ELi riikide meetmed eluasemeturu elavdamiseks

Hiljuti valmis Deloitte uuring, mis hõlmab kõiki ELi 27 liikmesriiki ning näitab, et liikmesriikide valitsuste toetus eluasemeturule varieerub riigiti. Luubi all olid meetmed, millega valitsused abistavad koduomanikke või neid, kes sisenevad kinnisvaraturule.

Uuring näitas, et Euroopa Liidu maade seadusandjad toetavad eluasemesektori arendamist peamiselt viie meetme abil:

1)  eluasemelaenu intresside tulust mahaarvamine;

2)  vara võõrandamisest saadud kasu maksuvabastus;

3)  madalam käibemaksumäär või käibemaksuvabastus;

4)  korterite väljaüürimisest saadud kahjumi arvessevõtmine (soodustab korteri ostmist väljaüürimise eesmärgil);

5)  tagatisfond raskustesse sattunud laenuvõtjate jaoks.

Kõige aktiivsemalt toetavad olemasolevaid ja võimalikke tulevasi eluasemeomanikke suure rahvastikuarvuga ning majanduslikud mõjukad riigid, sealhulgas Prantsusmaa, Saksamaa, Suurbritannia, Hispaania, Tšehhi ja Poola (kõik nad on rakendanud vähemalt nelja meedet). 

Kõige enam on kasutusel elamispinna müügilt saadud kasu maksuvabastus, mida rakendab 89% Euroopa Liidu riikidest. Kõige sagedamini nõutavad eeldused maksuvabastuse saamiseks on kinnisvara omamine vähemalt teatava ajaperioodi ning ka kasutamine isikliku eluasemena.

Hetkel on 11 riiki, kus toimivad hüpoteegi garantiifondid, mis toetavad eluasemelaenu tagasimaksetega raskustesse sattunud laenuvõtjaid. Kui Iirimaal asutati vastav fond juba 1977. aastal, siis mitmed riigid, nagu Poola, Ungari, Sloveenia ja Suurbritannia asutasid fondi 2009. aastal (ühe osana majanduslanguse vastu võitlemise meetmetest).

Lisaks eespool kirjeldatud meetmetele on mõned riigid eluasemeturu toetamiseks võtnud kasutusele ka muid meetmeid. Näiteks Poolas toetab valitsus noori perekondi oma esimese eluaseme soetamisel makstes esimese kaheksa aasta jooksul nende eest 50% intressikuludest.

Oleks vale arvata, et riigid, mis on rakendanud enim abinõusid, on kaitsnud oma eluasemeturgu languse eest. Veelgi enam, ei saa nõuda, et riigid peaksid neid meetmeid maksimaalselt kasutama. Nagu ka muu majandus, muutuvad ka eluasemeturu olukord ja selle suunamise vajadus kiiresti. Näiteks meede, mis praegu toimiks turu elavdajana ja käimatõmbajana, soodustaks kiirel tõusuperioodil hoopiski turu ülekuumenemist. Kuna kõik eluasemega seotu on pikaajalise iseloomuga (näiteks pikaajalised laenud), siis võib pidev ja kiire meetmete vahetamine tekitada inimestes ebakindlust.

Raporti põhjal ei peaks Eesti kohta ennatlikke järeldusi tegema, vaid lähtuma peaks eesmärkidest, mida Eesti saavutada tahab. 

Uuringu täisteksti saab lugeda SIIT.

Artikli autor on AS Deloitte Advisory juhatuse liige Mait Riikjärv

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Finantsblog Deloitte

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad