.ee domeenikaaperdajate uus mängumaa?

Seoses registreeritavate domeeninimede arvulise piirangu kadumisega on netifoorumites juba kõlanud üleskutsed, mis kutsuvad domeeninimedesse investeerimisest huvitatuid olema 1. veebruaril 2010 valmis.

Ilmselt on nii mõneski peas küpsenud kerge vaevaga rikkaks saamise plaan, mille sisuks tuntud kaubamärkidega identsete .ee domeenide registreerimine, et need siis õigele kaubamärgiomanikule suure vaheltkasuga edasi müüa.

Pikalt ettevalmistatud ja kauaoodatud .ee domeeninimede reform on jõudnud finišisirgele. Eesti Interneti Sihtasutus, mis võtab domeeninimede registreerimise üle EENetilt, teavitas möödunud aastal, et uus reeglistik hakkab kehtima 1. veebruaril 2010. On kuulda, et see tähtaeg lükkub edasi, kuna uue reeglistiku eelnõule kogunes väga palju kommentaare ja muudatusettepanekuid. Kui see peakski tõeks osutuma, siis siinkirjutajate arvates korralikult läbimõeldud reeglistiku nimel ei saa lühiajalist edasilükkumist kindlasti ebaõnnestumiseks pidada. Ütleb ju vanasõnagi, et seitse korda mõõda ja üks kord lõika.

Uue reeglistiku jõustumisega kaovad mitmed praegu kehtivad piirangud. Esiteks, igaüks saab domeeninimesid registreerida niipalju kui soovib. Hetkel kehtib üldreegel „üks domeen ühele registreerijale“. Nii kaob edaspidi vajadus täiendavate domeeninimede registreerimiseks asutada ühinguid nagu MTÜ Domeenimi.ee või otsida tuttavaid, kellel on ühing olemas, kuid puudub vajadus oma domeeni registreerimise ja kasutamise järele.

Samuti kaob vajadus küsida .ee administraatorilt erandit lisadomeeni registreerimiseks, mida sageli taotlesid oma õiguste kaitsmiseks paljud kaubamärgiomanikud, sealhulgas välismaised isikud. Näiteks on meie advokaadibüroo Sorainen registreerinud kümneid domeene põhjendusega kaitsta kliendi kaubamärgi- või ärinimeõigusi Eestis, kuid eranditaotluste läbivaatamise protsess on mõistetavatel põhjustel olnud pikaajaline ja sageli ettearvamatu tulemusega.

Teise suurema uuendusena saavad Eesti domeene edaspidi registreerida ka välismaised isikud, kui neil on registreerimistoimingute tegemiseks kohalik esindaja. Hetkel kehtib üldreegel, et .ee domeeni saavad registreerida ainult Eesti isikud. See muudatus aitab välismaistel ettevõtetel oma ärinime ja kaubamärke nii isehakanud müügiesindajate kui ka cybersquatter’ite (pahatahtlikud registreerijad, kelle eesmärgiks on kaubamärgiga identne või eksitavalt sarnane domeeninimi kaubamärgiomanikule suure summa eest maha müüa) ehk domeenikaaperdajate eest Eestis paremini kaitsta.

Kolmandaks võivad nüüdsest .ee lõpuga domeene registreerida ka füüsilised isikud. Seni oli see võimalus valdavalt äriühingutel ja muudel juriidilistel isikutel ning füüsilised isikud said registreerida vaid pri.ee domeene.

Nende piirangute kaotamise taustal võibki paljudel, eriti tänases keerulises majandussituatsioonis, tekkida soov kasutada „ratsa rikkaks“ saamise skeemi, spekuleerides .ee domeeninimedega. Sellise plaani tegemisel lähtutakse ilmselt domeenide registreerimisel kehtivast „kes ees, see mees“ põhimõttest ning üldjuhul ei oska sellised „investeerijad“ arvestada kaubamärgiseadusest tulenevaid kaubamärgiomaniku ainuõiguse kaitse põhimõtteid.

Riigikohus ütles juba 2006. aastal, et domeeninimi täidab kaubamärgi ülesandeid (näitab kauba/teenuse päritolu, täidab reklaamifunktsiooni), mis tähendab, et kaubamärgiomanik on kaubamärgiseaduse alusel kaitstud kaubamärgi või sellega sarnase tähise kasutamise eest domeeninimes.

Sellele teedrajavale lahendile tuginedes oleme enamikel juhtudel kaaperdatud domeeninimed ilma kohtusse pöördumata õige omaniku kontrolli alla tagasi aidanud. Kuid kui domeenikaaperdaja on põikpäine ja keeldub domeeni tagastamast, siis on Eesti kohtud pea eranditult kaubamärgiomanike hagid rahuldanud, nagu näitavad ruukkieesti.ee, porsche.ee, swedpank.ee ja teised domeeninimede kaasused.

Samas on ennetustöö alati tagajärgedega võitlemisest lihtsam ja odavam. Siinkohal soovitaks kõigil kaaluda, kas neil on mõni väärtuslik nimi, mida nad tahaksid domeenikaaperdajate eest kaitsta. Näiteks nimed, mille kasutamine kellegi teise poolt tekitaks segadust või võimaldaks teie mainet ära kasutada.

Üks võimalikke tegevuskavasid oleks järgmine:
1. mõtle järgi, mis nimesid äris kasutad või kasutada plaanid (ühingu nimi, restorani/poe nimi jne);

2. vaata, kas selline domeeninimi on juba olemas;

3. kaalu, kas oled valmis riskima, et sellise domeeninime registreerib keegi teine, kes võib panna vastavale kodulehele sind segava info;

4. kui sellist domeeni pole ja sind häiriks, kui keegi teine ta endale saab, siis on praegu viimane hetk see registreerida;

5. kui sul on juba nimi kaubamärgina registreeritud ja kasutad domeenimena mõnd muud nime, siis kaalu .ee administraatorile eranditaotluse esitamist enne uue reeglistiku jõustumist.

Kaubamärgiomanike õiguste rikkumise juba eos ärahoidmiseks esitas Eesti Patendivolinike Selts Eesti Interneti SA-le ettepaneku võimaldada registreeritud kaubamärkide omanikele üleminekuperioodi jooksul hõivata kaubamärkidega identsed domeeninimed enne teisi. Sarnane domeenikaaperdamisi vähendav süsteem toimis edukalt .eu domeeninimede puhul. Loodame, et Eesti Interneti SA ettepanekuga tõsiselt arvestab ja selle ellu viib. Vastasel korral võib ennustada domeeninimede üle peetavate kohtuvaidluste arvu hüppelist kasvu. Eriti arvestades, et planeeritav domeeninimede vahekohus ei alusta tööd uue reeglistiku jõustumisega samaaegselt.

Ilmselt aitab domeenikaaperdamiste ja seeläbi ka vaidluste arvu mõnevõrra vähendada asjaolu, et uus reeglistik muudab domeeninimed tasuliseks ja tähtajaliseks. Hetkel on .ee domeenid tasuta ja kehtivad tähtajatult. Domeen kehtib edaspidi 1 aasta registreerimise kuupäevast ja registreeringut tuleb igal aastal pikendada. Aastatasuks prognoositakse 300 krooni, kuid täpne summa kujuneb registreerimisteenust pakkuvate isikute vahelise konkurentsi käigus.

Lõpetuseks soovitus registreeritud .ee domeeninimede omanikele. Kõik olemasolevad domeenid tuleb ümber registreerida uues Eesti Interneti SA poolt peetavas domeeninimede registris. Et tagada vajalik ja õigeaegne ümberregistreerimine, tuleks teil kontrollida oma domeeninimega seotud kontaktandmete õigsust EENeti whois-andmebaasistvajadusel kontaktandmed uuendada või küsida abi oma Interneti teenusepakkujalt.

Sellisel juhul peaks olema välistatud risk, et info domeeninime ümberregistreerimise kohta ei jõua õige inimeseni ning domeeninimi kaotsi läheb.

Artikli autorid on Carri Ginter, advokaadibüroo Sorainen partner ja
Indrek Eelmets, advokaadibüroo Sorainen patendivolinik.

3. veebruaril 2010 toimuva Äripäeva seminari "Muudatused domeenide registreerimise korras" raames räägib Indrek Eelmets uuest .ee domeenimede vahekohtust ja tutvustab erinevaid domeenivaidluste kohtuvälise lahendamise võimalusi. Samuti käsitletakse praktilisi näiteid .eu ja .com domeenivaidlustest.


 

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Advokaadibüroo SORAINEN blog

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad