Lisaks müügimaksule ka soodushinnamaks?

Viimasel ajal oleme saanud lugeda uutest paadi- ja müügimaksudest. Nende kehtestamine ei ole heameelt tekitanud kelleski peale kehtestajate endi. Samas on võimalik, et pea tuleb seista silmitsi järjekordse uue veidrusega – soodushinnamaksuga.

Rahandusministeeriumis on valminud eelnõu, mille kohaselt kauba müümisel soodushinnaga tekib maksukohustus. Tulumaksu tuleb tasuda turuhinna ja soodushinna vahelt. Seda on nimetatud ka osaliseks kingituseks.

Käesoleval hetkel on taoline tulumaksukohustuse tekkimine võimalik seotud isikute vahelistes tehingutes – siirdehindade regulatsioon – ning see on igati mõistetav. Näib aga, et eelnõu kohaselt laieneks sisuliselt siirdehindade regulatsioon ka mitteseotud isikutele. Siirdehinna regulatsiooni nõuete täitmine iga müügitehingu korral oleks ebamõistlikult koormav.

Kohtupraktika on korduvalt selgitanud, et mitteseotud isikud ei pea muretsema sellepärast, kas tehinguhind erineb võimalikust turuhinnast või mitte. Näiteks on Tartu Ringkonnakohus leidnud, et turuväärtusest madalam müügihind ei tähenda, et müügilepingu võiks seetõttu kasvõi osaliselt lugeda kinkelepinguks. Ka Riigikohus on korduvalt märkinud, et müügihind on kahe lepingu poole kokkuleppe küsimus ning see võib olla turuhinnast nii suurem kui väiksem. Ka tulumaksuseaduse kommentaaride kohaselt ei ole tehingute turuhinnast erinev väärtus käsitletav kingituse või annetusena.

Eelnõuga soovitaksegi eelnevat olukord muuta lisades tulumaksuseadusesse § 49 lõike 21 sõnastuses: „Mitterahalises vormis tehtud kingituse või annetuse maksumuseks on vara turuhind. Vara soodushinnaga müügi korral on kingituse või annetuse maksumuseks vara turuhinna ja müügihinna vahe.“

Eelnõu eesmärk võib olla üllas – vältida maksudest kõrvalehoidumist olukorras, kus äriühing vormistab nö kingituse tegemiseks sümboolse hinnaga müügilepingu. Ometigi tekitaks eelnõu maksumaksjates tohutult ebakindlust. Sätte jõustumisel peaks iga müügitehingu korral müüja kontrollima, kas küsitav hind on turuhind või mitte. Arusaadavalt on äris sadu põhjuseid kauba müümiseks soodushinnaga (näiteks uue toote turuletoomine, turuosa suurendamine jne). Seetõttu on soodushinna maksustamine juba iseenesest vaba turumajanduse ideoloogia ja ettevõtlusvabaduse vastane.

Erinevalt siirdehindade regulatsioonist ei ole soodushinnamaksu osas ettenähtud meetodeid, kuidas peaks turuhinna määrama. Maksumaksja ei tea, millest juhinduda turuhinna määramisel ning samuti ei oska ta ette ennustada, millest kontrolli sattumisel lähtuks maksuhaldur võimaliku turuhinna leidmisel. Halvimal juhul toob iga arvel näidatud allahindlus endaga kaasa soodushinnamaksu.

Õigusselguse puudumine võib kergesti viia põhiseaduspärasuse küsimuseni. Maksukohustuse suurust ei oleks võimalik maksumaksjal ette ennustada. Tasub meelde tuletada, et prognoositavuse puudumine oli üks argumentidest, miks kohtud ei kiitnud heaks maksuhalduri poolset dividendide ümberkvalifitseerimist töötasuks.

Taoline säteon juba kord varem Riigikogus lugemisel olnud. Oluline on aga see, et Riigikogu nägi soodushinna maksustamises probleemi. Seetõttu muudeti pärast esimest lugemist sätte sõnastust, kuid ka muudetud kujul ei jõudnud see jõustuda. Kahju, et uue eelnõu koostamisel pole vastavat seadusandja tahet arvesse võetud.

Loodame eelnõu koostajatelt majandusliku reaalsuse ja maksumaksjates tekkiva määratu ebakindlusega arvestamist.

Artikli autorid on advokaadibüroo Sorainen partner Kaido Loor ja advokaadibüroo Sorainen advokaat Priit Raudsepp.

 

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Advokaadibüroo SORAINEN blog

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

SimplBooks – kõige lihtsam raamatupidamis-
tarkvara

SimplBooksi veebipõhine raamatupidamistarkvara on oma lihtsuse ja soodsa hinna poolest mõeldud just eelkõige väikeettevõtetele. Meid kasutab üle 2500 ettevõtte ja raamatupidaja.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad