Aktsionäride skeemitamise JOKK-päevad on möödas

Riigikohtu hiljutise otsuse põhjal ei piirdu piiratud vastutusega äriühingute puhul aktsiatega manipuleeriva aktsionäri vastutus vaid sissemakse väärtusega, selgitavad advokaadibüroo Sorainen advokaadid.

Aktsionärid ja ka juhtorgani liikmed eksivad pahatihti selle vastu, et kohtlevad äriühingut kui oma rahakotti. Tunnetades kontrolli ühingu üle kasutavad nad kõiki meetmeid, et ühingu tegevust suunata oma isikliku elu ja muude projektide finantseerimiseks. Kuigi selline tegevus on keelatud, on seni olnud aktsionäride vastutusele võtmine suhteliselt keeruline.

Hiljuti kajastati ajakirjanduses juhtumit, kus vendade ühisettevõttes üks vend teisele nö mütsi pähe tõmbas ning seega teise venna aktsiate väärtust oluliselt kahandas. Riigikohus tegi selles kaasuses märkimisväärse otsuse. Mõnel otsusega seotud teemal on ajakirjanduses juba kirjutatud, kuid suhteliselt vähe valgustamist on leidnud aktsionäri kohustused ja vastutus, mis otsuses tänuväärset kordamist ja selgitust leidis. Enamus lugejaist on vast kuulnud, et Eestis eksisteerivad piiratud vastutusega äriühingud aktsiaseltsi (AS) ja osaühingu (OÜ) näol ning paljud eeldavad, et aktsionäride vastutus piirdubki vaid tema sissemakse väärtusega. Kuid nii see päris ei ole.

Aktsionäride kohustuste allikad

Ülalviidatud vaidluse asjaolusid täpsustamata on olulisim toonitada, et muuhulgas andis riigikohus antud kaasuses ülevaate aktsionäri kohustustest ja vastutuse alustest. Siinkohal loetleme vaid olulisemad aktsionäri kohustused:

• hea usu põhimõtte järgimise kohustus;
• kohustus järgida omavahelistes suhetes üksteise õigustatud huve (sh kohustus mitte kahjustada teise aktsionäri õigustatud huve);
• üldine keeld mitte tekitada teisele isikule kahju;
• kohustus kohelda aktsionäre võrdsetel asjaoludel võrdselt;
• kohustus panustada ASi juhtimisse ja mitte kahjustada ASi või teiste aktsionäride õigustatud huve;
• kohustus mitte ära kasutada oma mõju ASi juhtorgani liikme osas, mõjutades neid ASi kahjuks tegutsema.

Siinkohal tasuks mainida, et lisaks seadustes sätestatule võib ühingu põhikirjas määratleda kõrgendatud nõudmised aktsionäri õiguste kaitseks ja kohustuste täitmiseks ning allutada ühingu Hea Ühingujuhtimise Tavale.

2009. aastal täiendati äriseadustikku muudatustega ning rakendati Eestis nn börsiaktsionäri õiguste direktiivist tulenevad aktsionäride õigused kõigile ASidele. Muudatuste eesmärgiks oli võimaldada eemalviibivatel aktsionäridel lihtsamini osaleda ASi juhtimises ning toimimises – muudatus võimaldas elektrooniliselt ja posti teel hääletamist, täpsustas nõudeid koosolekute kokkukutsumise osas jne. Samas on muudatuste näol kindlasti rohkem tegu võimaluste kui kohustustega, mis eemalviibivale aktsionärile põhikirjas sätestamata väga palju mõju  ei avalda.

Hea Ühingujuhtimise Tava aitab ilma ülipika aktsionäridevahelise lepinguta kohustada ühingut ja aktsionäre täitma juba praktikas börsiaktsiaseltsidele kohustuslikku reeglistikku. See kohustab aktsionäri osalema aktiivselt ja vastutustundlikult äriühingu juhtimises. Samuti kohustab see nii aktsionäri kui ka äriühingu juhtkonda arvestama oma õiguste teostamisel üksteise õigustega, pidades silmas äriühingu parimat käekäiku.

Hea Ühingujuhtimise Tava annab oma põhjalikkusega kindlasti aktsionäridele rohkem usaldust ja kindlustunnet, et ühing opereerib parimate standardite alusel ning teistel aktsionäridel on vähem võimalusi ühingu toimimist varjatult mõjutada.

Lisaks sellele saavad aktsionärid omavahel juba koostöö alguses omavahelised õigused ja kohustused paika panna aktsionäridevahelise lepinguga ning näha selles ette rea lepingulise vastutuse aluseid ka juhtudeks, kui aktsionärid oma kohustusi ei täida. Selline teguviis kindlasti õigustab ennast ja soovitame seda ühisettevõtte loomisel põhjalikult kaaluda.

Aktsionäri JOKK-käitumine viis Riigikohtu MOKK nõude kehtestamiseni

Ülalviidatud kaasuses jagunes ettevõtte osalus vaidluse poolte vahel algselt 50-50. Siis leidis üks pool, et kasutab teise ettevõttega ühinemise teel võimalust oma kaudset osalust ühingus suurendada ning seega teise aktsionäri osalust vähendada. Asja kohtusse jõudes ütles riigikohus, et kindlasti ei saa lugeda heade kommetega kooskõlas olevaks ja lubatuks aktsionäri tegutsemist „äriühingu või selle majandustegevuse üle kontrolli haaramise nimel, kui seda tehakse ebaausate vahenditega teiste aktsionäride või osanike arvel“.

Siinkohal ei ole tähtsust, mida konkreetselt aktsionär kontrolli ebaõiglaseks omandamiseks ise otsustas, kas ta mõjutas selleks äriühingu juhtorganite liikmeid või kasutas selleks kolmandaid äriühinguid või isikuid. Otsuse kindel sõnum oli, et igasugused skeemid osalusprotsendi manipuleerimiseks võivad viia edukate kahju hüvitamise nõueteni. Lisaks ei ole sellisel juhul kahju määratlemine kuidagi piiratud ühingusse sissemakstud rahaga, vaid ikkagi reaalse tegelikkuses tekkinud ja tõendatava kahjuga.

Seega kinnitas riigikohus, et kuigi ettevõtete ühinemist aktsiate osalusprotsendi manipuleerimiseks kasutanud aktsionäri poolt teostatud menetlused olid juriidiliselt kõik korrektsed (JOKK), ei olnud aktsionär siiski oma kohustusi täitnud. Tema tegevus ei vasta „heade kommetega“ kooskõlas olevale käitumisele, mida üldjoontes saame ka moraalse korrektsuse ehk MOKKi mõõdupuuks pidada. Seega peab oma kohustusi rikkunud aktsionär teisele aktsionärile tekkinud kahju hüvitama.

Eetiline äritegevus ei ole kindlasti täna see, mida investeerimisprojekte hinnates esmase atraktiivsuse kriteeriumiks saab pidada, kuid kindlasti on igal aktsionäril huvi, ootus ja lootus, et teised aktsionärid teda ühises äritegevuses ei püga. Seega - aktsionärid olge ettevaatlikud oma varaga ning tähelepanelikud oma kohustuste osas!

 
Artikli autorid on Kadri Kallas, advokaadibüroo Sorainen vandeadvokaat (pildil paremal) ja
Anne Adamson, advokaadibüroo Sorainen advokaat

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Advokaadibüroo SORAINEN blog

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad