada? Ettevõtjad ise leiavad, et jätkuvalt on eelistatumad piiriülesed ühisettevõtted, mis ühelt poolt vähendavad sisenemisi riske, teisalt loovad võrgustiku olemasoleva partneri näol. Oluliselt vähemal määral plaanivad ettevõtjad osta välisettevõtteid või ühineda olemasolevatega turule sisenemise eesmärgil.

Lõpetuseks, Eesti ettevõtjatel on täna väga hea võimalus astuda riskantne, kuid potentsiaalselt väga tulutoov samm ning vaadata rahvusvahelistele turgudele. Öeldakse, et „segases vees on hea kala püüda“ – tänast ebaselgust ja uute oludega kohandumise probleeme tasub ära kasutada.

Artikli autor on Tarmo Toiger, Ernst & Young Baltic juhtivkonsultant

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Ettevõtlusblog Ernst & Young

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Merit Palk

Merit Palk on kaasaegne pilvetehnoloogias palgaprogramm, kus professionaalsed võimalused on ühendatud kasutamise lihtsusega. Teil pole vaja süveneda erinevate tasude ja maksude arvestamise nüanssidesse, kogu tarkus on programmis olemas ning tulemus alati 100% õige.

Tarkvararobootika ja tööprotsesside automatiseerimine – millal see läbimurde saavutab?

Olles kuulnud tarkvararobootikast ja tööprotsesside automatiseerimisest (robotic process automation, RPA), hakkavad ettevõtted sageli mõtlema, kas peaks eelistama RPAd praeguste süsteemide uute funktsioonidega värskendamise või integreeritud lahenduste loomise asemel.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad