Töölepingu mittevastava ülesütlemise vaidlustamine on tööandjale oluline

Harvad ei ole need juhud tänapäeva praktikas, kus töötajad, tunnetades töösuhte lõppemise märke või soovides töölt etteteatamisajast lühema aja jooksul lahkuda, esitavad ise avalduse töölepingu erakorraliseks ülesütlemiseks koos väitega, et tööandja on endapoolseid kohustusi rikkunud. Nii heidetakse tööandjatele tihti ette tööajarežiimist mittekinnipidamist, tööle mittelubamist või muid tegusid, mille mitterikkumist tööandjal on vajadusel raskendatud tõendada.

Harvad ei ole ka need juhud, kus tööandja ei ole tähelepanu pööranud asjaolule, et ta peab kindlasti vaidlustama alusetuna tunduva töötaja poolt esitatud töölepingu erakorralise ülesütlemisavalduse. Vaidlustamata jätmise korral riskib tööandja kohustusega tasuda töötajale tunduvaid hüvitisi.

Vaidlustamise all ei ole seadusandja pidanud silmas tööandjapoolsete eriarvamuste esitamist töötaja aadressil ega ka läbirääkimiste alustamist töötajaga olukorra omavaheliseks lahendamiseks. Ainsaks töötaja poolt esitatud ja tööandjale alusetuna tunduva ülesütlemisavalduse vaidlustamise viisiks on pöördumine töövaidlusorgani ehk töövaidluskomisjoni või kohtu poole avaldusega ülesütlemise tühisuse tuvastamiseks.

Avalduse esitamiseks on tööandjal aega täpselt 30 kalendripäeva alates ülesütlemisavalduse saamisest. Juhul, kui tööandja hagi või avaldust tähtaja jooksul ei esita või kui esitamise tähtaega ei ennistata, on ülesütlemine algusest peale kehtiv ja leping loetakse lõppenuks ülesütlemisavalduses märgitud tähtpäeval.

Oletagem, et töötaja leiab endale uue töökoha, mille ta peab viivitamatult vastu võtma. Kuivõrd korralise ülesütlemise etteteatamistähtaeg on 30 päeva, püütakse olukorrast tihti pääseda erakorralise ülesütlemisavalduse esitamisega põhjendades ülesütlemise vajadust tööandjapoolsete rikkumistega. Päästerõngana tööandjatele näeb töölepingu seadus ette, et töötaja peab tõendama, et ülesütlemine on erakorraline.

Tähelepanelik peab tööandja olema ka olukorras, kus töötaja lihtsalt ei ilmu tööle või lahkub töölt põhjuseta ja ülesütlemisavaldust esitamata. Eelkõige saab taolist olukorda tõlgendada kui tööandja mõistlike korralduste eiramist või töökohustuste rikkumist. Tööandja peab tekkinud olukorrale koheselt ja seaduse kohaselt reageerima.

Praktikas on olnud juhtumeid, kus töötaja on hetke meeleolus tööandjale suuliselt teatanud, et ta soovib töölt lahkuda, vahetult peale teate esitamist on seda ka etteteatamistähtaega järgimata teinud ning jätnud ülesütlemisavalduse kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis tööandjale esitamata ja erakorralise ülesütlemise alused tõendamata. Kui tööandja sellises olukorras asub seisukohale, et töötaja on tema korraldusi eiranud või töökohustusi rikkunud ning ütleb omalt poolt töölepingu erakorraliselt üles TLS § 88 lg 3 alusel viitega töötajapoolsete kohustuste rikkumisele, on tõenäoline, et töötaja teeb vastukäigu väites, et tööandja ei ole talle töölepingujärgset tööd võimaldanud paludes ühtlasi tuvastada tööandjapoolse ülesütlemise tühisus.

Taolise juhtumi puhul on üsna kindel see, et töövaidlusorgan leiab, et tööandjapoolne töölepingu ülesütlemine on õigusvastane ning töösuhe endiselt jätkub kohustades samas tööandjat hüvitama töötajale saamata jäänud töötasu. Tööandja poolt vaadatuna päästab analoogses olukorras ainult see, kui tööandja vaidlustab töötaja suulise ülesütlemisavalduse seaduse nõuetele mittevastavana ning töövaidlusorgan tuvastab, et töötajapoolne vorminõudele mittevastav töölepingu ülesütlemine on tühine.

Paraku ei ole uue töölepingu seaduse pinnalt hetkel veel olemas Riigikohtu lahendeid, mis aitaksid praktikat kujundada.

Artikli autorid on Tarmo Pilv, advokaadibüroo Aivar Pilv vandeadvokaat ja Johanna Korhonen, advokaadibüroo Aivar Pilv advokaat.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Õigusblog Aivar Pilv

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad