Täituri keelumärge – millal ning mis ulatuses?

Sundtäitmise eesmärgiks on ennekõike võlausaldaja nõude rahuldamine võimalikult kiiresti ning operatiivselt. Sellest eesmärgist kantuna on ka kohtutäituri kohustuseks võtta viivitamata tarvitusele kõik seadusega lubatud abinõud täitedokumendi täitmiseks.

Ometi kohustab seadus nõuete täitmisele pööramisel järgima ka võlgniku huve.

Sageli tekib küsimus, kas täitur on ikka piisavalt juhindunud võlgniku õigustest, kui võlgnikule ootamatult on arestitud kogu talle kuuluv kinnisvara, mille väärtus ületab mitmekordselt täidetavat nõuet.

Kinnisasja arestimine enne täitmisteate saatmist
Täitemenetlus loetakse alanuks ajast, mil võlgnikule on täitmisteade kätte toimetatud. See tähendab seda, et võlgnikule on teatavaks tehtud kõik vastava täitemenetlusega seonduvad olulised asjaolud – võlausaldaja, nõue - ning ühtlasi on antud talle aeg nõude vabatahtlikuks täitmiseks.

Ometi võimaldab seadus erandjuhtudel kohtutäituril võlgniku kinnisasja arestida või lasta keelumärge registrisse kanda ka enne täitmisteate saatmist. Säärase etteruttava või ennetava tegevuse eelduseks on kahe asjaolu koosesinemine:

¤  ajaline viivitus täitmisteate kättetoimetamisel ja
¤  sellest lähtuv oluline oht sundtäitmise eesmärgi saavutamisele

Riigikohus on hiljutises lahendis (3-2-1-14-10) leidnud, et keelumärke erandlik täitmisteate eelne seadmine võib olla õigustatud kui:

¤  sissenõudja kasuks ei ole seatud hüpoteeki ning on vara võõrandamise või varjamise kahtlus

¤  erandkorras ka hüpoteegi korral, kui muud asjaolud, nt võlgniku tegevus, mille eesmärgiks on võõrandada vara, annavad alust arvata, et sissenõudja nõude rahuldamine ei ole ilma olulise viivituseta võimalik.

Riigikohus on möönnud, et asjaolude hindamine on kohtutäituri diskretsiooniotsus. Ometi peab kohtutäitur suutma keelmärke seadmist põhjendada juhul, kui võlgnik esitab sellekohase kaebuse.

Aresti ulatuse küsimus, täituri kohustus hinnata vara
Seaduse kohaselt ei või arestida rohkem võlgniku vara, kui on vaja sissenõudja nõude rahuldamiseks ja täitekulude katteks, seega peab arestimisele eelnema vara hindamine. Nagu ka kohus on rõhutanud, ei kohusta seadus mõistagi vara arestima täpselt sellises ulatuses, mis oleks võrdne sissenõudja nõude ja täitekulude suurusega.

Kui tavajuhul saadetakse avaldus keelumärke seadmiseks kinnistusosakonnale alles pärast kinnisasja arestimisakti koostamist, mille käigus on toimunud ka kinnistu(te) hindamine, siis kuidas peaks toimima juhul, kui keelumärge seatakse enne arestimisakti koostamist?

Riigikohus on märkinud, et keelumärke varasem seadmine ei vabasta täiturit kohustusest kinnisasja hinnata. Samas ei pea see olema viivitamatu toiming. Kui aga täiturile on teatavaks saanud asjaolud, et arestitud vara väärtus ületab oluliselt nõude suurus, nt võlgnik on esitanud vastavad hindamisaktid, peab haldur läbi viima hindamise ning võimalusel vabastama nõuet ületavas summas kinnisasjad keelumärke alt (see on mõistagi võimalik siis, kui arestitud on enam kui üks kinnisasi).

Täituri tegevuse vaidlustamine
Kindlasti tuleb meeles pidada, et täitemenetluse eripärast tulenevalt on võlgniku vaidlustusõigus ajaliselt oluliselt limiteeritud. Seega juhul, kui võlgniku arvates on kohtutäitur ebaõigesti lasknud kanda kinnistusraamatuse keelumärked enne täitmisteate edastamist või on arestitud vara põhjendamatult suures ulatuses, tuleb esitada kaebus kohtutäituri tegevuse peale ning seda 10 päeva jooksul toimingust või otsusest teada saamisest alates. Kui võlgnik ei esita kaebust, kaotab ta õiguse tugineda hiljem asjaoludele, mida ta oleks võinud esitada kaebuses.

Seega riskib võlgnik kaebuse esitamata jätmisel ka võimaliku kahjunõude täituri vastu esitamise õiguse kaotamisega.

Artikli autor on Liina-Maarja Uuemõis, advokaadibüroo Tamme&Otsmann advokaat
 

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Tamme Otsmann Ruus Vabamets õigusblog

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Valdkonna tööpakkumised

MAXIMA EESTI OÜ otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Fontes PMP OÜ

22. oktoober 2018

Uudised

Tööriistad