Kui võlgnik lepingut rikub, tegutse kiiresti

Tänases majanduskliimas tekib sageli olukordi, kus juba sõlmitud lepingu täitmine võib muutuda koormavaks ning üks pooltest kas finantsraskuste tõttu või muudel põhjustel enam enda kohustusi ei täida.

Sellisel juhul tekib küsimus kuidas sundida teist poolt kohustust täitma või üldse vabaneda koormavaks muutunud lepingust ja lepingupartnerist. Värske kohtupraktika ütleb, et reageerida tuleb kiiresti.

Arusaadavalt on alati kõige mõistlikum leppida omavahel kokku kas lepingu jätkamises või lõpetamises ning fikseerida see mõistlikel tingimustel, mis sobivad mõlemale poolele. Kahjuks on vaidluse kokkuleppeline lahendamine sageli pigem erand kui reegel ning juhul, kui teine pool ei ole nõus lepingut vabatahtlikult täitma ega seda ka lõpetama, tuleb enda õigusi kaitsta muudel viisidel. Seetõttu on võlausaldajal mõistlik esitada võlgniku vastu kas kohustuste täitmise nõue või lepingust taganeda.

Mõlema puhul tuleb aga arvestada, et seda tuleb teha mõistliku aja jooksul pärast rikkumisest teada saamist. Vastavat kohustust on viimasel ajal korduvalt rõhutanud ka Riigikohus.

Riigikohtu tsiviilkolleegium ütleb 23. veebruari 2010.a. lahendi nr 3-2-1-165-09 punktis 10, viidates võlaõigusseaduse § 118 lg 1 p 1, et kui lepingupool ei tee taganemise avaldust mõistliku aja jooksul pärast seda, kui ta sai olulisest lepingurikkumisest teada või pidi sellest teada saama, siis kaotab ta ka lepingust taganemise õiguse. Edasi selgitab kolleegium, et tegemist on õigust lõpetava, mitte aegumistähtajaga, mis teenib õigusrahu saavutamise eesmärki - kahjustatud poolel tuleb mõistliku aja jooksul otsustada õiguskaitsevahendi kasutamise üle, et anda lepingut rikkunud poolele selgust, kas jätkata lepingu täitmist või mitte.

Analoogilise seisukoha on Riigikohus võtnud ka otsuses nr 3-2-1-91-09, rõhutades VÕS § 108 lg 3 sätestatud põhimõtet, et kui võlgnik rikub kohustust, mis ei seisne raha maksmises, võib võlausaldaja nõuda talt kohustuse täitmist üksnes mõistliku aja jooksul pärast seda, kui ta sai kohustuse rikkumisest teada või pidi teada saama. Põhimõtteliselt sama on Riigikohus öelnud VÕS § 159 lg 2 alusel otsustes nr 3-2-1-84-09, 3-2-1-44-09 ja 3-2-1-12-09 ka leppetrahvi kohta. Tegemist on õigust lõpetavate tähtaegadega.

Õigust lõpetav tähtaeg tähendab, et juhul, kui pool enda õigust teatud aja jooksul ei kasuta, siis ta ka kaotab selle õiguse ning seda enam tulevikus kasutada ei saa. Olemuslikult on tegemist raskema tagajärje kui aegumisega, kuivõrd erinevalt aegumisest õigust lõpetava tähtaja kulgemist peatada ega katkestada ei saa. Samuti on õigust lõpetav tähtaeg reeglina oluliselt lühem kui aegumistähtaeg. Kui pikk täpselt, ei ole võimalik üheselt sedastada, vaid viidatud Riigikohtu otsuste kohaselt tuleb tähtaja mõistlikkust hinnata iga juhtumi eripärasid silmas pidades.
Sealjuures tuleks arvestada lepingu liiki, lepingu täitmise ulatust, rikkumise olemust, poolte käitumist, lepingu edasise täitmise võimalikkust jms.

Praktikas võib mõistlik aeg olla vahemikus paarist nädalast paari kuuni. Tähelepanu tuleb pöörata asjaolule, et mõistliku aja sisse peab mahtuma nii õiguskaitsevahendi kohaldamise avalduse koostamine kui ka selle kättetoimetamine rikkujale.

Seega lepingu rikkumise korral tuleb võtta otsus kasutatavate õiguskaitsevahendite kohta vastu võimalikult kiiresti. Juhul, kui jätta rikkumine tähelepanuta ning tulla selle juurde tagasi alles hiljem, on alati risk, et mõistlik aeg lepingu täitmise nõudmiseks või lepingust taganemiseks on möödunud ning rikkumisest hoolimata tuleb lepingut edasi täita. See ei välista siiski muude õiguskaitsevahendite kohaldamist, kuid olulised võimalused – täitmine, taganemine, leppetrahv - on selleks hetkeks juba päästmatult kadunud.

Artikli autor on advokaadibüroo Aivar Pilv advokaat Tambet Laasik.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Õigusblog Aivar Pilv

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad