Kommertspandileping - kas päästerõngas?

Kommertspandileping on tänase seadusandluse järgi väga kulukas ja ajamahukas viis nõudeid mittetäitvalt võlgnikult võla tagasinõudmiseks, kommenteerib advokaadibüroo SORAINEN.

Teil on rahaline nõue ühe ettevõtjast võlgniku vastu. Selle nõude täitmise tagamiseks olete sõlminud võlgnikuga notariaalselt tõestatud kommertspandilepingu, mille alusel on võlgnik seadnud oma vallasvarale pandi, mis on kantud kommertspandiregistrisse. Selle alusel olete tundnud end suhteliselt kindlalt, teades, et teie nõue on pandiga tagatud. Te arvate et juhul, kui teie nõuet ei täideta, on teil õigus pöörduda otse kohtutäituri poole ja nõuda võlgniku vallasvara müüki sundenampakkumise teel, ilma et peaksite kulutama aega ja raha kohtusse pöördumisele.

Kahjuks see nii siiski pole. Teie nõue on küll kommertspandiga tagatud, kuid teil ei ole õigust algatada kommertspandilepingu alusel täitemenetlust oma nõude rahuldamiseks.

Nimelt annab täitemenetluse seadustik ammendava loetelu dokumentidest (täitedokumentidest), millest tulenevaid nõudeid on võimalik täitemenetluses täita. Kommertspandilepingut selles loetelus ei ole.

Sellest tulenevalt on kommertspandipidajal nõude mittetäitmise korral üldiselt valida ainult järgnevate variantide vahel:

• pöörduda hagiga kohtusse, et saada võlgniku suhtes kohtulahend, mille alusel on võimalik algatada täitemenetlus oma nõude rahuldamiseks võlgniku vara arvel; või

• sõlmida võlgnikuga uus notariaalselt tõestatud kokkulepe, mille järgi annab võlgnik pärast nõude sissenõutavaks muutumist nõusoleku alluda kohesele sundtäitmisele.

Kohtulahend või kohesele sundtäitmisele allumise kokkulepe on täitedokumendid, mille alusel saab kommertspandipidaja algatada täitemenetluse oma nõude rahuldamiseks võlgniku vara arvel.

Olukorras, kus võlgnik ei suuda kommertspandipidaja nõuet tervikuna rahuldada, ei ole ta ka tihti motiveeritud pärast nõude sissenõutavaks muutumist tegema selle nõude rahuldamist võlausaldaja jaoks lihtsamaks. Sellisel juhul jääb kommertspandipidajale sisuliselt ainult võimalus pöörduda kohtusse. Sellega võib aga kaasneda märkimisväärne täiendav rahaline ja ajakulu, millega paljud kommertspandipidajad pole arvestanud.

Kõik see kahandab oluliselt kommertspandi väärtust pandipidaja silmis ja päeva lõpus tõstab kapitali hinda kõigi turuosaliste jaoks. Sellest tulenevalt oleks seadusandjal kiiremas korras soovitav vastu võtta muudatus täitemenetluse seadustikus, millega kommertspandileping lisatakse täitedokumentide loetellu.

Senikaua kui kommertspandilepingut ei ole lisatud täitedokumentide loetellu, on võlausaldajal kirjeldatud probleeme võimalik vältida seades võlgniku vastu oleva nõude tagamiseks kommertspandi asemel pandi kinnisasjale, laevakinnistusraamatusse kantud laevale, ehitisele, patendile, kaubamärgile, tööstusdisainilahendusele, kasulikule mudelile, sordile, mikrolülituse topoloogiale, mootorsõidukile või õhusõidukile.

Kokkulepped, mis näevad ette nende esemete omanike kohustuse alluda kohesele sundtäitmisele pandilepinguga tagatud nõude rahuldamiseks, on täitedokumendid. Ning täitedokumentide alusel on pandipidajal juba otse võimalik pöörduda kohtutäituri poole ja nõuda panditud vara müüki sundenampakkumise teel.

Artikli autorid on Reimo Hammerberg, advokaadibüroo SORAINEN partner ja
Risto Agur, advokaadibüroo SORAINEN vandeadvokaat

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Advokaadibüroo SORAINEN blog

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Valdkonna tööpakkumised

MAXIMA EESTI OÜ otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Fontes PMP OÜ

22. oktoober 2018

Uudised

Tööriistad