Päikesepuhkus nauditud – kuidas nüüd koju jõuda?

Täna on Tallinna Lennujaam ning Euroopa riikide õhukoridorid olnud korduvalt avatud ja seejärel jälle suletud. Õigustatult on reisijad mures, kuidas kaugelt maalt koju tagasi saada.

Puhkusereisija olukord on erinev lennureisija omast – esimesel neist on leping reisikorraldajaga, kes kohustub tagama pakettreisiteenuse, s.o. majutus-, veo- ja muu teenuse kogumi osutamise. Samas on just viimastel päevadel selle teenuse osutamiseks sõlmitud pakettreisilepingud reisijatega vääramatu jõu tõttu üles öeldud. Siiski ei tähenda lepingu ülesütlemine veel vastastikuste kohustuste lõppemist.

Ülesütlemise tagajärjed
Reisilepingu ülesütlemise järgselt vabaneb reisikorraldaja ja reisija enda reisilepinguga võetud kohustuse täitmisest, kuid see viib VÕS § 879 lg 2 ja 3 kohaselt järgmiste tagajärgedeni:

1. reisikorraldaja kaotab õigused reisitasule ning saab nõudeõiguse mõistlikule hüvitisele osutatud reisiteenuste eest ja reisi lõppemiseks veel osutatavate teenuste eest;

2. reisikorraldaja peab võtma tarvitusele lepingu lõppemisest tulenevad vajalikud abinõud, eelkõige tagama reisijale kokkulepituga samaväärse tagasireisi;

3. lepingupooltel on kohustus kanda reisija tagasireisiga seotud lisakulud võrdsetes osades;

4. lepingu ülesütlemisest tekkivad muud lisakulud kannab kumbki lepinguosaline ise.

Ülesütlemise järgsed muud kulud
Eelnevast nähtuvalt, kannab kumbki pool ülesütlemisest tekkivad muud lisakulud. Sellisteks lisakuludeks reisija jaoks on eelkõige majutuse- ja toitlustusega seotud kulud.

Autorile teadaolevalt on reisikorraldajad praktikas siiski tulnud reisijatele vastu ning võimaldanud reisikorraldaja kulul mõistlikuks ajaks majutuse.

Tagasireisi tagamine
Reisikorraldaja on kohustatud võtma tarvitusele vajalikud abinõud tagamaks reisijale samaväärne tagasireis, millega seonduvad lisakulud kannavad pooled võrdselt. Sellisteks lisakuludeks on nii lennuga seonduvad kui ka tagasireisi vältel toimuvad lisakulud (teatud juhtudel tagasireisivältel toimuv majutus, toitlustus).

Juhul, kui tagasireis on plaaniline, ei pruugi reisija jaoks kaasneda lisakulusid, samas kui reisikorraldaja organiseerib eraldi tšarterlennu, kohustub reisija hüvitama tekkinud lisakulud pooles osas.

Kuna ja kuidas koju?
Tuhapilv ja sellest lähtuv on vääratamatu jõu asjaoluks, millega ei olnud kellelgi võimalik arvestada sh. ka reisikorraldajatel. Reisikorraldaja kohustus tagada tagasireis tekib alates hetkest, kui vääramatu asjaolu mõju on lõppenud.

Vääramatu jõud kestab kuni kõik alljärgnevad tingimused on täidetud ning nende mittetäitmine ei tulene reisikorraldajast:

- avanevad lennujaamad;

- avanevad konkreetse lennu puhul kasutatavad õhukoridorid;

- planeeritud regulaar- ja esmajärjekorras olevate lendude järjekord lõppenud;

- lennujuhtimiskeskus annab loa konkreetseks väljalennuks.

Vääramatu jõu asjaolu lõppemisel tekib reisikorraldaja kohustus tagada samaväärne tagasireis. Samaväärseks on selline tagasireis,  mis on võrreldav algselt kokkulepituga.

Samuti kehtib põhimõte, et tagasireisi korraldamine tuleb tagada mõistlikult. Mõistlikult ka tarbijale. Mõistlikkuse üle otsustamisel saab lähtuda selgest matemaatilisest võrrandist.

Mõistlik tagasireis on selline, mille puhul reisijal tekkiv kulu sihtriigis plaanijärgse lennu väljalennuni ei ületa seda kulu, mis tekib reisijale eraldi tšarterlennu või liinilennu lisakulude proportsionaalsel hüvitamisel.

Samas ei saa aluseks võtta ainuüksi seda kulu – lisaks tuleb lähtuda ka tarbijate huvist jõuda tagasi Eestisse esimesel võimalusel.

Kokkuvõtteks: tekkinud olukord on kahjulik, ebameeldiv ning soovimatu nii reisijatele. lennuettevõtjatele kui reisikorraldajatele. Siiski peavad pooled püüdma lahendada olukorda mõistlikult ning kõigile asjaosalistele vähim kahjusid ja ebamugavust põhjustaval viisil.

Advokaadibüroo Tamme & Otsmann kliendiks on OÜ Tez TOur

Artikli autor on Karmen Turk, advokaadibüroo Tamme & Otsmann advokaat.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Tamme Otsmann Ruus Vabamets õigusblog

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad