Kuidas raha aastaaruandes voogama saada?

Majandusaasta aruannete juures valmistab koostajatele sageli enim peavalu rahavoogude aruande kokkusaamine - olgugi, et kõik numbrid on justkui mitu korda üle kontrollitud, ei taha aruanne ikkagi klappima minna.

Sellel on tavaliselt kaks põhjust: kas on sisse jäänud mitterahalised tehingud või on tehingud kajastatud rahavoogude aruandes topelt.

Toon siinkohal mõned enamlevinud näited:

• Mitterahaline sissemakse, kus omanike poolt antud laen tõstetakse omakapitali alla.
Kuna tegu ei ole rahalise liikumisega, siis ei saa rahavoogude aruandes finantseerimistegevuse all näidata täiendavat sissemakset. Rahavoogude aruandes seda tehingut ei näidatagi (küll aga tuleb arvestada, et selle tehingu tõttu ei saa saadud ja makstud laenude summa rahavoogudes võrduda laenukohustuste muutusega bilansis).

• Kapitalirendi tingimustel ostetud varad.
Kuna kapitalirendi tehingu jõustumisel ei ole taaskord tegemist raha liikumisega (raha läheb välja alles rendimaksete tasumisel), siis tuleb investeerimistegevuse all näidata põhivara soetusi selle võrra väiksemana ning selle asemel näidata raha liikumist finantseerimistegevuse all kapitalirendimaksete tasumise näol.

Võib ka esineda juhuseid, kus tegelikult ei ole põhivara eest veel hankijale täielikult tasutud, mistõttu tuleks põhivara soetust näidata väiksemas, st tegelikult tasutud summas (selle võrra peab siis äritegevuse rahavoogude all kohustuste summa muutus olema teine).

• Dividendide ja nendelt arvestatud tulumaksu tasumine.
Taaskord tuleb meeles pidada asjaolu, et rahavoogudes tuleb näidata tegelikult tasutud summasid, seega peaks rahavoogudes finantseerimistegevuse all näitama mitte välja kuulutatud dividende ja nendelt arvestatud tulumaksu, vaid tegelikult välja makstud dividende ja tulumaksu. 

• Nõuete ja kohustuste muutus äritegevuse rahavoogude all.
Tihtilugu peitub viga just siin. Olles arvesse võtnud kõiki eelpoolmainitud nüansse, ei taha rahavood ikkagi klappima minna. Miks?

Ilmselt seetõttu, et nõuete ja kohustuste saldode sees, mille muutus on äritegevuse rahavoogude all ära toodud, sisalduvad ka saldod, mis ei ole äritegevusega seotud (nt võlgnevus dividendide osas, laenusaldod ja nendega seotud intressivõlad, jne).

Nõuete ja kohustuste muutuse all tuleb näidata ainult nende bilansikirjete muutus, mis on tõepoolest äritegevusega seotud, näiteks nõuded ostjate vastu, võlgnevused hankijatele kauba eest, ettemaksed (va ettemaksed põhivara eest), maksusaldod, välja arvatud dividendide tulumaks, jne. Ülejäänud bilansikirjete muutus võetakse juba arvesse finantseerimis- ja investeerimistegevuse rahavoogude all. 

Väga palju eksimusi tuleb ette konsolideerimisgrupi rahavoogude aruande esmakordsel koostamisel, kuna arvestamata on jäetud asjaoluga, et tütarettevõte omandati alles majandusaasta jooksul. Sellisel juhul tuleb äritegevusega seotud nõuete ja kohustuste muutus arvutada järgmiselt: konsolideeritud saldod aruandeaasta lõpu seisuga miinus emaettevõtte saldod aruandeaasta alguse seisuga miinus tütarettevõtte saldod omandamise kuupäeva seisuga. Pahatihti on aga muutusena näidatud bilansi põhjal arvutatud saldode suurenemine/vähenemine ning seetõttu ei tule ka rahavoogude summa õigesti välja.

Finantseerimis- ja investeerimistegevuse rahavoogude puhul kehtib põhimõtteliselt sama loogika – tütarettevõtte rahavood tuleb konsolideeritud rahavoogude aruandesse sisse arvestada alates soetuse kuupäevast, seega enne nimetatud tehingut toimunud laenude saamised/tasumised, põhivara soetused jms tuleb konsolideeritud rahavoogude aruandest välja jätta.

Üks nüanss, mida kindlasti tasuks konsolideerimisgrupi rahavoogude aruande kokkupanemisel meeles pidada, on veel see, et näidata tuleb siin ainult neid rahavoogusid, mis on läinud kontsernist välja või tulnud kontserni sisse kolmandatelt osapooltelt. Seega ema- ja tütarettevõtte omavahelised tehingud siin kajastuda ei saa. 

Pidades silmas ülaltoodud lihtsaid põhitõdesid, peaks raha „voogama“ saamine juba oluliselt lihtsamini laabuma. Jõudu aruannete koostamisel!

Artikli autor on Eneken Napa, Ernst & Young Baltics ASi audiitor

 

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Ettevõtlusblog Ernst & Young

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad