Siirdehindade kontroll – kasvav trend

Pole mingi saladus, et paljude riikide maksuametid on majanduskriisi tingimustes võtnud suurema tähelepanu alla siirdehinnad, et takistada kasumi liigutamist riikide vahel ja äriühingute vahel.

Seda kinnitab ka Ernst & Young poolt eelmise aasta lõpus avalikustatud uurimus, mis põhines intervjuudel ligi 50 riigi maksuametnikega. Tänaseks on oluliselt kasvanud siirdehindade dokumentatsiooni kontrollide läbiviimine ja kontrollide tulemusena tekkinud maksuvaidlused. 

Kontsernisisesed tehingud hõlmavad sageli piiriüleseid tehinguid ning Eesti maksumaksjaid võib oluliselt mõjutada hoopis siirdehindade maksurevisjon, mis algatatakse tehingupartneri riigis.

Pool aastat hiljem eelnimetatud uuringu avaldamisest on näha, et meie naaberriikides nagu Läti, Leedu ja Soome, on tekkinud üha rohkem maksuvaidlusi siirdehindade dokumentatsiooni kontrolli tagajärjel. Alljärgnevalt on antud lühiülevaade peamistest kitsaskohtadest, kus meie lähiriikide näitel on kontsernidel tekkinud probleeme siirdehindade turuväärtuse põhjendamisel.

Näiteks Lätis, Leedus ja Soomes 2009. aastal läbiviidud siirdehindade maksurevisjonide raames võib täheldada üha rohkem vaidlusi ja küsitavust maksuameti poolt võrreldavate andmete sobilikkuse tõendamise osas.

Kontsernisiseste tehingute turuväärtuse tõendamisel tuginetakse reeglina võrreldavatel andmetel, mille määratlemiseks on kaks peamist lähenemist - selgitatakse hinnad, mida rakendavad iseseisvad äriühingud, kes teevad võrreldavaid tehinguid mitteseotud isikutega, või tuvastatakse samas valdkonnas tegutsevate äriühingute põhiselt kasumimäär, mida teenivad võrreldavad ettevõtjad sarnastes tehingutes.

Juhul, kui äriühing teeb võrreldavaid tehinguid mitteseotud isikutega, siis tõenäoliselt on võimalik rakendada sisest võrreldava tehingu hinda kontsernisisese tehingu turuväärtuse määramisel. Samas, sellise võrreldava tehingu kasutamisel on väga oluline hinnata tehinguga seotud kõiki asjaolusid veendumaks, et tehingud seotud ja mitteseotud isikuga on tegelikult võrreldavad ehk toimuvad sarnastel tingimustel. See tähendab, et tuleb analüüsida, kas mitteseotud ja seotud isikuga tehingus on maksumaksjal sarnased riskid ja funktsioonid.

Näiteks Soomes läbiviidud siirdehindade kontrolli käigus on praktikas seatud küsitavuse alla sisemine võrreldav tehing, mis toimub küll muus osas sarnastel tingimusel, kuid kontsernisisese ja võrreldava tehingu partnerid asuvad erinevates riikides, kuigi tegemist oli seejuures omavahel naaberriikidega. Seega Soome maksuamet on tõstatunud küsimuse, kas tehingud, mis toimuvad erinevate riikide tehingupartneritega, saavad olla omavahel võrreldavad.

Kuna tehingute hinda mõjutavad muuhulgas turutingimused, mis võivad riigiti erineda, siis tuleb kriitiliselt hinnata, kas hind, mis kehtib ühes riigis peaks olema sama naaberriigis või võivad hinnastamist piisavalt oluliselt mõjutada iga riigi vastava majandusharu turutingimused. Kirjeldatud juhul oleks siirdehinna riski maandamiseks soovituslik koostada riigipõhine majandusharu analüüs, millest peaks selguma, kuidas mõjutavad vastavate riikide turutingimused tehingu hinda.

Teine variant oleks koostada võrreldavate andmete analüüs ka väliste võrreldavate andmete alusel, mis seisneb selles, et tuvastatakse turuhind, mida rakendavad iseseisvad äriühingud, kes antud turul opereerivad ning teevad sarnaseid tehingud. Selliseid andmeid on võimalik leida erinevatest rahvusvahelistest andmebaasidest, mis on sarnased näiteks Eestis Äriregistri või Krediidiinfoga, kuid sisaldava suurt hulka Euroopa äriühingute finantsnäitajad, mida on äriühingute poolt esitatud oma riigi vastavatele institutsioonidele. 

Eestis kehtivate siirdehindade dokumentatsiooni nõuete kohaselt peab ka Eesti maksumaksja tõendama tehingu turuväärtuse võrreldavate andmete alusel ning praktikas on teada ka näiteid, kus võrdlusaluseks võetud äriühingud ei ole olnud sobilikud. Sellisel juhul pidi maksumaksja koostama uue võrreldavate andmete analüüsi kontsernisisese tehingu turuväärtuse määramiseks.

Võrreldavate andmete analüüs, mille alusel määratakse kontsernisisese tehingu turuväärtus, on üks osa siirdehindade dokumentatsioonist ning tuginedes viimasele teadaolevale praktikale naaberriikides ja Eestis on ilmselge, et võrreldavate andmete sobilikkust tuleb edaspidi veelgi põhjalikumalt ning detailsemalt analüüsida ja põhjendada.

Artikli autor on Ernst&Youngi maksuekspert Kersti Kull

Siirdehindadega seotud maksuriskidest räägivad Ernst & Young Baltic ASi maksupartner Ranno Tingas ja maksuekspert Kersti Kull Äripäeva seminaril 12. mail Meriton Conference & Spa hotellis.

 

 

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Ettevõtlusblog Ernst & Young

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad