E-aruandlus annab maksuametile tiivad

Käesoleva aasta algusest jõustunud majandusaasta aruannete elektroonilise esitamise kohustusest on palju kirjutatud, kuid vähem on arutatud, kuidas see mõjutab maksundust.

Üheks selle süsteemi loomise eesmärgiks oli erinevate riigiasutuste poolt dubleerivate andmete küsimise lõpetamine, et vähendada äriühingute ja mittetulundussektori halduskoormust. Seega peaks Statistikaamet, Maksu- ja Tolliamet, Eesti Pank kasutama oma töös Ettevõtjaportaali kaudu esitatud majandusaasta aruannete andmeid, mis muudaks äriühingute, mittetulundusühingute ja sihtasutuste majandustulemuste kogumise, haldamise, analüüsi ja statistika riiklikul tasemel automaatsemaks.

Mida tähendab see maksunduses?
Kindlasti suudavad maksuametnikud kasutada elektrooniliste aastaaruannete andmeid vähemalt „viiel erineval viisil“, kuid alahinnata ei saa nende andmete suurenevat tähtsust maksurevisjonide osas.

Nimelt üldteada on Eesti Maksu- ja Tolliameti strateegia – valida hoolikalt eelneva riskianalüüsi põhjal revisjoniobjekte. Selle tulemusena peaks maksuametnikud „tulistama“ täpsemalt ja vältima huupi revideerimist. Fokusseeritud lähenemisest peaks võitma nii riik parema ressursijuhtimisega kui probleemideta maksumaksjad, kes pääseksid asjatust tülitamisest. Maksuamet väidab, et see strateegia on olnud edukas.

Kuna elektroonilise majandusaasta aruandena esitatavad andmed on erinevalt varasematest pdf-aruannetest elektrooniliselt töödeldavad, siis saab nende kasutamine analüütilises töös olema oluliselt lihtsam ja laiaulatuslikum.

Elektroonilised aastaaruanded koosmõjus elektrooniliste maksudeklaratsioonidega annavad maksuhaldurile väga head võimalused, et võrrelda erinevaid andmeid ja suhtarve nii äriühingute suuruse, asukoha, tegevusala, aastate jne lõikes.

Kuna maksuameti 2010.a. kontrollivaldkondadeks on taksondus, ehitus ja kütusesektor, siis arvatavasti hakkab maksuamet oma uut „salarelva“ katsetama nendes majandussektorites. Tuleb loota, et see korrastab ausat konkurentsi ning säästab korrektseid maksumaksjaid. See muidugi eeldab andmetöötluse põhjal õigete järelduste tegemist.

Seega annab e-aruandlus maksuametile uued võimalused huvitavate analüüside teostamiseks ning põnevate hälvete leidmiseks ja nende uurimiseks.

Loe elektroonilisest aruandlusest veel E&Y blogis

Artikli autor on Ranno Tingas, Ernst & Young Baltics ASi maksupartner.

 

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Ettevõtlusblog Ernst & Young

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Valdkonna tööpakkumised

MAXIMA EESTI OÜ otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Fontes PMP OÜ

22. oktoober 2018

Uudised

Tööriistad