Maksude planeerimine – nüüd seaduslik!

Tuleb tõdeda, et hilis-puberteedieas Eesti riigi õigussüsteem on maksude vallas teinud olulise sammu küpsemaks saamise poole. Täna ei ole enam vaja maksude planeerimisest kõneledes veenduda, ega keegi läheduses sellest ei kuuleks – maksude planeerimine on saanud riigikohtu õnnistuse.

Riigikohtu halduskolleegium on kohtuasjas nr 3-3-1-23-09 asunud seisukohale, et maksukohustuslasel peab olema vabadus teha tema poolt valitud toiminguid, arvestades muu hulgas maksunduslike kaalutlustega, ning kellelgi ei ole kohustust korraldada oma tegevust viisil, millega kaasneb kõrgem maksukoormus.

Seega maksukohustuslane võib teha valikuid, mis on ajendatud maksukulude kokkuhoiu kavatsusest. Puudub kohustus tegeleda äritegevusega selliselt, et riigi maksutulu oleks võimalikult suur. Seadusliku maksuplaneerimisega on tegemist seni, kuni maksukohustuslase tehingu vorm vastab tema majandustegevuse tegelikule sisule ja ei ole moonutatud ning järgitakse maksuseadusi.

Milline tehing või toiming on käsitletav maksudest kõrvalehoidumisena

 MKS §-s 84 väljendanud tehingu majandusliku sisu tuvastamise põhimõtte eesmärgiks on vältida olukordi, kus maksukohustuse tekkimine sõltub üksnes tehingu osapoolte poolt tehingule antud moonutatud juriidilisest vormist.

Tehingu sellise vormi mittearvestamise tingimuseks maksustamisel on:
*  pooled on maksude tasumisest kõrvalehoidumise eesmärgil valinud tehingu majanduslikule sisule mittevastava juriidilise vormi, millega loodeti saavutada maksustamisel soodsamad tingimused;

*  füüsilise isiku puhul, kui isik saab majanduslikus mõttes tulu ja ta väldib maksukohustust tehingu majanduslikku sisu moonutatult kajastades.

Mis on lubatud planeerimine

Riigikohtu halduskolleegium on 6. novembri 2008. a otsuse asjas nr 3-3-1-57-08p-s 13 selgitanud: "Aktsiate tasu eest või tasuta võõrandamise ja mitterahalise sissemakse puhul on kolleegiumi arvates oluline, kas võõrandamine või sissemakse toimus tulumaksust kõrvalehoidumise eesmärgil MKS § 84 mõttes.Sellise eesmärgi tuvastamisel ei saa alati lähtuda maksukohustuslase subjektiivsetest kaalutlustest, sest nende väljaselgitamine pole sageli võimalik. Määravaks võivad osutuda faktilised asjaolud, mis kinnitavad tulumaksust kõrvalehoidumist.

Eelnevas haldusasjas on kolleegium leidnud, et kui tehingutel on juriidilisele vormile vastav majanduslik sisu, siis subjektiivseid kaalutlusi ei ole vaja välja selgitada. Subjektiivseid kaalutlusi tuleb arvesse võtta siis, kui need väljendavad tahet saavutada eelis kunstlikult loodud tingimuste abil.

Mis ei ole lubatud planeerimine

 Vahet tuleb teha isiku poolt seaduslikul maksude planeerimisel ja MKS § 84 kohaldamise aluseks oleval maksudest kõrvalehoidumisel (nö kuritarvitamisel).

Kuritarvitamise eeldusteks MKS § 84 mõttes võivad olla:
*  tehingu ebakohasus (teadlikud ja sõltumatud osapooled ei sooritaks sellist tehingut);

*  ebakohane õiguslik kujundus, mis annab maksueelise;

*  mõistliku põhjenduse puudumine ebakohase kujundamise kasutamiseks – puuduvad põhjendused, miks reeglipärasest kõrvalekalduv tehing oleks mõistlikum.

Sarnastele seisukohtadele on Riigikohus jõudnud ka kohtuasjades nr 3-3-1-52-09 ja 3-3-1-59-09.

Eesti ettevõtluskeskkonnale tuleb kindlasti kasuks, et Riigikohus on  asunud  sisulisemalt tõlgendama maksude planeerimist, mille tulemusena ei ole viimane enam suur patt vaid mõtleva ettevõtja mõistlik võimalus.

Edukat planeerimist!

Vaata ka varasemat artiklit maksuteemal:  „Maksudest kõrvalehiilimine kui „maksepuhkus“?“

Artikli autor on Sander Retel, advokaadibüroo Tamme & Otsmann jurist
 

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Tamme Otsmann Ruus Vabamets õigusblog

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Merit Palk

Merit Palk on kaasaegne pilvetehnoloogias palgaprogramm, kus professionaalsed võimalused on ühendatud kasutamise lihtsusega. Teil pole vaja süveneda erinevate tasude ja maksude arvestamise nüanssidesse, kogu tarkus on programmis olemas ning tulemus alati 100% õige.

Tarkvararobootika ja tööprotsesside automatiseerimine – millal see läbimurde saavutab?

Olles kuulnud tarkvararobootikast ja tööprotsesside automatiseerimisest (robotic process automation, RPA), hakkavad ettevõtted sageli mõtlema, kas peaks eelistama RPAd praeguste süsteemide uute funktsioonidega värskendamise või integreeritud lahenduste loomise asemel.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad