Kauaoodatud muudatused optsioonide maksustamises

Kirjutasime hiljuti töötajate motiveerimisest, optsioonidest ja optsioonide maksustamisest.

Seni on peamine probleem seisnenud optsioonide maksustamise ebaselguses ning kõrges maksukohustuses. Nüüd on rahandusministeerium koostanud eelnõu, mis muudab optsioonide maksustamise tunduvalt lihtsamaks.

Ühelt poolt on eelnõul maksukoormust suurendav mõju. Nimelt paneb see kinni senise n-ö maksuaugu, mis võimaldas Eestis sotsiaalmaksukohustust vältida, kui välismaine emaühing andis optsiooni Eesti tütarühingu töötajale. Sellise maksuaugu olemasolu on kinnitanud ka maksuhaldur.

Eelnõu üheks kindlaks plussiks on aga selgus, mille see endaga kaasa toob. Eelnõu jõustumiseni sõltub optsiooni maksustamine selle rahalisest hinnatavusest.

Eelnõu kohaselt pole optsiooni töötajale müümisel või andmisel vaja enam otsustada, kas optsioon on rahaliselt hinnatav (optsioonil on turuhind ja see on võõrandatav) või mitte (turuhinda ei ole või see ei ole võõrandatav).

Eelnõu järgi tekib erisoodustusmaksu kohustus optsiooni realiseerimisel ning seda optsiooni hinnatavusest sõltumata. Kui optsiooni saaja ei soovi realiseerimist ära oodata ning võõrandab optsiooni enne realiseerimist, loetakse erisoodustus antuks optsiooni võõrandamisel.

Veelgi positiivsem on asjaolu, et optsiooni andmist ei loeta erisoodustuseks juhul, kui optsiooni andmise ja realiseerimise vaheline aeg on vähemalt kolm aastat.

Eeltoodu peaks optsioonide andmise tööandjate hulgas eriti atraktiivseks muutma, sest tööandja maksukohustus on sellisel juhul null. Ka optsiooni saajatele on selline olukord veetlev, sest tasuma peab vaid tulumaksu.

Kuigi eelnõu eesmärk on ilmselt olnud, et ka töötaja maksukohustus tekiks alles (optsiooni realiseerimise tulemusel saadud) aktsiate võõrandamisel, ei välista eelnõu selgelt töötaja maksustamist optsiooni realiseerimisega tekkiva kasu arvel. Loodame, et eelnõud selles osas täiendatakse.

Optsiooni võõrandamist ning enne kolme aasta möödumist realiseeritud optsioone loetakse tööandja antud erisoodustuseks ning töötaja saadud kasu maksustatakse erisoodustusena.

Käsitletud teemal tegi SORAINENi advokaat Priit Raudsepp ettekande 11. märtsil 2010 toimunud Äripäeva seminaril “Lõksud erisoodustuses, autohüvitises ja lähetuses”.Ettekande slaidid leiab SIIT.

Artikli autorid on Kaido Loor, advokaadibüroo Sorainen partner ja Priit Raudsepp, advokaadibüroo Sorainen advokaat.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Advokaadibüroo SORAINEN blog

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Valdkonna tööpakkumised

MAXIMA EESTI OÜ ootab oma meeskonda PALGAARVESTAJAT

Maxima Eesti OÜ

19. november 2018

KAARLI HAMBAPOLIKLIINIK otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Tripod Grupp OÜ

30. november 2018

Uudised

Tööriistad