Siirdehinnad Soomes, Rootsis, Lätis ja Leedus

Siirdehinnareeglid ja –riskid on lähiriikides sõltumata sellest, et enamasti lähtutakse OECD juhendmaterjalist ja EL siirdehindadealase ühendatud foorumi juhendist, üsna erinevad. Võtame lähema vaatluse alla Soome, Rootsi, Läti ja Leedu praktika.

Tehingud seotud isikutega võib lähtuvalt osapoolte asukohast jagada kaheks – siseriiklikud ja piiriülesed. Kuna piiriüleste tehingute puhul põrkuvad riikide huvid, siis peab selliste seotud isikute tehingute korral hindama maksuriske ning vaatama siirdehinna regulatsioone mõlemas riigis. Seejuures on riskid tavaliselt selles riigis, kus väheneb äriühingu tulu võrreldes tehinguga, mis oleks tehtud mitteseotud isikuga. Tulu vähenemine võib toimuda seoses seotult isikult kallima hinnaga ostmisest või odavamalt müümisest.

Alltoodud riikide näited kinnitavad, et siirdehinnareeglid ja –riskid on riigiti üsna erinevad ehkki enamasti lähtutakse kahest üldtunnustatud normatiivaktist: OECD juhend “Juhised siirdehinna turuväärtuse kindlaksmääramiseks hargmaistele ettevõtjatele ja maksuhaldurile” ning Euroopa Liidu siirdehindadealase ühendatud foorumi (EU Joint Transfer Pricing Forum) tegevuse poolt Euroopa Komisjonile esitatud juhendmaterjal. Näiteks on seotud isiku mõiste iga riigi enda määrata ning samuti erineb palju dokumenteerimiskohustuse ulatus.

Seega ehkki kõik alljärgnevalt vaadeldud riigid lähtuvad ülalnimetatud OECD juhendmaterjalist ja EL siirdehindadealase ühendatud foorumi juhendist, on siirdehindade dokumentatsiooni puudutavad reeglid ja praktika detailides üsna erinevad.

Soome
Siirdehinna dokumentatsiooni koostamise kohustus kehtib Soomes alates 2007. aastast, kusjuures vastavad nõuded on leebemad kui Eesti: kui kontsernis töötajaid vähemalt 250 või kui käive ületab EUR 50 milj ja varade väärtus EUR 43 milj või kui äriühing pole SME (mikro-, väike- või keskmise suurusega äriühing). Kui tehingumaht ei ületa aastas EUR 0,5 milj, siis kehtib lihtsustatud dokumentatsiooni koostamise kohustus.

Dokumentatsiooni esitamiseks antakse 60 päeva ja dokumentatsiooni puudumisel on trahv kuni EUR 25 000. Siirdehindade osas kehtivad üldised sanktsioonid – maksuintress ja trahv kuni 30% juurde määratud maksusummast. Maksuamet võib määrata makse kuni 5 aastat tagasi.

Siirdehindade kontrollimisel on maksuametnike huviorbiidis immateriaalse varaga seotud tehingud, laenutehingud, kontsernisisesed teenused ja kaupade müük ning kulude jagamise kokkulepped (CCA). Ärisektoritest vaadatakse enam tehnoloogia, masina ja metsatööstuse äriühinguid ning tehinguid naaberriikidega. Siirdehindasid korrigeeritakse aastas ca EUR 100 milj ulatuses. Soomes on viimasel ajal kiiresti kasvanud siirdehinna revisjonide ja vaidluste hulk.

Rootsi
Ka Rootsis on siirdehinna dokumentatsiooni koostamise kohustus alates aastast 2007, kusjuures dokumentatsioon võib olla rootsi, taani, norra või inglise keeles. Lubatud on lihtsustatud dokumentatsioon, kui kaupade müügil tehingumaht ei ületa aastas SEK 27 milj tehingupartneri kohta või muudel tehingutel SEK 5 milj aastas (va tehingud immateriaalse varaga).

Maksuamet võib määrata makse kuni 5 aastat tagasi. Siirdehindade kontrollimisel kehtivad üldised sanktsioonid – maksuintress ja trahv 10-40% juurde määratud maksusummast (reeglina on trahv ikkagi 40%). Maksuameti fookuses on immateriaalse varaga seotud tehingud ja laenutehingud.

Läti
Lätis kehtib siirdehinna regulatsioon alates 2006.a., kuid dokumentatsiooni koostamise kohustust pole siiani. Samas on siirdehinna dokumentatsiooni koostamine mõistlik, sest maksuamet lähtub maksude kontrollimisel ja määramisel samadest põhimõtetest, millest peaks maksumaksja lähtuma dokumentatsiooni koostamisel. Lätis on kohustus detailselt deklareerida ettevõtte tuludeklaratsioonis tehingud seotud isikutega.

Siirdehindade kontrollimisel kehtivad üldised sanktsioonid – maksuintress ja trahv 30-50% juurde määratud maksusummast. Maksuamet võib määrata makse kuni 3 aastat tagasi. Lätis on viimasel ajal maksuamet väga mitmetel juhtudel korrigeerinud siirdehindasid ning vaidlustanud ka seotud isikute tehingute maksustamisel kasutatud võrreldavaid andmeid ja nende aluseks olevate äriühingute valimit.

Leedu
Siirdehinna põhimõtted kehtivad Leedu seadusandluses juba alates 2004. aastast. Dokumentatsiooni koostamise kohustus krediidiasutustele ja finantsteenuste pakkujatele ning äriühingutele, kes on registreeritud Leedus tulumaksukohustuslastena, kelle tulud ületavad EUR 2,9 milj aastas.  Dokumentatsiooni esitamiseks on 30 päeva maksuameti vastavast nõudest. Ettevõtte tuludeklaratsioonil tuleb deklareerida tehingud seotud isikutega, kui tehingu väärtus üle EUR 87 000.

Leedus on siirdehinna kontroll tavapärane osa maksurevisjonist, mida teostavad tavapärased revidendid, keda juhendavad siirdehinnaspetsialistid. Kehtivad üldised sanktsioonid – maksuintress ja trahv 10-50% juurde määratud maksusummast, kusjuures trahvid on määratud 25-50% juhtudest, kui makse määrati. Maksuamet võib määrata makse kuni 5 aastat tagasi. Leedu maksuameti kontrollifookus on jaekaubandusel ja ravimitööstusel ning tehingutel “maksuparadiisis” asuvate seotud isikutega. Tehinguliikidest vaadatakse enam teenuseid, tehinguid materiaalse varaga ning finantstehinguid.

Eeltoodu põhineb EY üldistel ülevaadetel ega arvesta ammendavalt konkreetse juhtumi asjaolusid ega vastava riigi reegleid ning seega ei ole see artikkel vaadeldav õigusnõustamisena.

Vaata ka varasemaid EY blogisid siirdehinna teemadel:
Siirdehindade kontroll – kasvav trend
Siirdehinnad - maksuameti uus rahapada?

Artikli autor on Ernst & Young Baltic ASi maksupartner Ranno Tingas

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Ettevõtlusblog Ernst & Young

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad