Juhatuse liikme vastutuskindlustus kaitseb juhatust ja omanikke

Praeguses majandusseisus suureneb surve juhatuse liikmetele tuua oma ettevõttele edu, mistõttu võib juhatuse liikme vastutuskindlustusest (Directors & Officers’ insurance) nii ettevõtetele kui ka osanikele ja aktsionäridele väga palju abi olla.

Rahvusvahelise audiitorfirma PricewaterhouseCoopers tehtud üleilmne majanduskuritegude uuring 2009. aasta kohta (Global Economic Crime Survey) tõstab esile asjaolu, et majanduslangus on kasvatanud survet – eriti juhatuse liikmetele – olla edukas.

Uuringu järgi tuleneb säärane surve ambitsioonikatest finantssihtidest, töö kaotamise hirmust, soovist teenida isiklikku tulemustasu ning saavutada rahas mõõdetavaid tulemusi, hoolimata majanduse praegusest olukorrast. Surve, mis ärgitab inimesi üha rohkem majanduskuritegusid sooritama, mõjutab ka ettevõtete juhatuse liikmeid nende otsustes ja survestab nende kui usaldusisikute kohustusi ettevõtte ees. Andekad ja professionaalsed töötajad muutuvad praeguses turuolukorras üha ettevaatlikumaks. Nad ei pruugi juhatuse liikme kohta vastu võtta või seda hoida nii meelsasti kui varem, sest kasvanud on tõenäosus, et nende vastu võidakse esitada isiklikke nõudeid tegude eest, mida nad on teinud ettevõtte nimel.

Juhatuse liikme vastutuskindlustus on praeguses majanduskeskkonnas hea vahend, millega saab kaitsta nii juhatuse liikmeid kui ka ettevõtet.

Juhatuse liikme vastutuskindlustuse tähtsus
Teistes riikides – nagu näiteks Suurbritannias ja Ameerika Ühendriikides – on juhatuse liikme vastutuskindlustus ettevõtte kindlustuse tavapärane komponent. Kuigi olid kunagi ajad, mil seda peeti juhatuse liikme isiklikuks rahaliseks kaitsemeetmeks, on juhatuse liikme vastutuskindlustus praeguseks hakanud tähendama kaitset ka ettevõttele, mitte ainult selle juhtidele.

Nagu märkisime detsembris ilmunud SORAINENi õigusblogis ”Juhatuse liikme vastutus ja ettevõtlus: ärilise otsuse reegli vajalikkusest Eestis”, on praegune majanduslangus tõmmanud ka Eestis taas tähelepanu juhatuse liikmete vastutuse kontrollile. See hõlmab nii vastutust kolmandate isikute kui ka juhitava ettevõtte ees. Kriisi ajal kalduvad investorid ja laenuandjad otsima agaralt kahjumi hüvitamise viise. See võib tähendada ka nõuete esitamist ettevõtete juhtkondade vastu.

Aktsionäridel on tavaliselt kõige rohkem kaotada siis, kui juhatuse liikmed ei täida oma usaldusisiku kohustusi või teevad vigu. Teisalt võidavad aktsionärid kõige rohkem, kui juhatuse liikmed võtavad kaalutletud riske, mis pikas perspektiivis osutuvad kasulikuks. Nii on aktsionäridel olemas stiimul ärgitada juhatuse liikmeid võtma kaalutletud riske ning samal ajal pakkuda neile isiklikku rahalise kaitse plaani, millega ühtlasi kaitstakse ettevõtet võimalike oluliste vigade eest.

Aktsionärid võivad niisiis lasta ettevõttel juhatuse liikmete vastutust kindlustada ja sel moel jagada võimalikku vastutust tegevuse eest, mis soodustab riskide võtmist. Kuid juhatuse liikme vastutuskindlustus pakub laiematki kaitset, mis teenib nii juhatuse liikmete kui ka ettevõtte huvisid.

Miks on juhatuse liikme vastutuskindlustus oluline ettevõtte aktsionäridele?
Eeltoodust tulenevalt on aktsionäride huvides meelitada andekaid inimesi ettevõtte juhatusse ja ärgitada neid kaalutletud riske võtma. Seda on lihtsam teha, kui juhatuse liikmete vastutus on kindlustatud.

Peale selle on ettevõtte nõuded juhatuse liikmete vastu usaldusisiku kohustuste täitmata jätmise pärast üldjuhul piiratud juhatuse liikme isikliku varaga. Nii et isegi kui säärane nõue juhatuse liikme vastu on olemas, võib nõudega kohtusse mineku kulu ületada juhatuse liikme isiklikud võimalused kahju tasuda.

Mida suurem on juhatuse liikmete vigadest tingitud aktsionäride võimalik kahjum, seda olulisem on sääraseid riske maandada – tehtagu seda siis juhatuse liikme vastutuskindlustusega või mõnel teisel viisil.

Kuidas on vastutuskindlustus kasulik juhatuse liikmetele?
Nagu eespool märgitud, aitab juhatuse liikme vastutuskindlustus kaitsta juhatuse liikmeid kahjumi korvamise nõuete eest, mida neile võidakse esitada nende tegude või tegematajätmiste pärast ettevõtte juhtimisel. Nii võimaldab vastutuskindlustus juhatuse liikmetel võtta kaalutletud riske, mis võivad aktsionäride vara kasvatada, ilma et juhatuse liige peaks isiklikult vastutama.
Juhatuse liikmetele on kasulik ka asjaolu, et juhatuse liikme vastutuskindlustuse poliisid katavad üldjuhul juhatuse liikme vastu ametikohustuste täitmisega seoses esitatud nõuete eest kaitsmise kulusid. Nii ei pea juhatuse liikmed muretsema kulude pärast, mida neil tuleks isiklikult kanda seoses enda kaitsmisega võimalike nõuete (sealhulgas meelevaldsete või põhjendamata nõuete) eest.
Kuigi juhatuse liikme vastutuskindlustus kaitseb juhatuse liikmete varasid, kehtivad mõned kitsendused, millest teeme juttu allpool.

Juhatuse liikme vastutuskindlustuse katte piirid?
Kuigi üldjuhul katavad juhatuse liikme vastutuskindlustuse poliisid vastutust, mis tuleneb tegudest või tegematajätmistest ettevõttes ametikohust täites, kehtivad siin teatud piirangud. Säärased poliisid ei kata kahjumit, mis on muu hulgas tingitud teadlikest kelmustest ja kuritegudest. Tuleb märkida, et säärased erandid kehtivad üldjuhul ainult siis, kui kohus on lõplikult leidnud, et kelmus või kuritegu on toimunud.

Kas juhatuse liikme vastutuskindlustus on Eestis oluline?
Eestis ei algatata ettevõtete juhatuse liikmete vastu nii palju kohtuasju kui Suurbritannias või Ameerika Ühendriikides. Samas avaldavad investorid ja koostööpartnerid üha rohkem survet, et saada tagasi kahjumina kaotatud raha – niisiis võib see tendents muutuda.

Kuigi nõuete hulk hakkab arvatavasti sarnanema pigem Põhjamaade vastava tasemega, esitatakse Eestis ettevõtete juhatuse liikmete vastu tõenäoliselt edaspidi senisest rohkem nõudeid (arvestades nii põhjendatud kui ka põhjendamata nõudeid).

Seepärast peaksid ettevõtted tõsiselt kaaluma juhatuse liikme vastutuskindlustuse eeliseid, et kaitsta nii juhatuse liikmeid kui ka ettevõtet ennast.

Artikli autorid on Reimo Hammerberg, advokaadibüroo SORAINEN partner ja Stefano Grace, advokaadibüroo SORAINEN jurist ja New Yorgi advokatuuri liige.

Samal teemal räägivad advokaadibüroo Sorainen, Advokaadibüroo Tark & Co, KindlustusEst Kindlustumaakler OÜ ja FranklinCovey esindajad 8. aprillil Äripäeva seminaril "Juhatuse liikme vastutus".

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad