Kui hästi peab olema ehitatud hoone?

Hoonet ostes või ehitades arvestame, et selle seinad, lagi, katus, vundament, tehnosüsteemid ja kõik muu on ehitatud selliselt, et hoonet saaks otstarbekohaselt kasutada.

Eelmise aasta alguses kirjutasime blogi „Ehitusbuum ja garantii“,  kus andsime ülevaate ehitiste garantii erinevatest aspektidest. Milline ehitise „omadus“ on aga selline puudus, mis toob müüjale või ehitajale kaasa parandamise või kahju hüvitamise kohustuse või muu vastutuse?

Õige koht kvaliteedinõuete sätestamiseks on ostu- või töövõtuleping, kuid mitte alati ei määrata lepingutes väga täpselt kindlaks, millistele nõuetele hoone peab vastama. Kui kokkulepe kvaliteedistandardites puudub, siis kaitseb tellijat/ostjat ainult ehitusseadusest tulenev eeldus, et kõik Eestis ehitatud hooned peavad olema projekteeritud ja ehitatud kooskõlas hea ehitustava ja õigusaktidega ega tohi tekitada ohtu inimese elule, tervisele ega keskkonnale. Seni on olnud suureks probleemiks selguse puudumine, mis on hea ehitustava ja muude pehmete nõuete täpne sisu, ja see on olnud aluseks loendamatule hulgale kvaliteedivaidlustele.

Appi tõttab Riigikohus
Riigikohus on oma värskes otsuses selgitanud, et ehitamises on palju erinevaid nõudeid, mida ei ole nende rohkuse tõttu mõistlik ega ka võimalik õigusaktides sätestada, ning et head ehitustava järgides ehitatud ehitis:

– ei ole ohtlik inimese elule ja tervisele;

– vastab standardist (näiteks Eesti Standardist) ja soovituslikku tähendust omavatest aktidest tulenevatele ohutusnõuetele;

– arvestab standardis toodud nõuetega ehitustoodete paigaldamise kohta;

– vastab teaduskirjanduses toodud seisukohtade, kutseorganisatsiooni reeglistike ja loodusseadustest tuletatavatele nõuetele.

Seega, antud kohtuasjas asus Riigikohus seisukohale, et head ehitustava (sh ka nõudeid ehitusprojektile ja ehitisele) on võimalik määratleda Eesti Standardi sätetega. Kuigi Riigikohtu antud tõlgendus heast ehitustavast on kehtiv eelkõige juhul, kui ehitis on ohtlik inimese elule ja tervisele (ja tõlgendus võib olla erinev kui kahju on tekkinud üksnes varale), annab see siiski lootust kvaliteedivaidluste paremaks lahendamiseks. Selles kohtuasjas tuvastati ehitajapoolne ehitusseadusest tuleneva kohustuse rikkumine ja vastavalt karistusseadustikule mõisteti ehitajale karistuseks kuus kuud vangistust kolmeaastase katseajaga.

Kindlasti ei tähenda „hea ehitustava“ mõiste lahtiselgitamine kvaliteediga seotud vaidluste kadumist, vaid pigem küsitava kvaliteediga ehitatud hoonete tulevaste omanike või ostjate võimalust kaitsta ennast senisest paremini ebakvaliteetselt ehitatud ehitistest tulenevate ohtude ja ebamugavuste eest. Samuti saaks nõuda ehitajalt ebakvaliteetse töö parandamist, hinna alandamist või tekitatud kahju hüvitamist. Siiski soovitame juba ehituslepingu koostamisel pöörata tähelepanu ehitise kvaliteedi määratlemisele ja mitte jääda lootma „hea ehitustava“ määratlemisele hilisemas vaidluses.

Kaido Loor, advokaadibüroo Sorainen partner (pildil paremal) ja  Priit Lepasepp, advokaadibüroo Sorainen jurist

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Advokaadibüroo SORAINEN blog

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad