Bitcoinid bilansis?

Rando Rand
PwC Eesti juhtivaudiitor Rando Rand

Järjest rohkem ettevõtteid kasutavad krüptoraha maksevahendi, investeeringu või raha kaasamise vahendina. Krüptoraha kajastamise võimalused finantsaruandluses harutas lahti PwC Eesti juhtivaudiitor Rando Rand konverentsil „Raamatupidamine ja maksud 2019“

Raamatupidamise Toimkond ei reguleeri antud valdkonda detailides, kuid annab üldised suunised nende kajastamiseks Eesti Finantsaruandluse Standardi kohaselt koostatavates aruannetes.

Raamatupidamuslikult tuleks plokiahela tehnoloogial põhinevaid (PTP) instrumente kajastada nende omandajate aruannetes selliselt, et:

-  aruande lugejale oleksid need arusaadavad;

- valitud arvestuspõhimõtted lähtuksid instrumentide majanduslikust sisust;

- oleksid võrreldavad analoogsete instrumentide arvestuspõhimõtetega.

Hoolikalt tuleb kaaluda, milline on PTP-instrumentide soetamise ja hoidmise eesmärk ning sellest lähtudes hinnata, kas tegemist on vara, tingimusliku vara või kuluga. Edasise kajastamise puhul peab juhtkond otsustama, kas õige oleks lähtuda õiglase väärtuse meetodist või mõnest muust arvestusmeetodist.

Aruandluses tuleb PTP-instrumentide kohta avaldada kogu informatsioon, mis võimaldab saada aruande kasutajatel asjakohast ja tõepäraselt esitatud finantsinformatsiooni:

- arvestuspõhimõtted;

- saldod aruandeperioodi alguses ja lõpus;

- teenitud kasumid ja kahjud (tulud-kulud);

- muude oluliste asjaolude kirjeldus.

Selleks, et määrata kindlaks, millist raamatupidamisstandardit kohaldatakse, jagatakse PTP-instrumendid omaduste põhjal nelja alamgruppi.

Krüptovaluutat on võimalik kajastada varudena (IAS) või immateriaalse põhivarana (IAS 38), kus esmane kajastamine toimub soetusmaksumuses ning edasine arvestus õiglases väärtuses.

Muude krüptovarade (va krüptovaluuta) kajastamine nende omandajate aruannetes:

Raha või valuuta – tokenid annavad hoidjale õigusi kaupadele ja teenustele või määratletud füüsilisele varale. Tokenitel puudub üldjuhul sularaha omadus, seega tõenäoliselt ei peeta neid IFRS-i kohaselt sularahaks või valuutaks.

Finantsvarad (va raha) – teatud tokenid annavad selle hoidjale õiguse saada raha või finantsvara. See võib tuleneda platvormi edukusest tulevikus, netovara või alusvara väärtusest. Kui tokenid ei anna omanikule õigust rahale või muule finantsvarale, siis ei vasta need finantsvara definitsioonile. Finantsvara definitsioonile vastavate tokenite kajastamisel peaksid ettevõtted järgima IFRS 9 „Finantsinstrumendid“ juhised.

Materiaalne põhivara – tokenid ei ole materiaalne vara, seega ei reguleeri nende kajastamist IAS 16.

Varud – IAS 2 ei nõua, et varud oleksid füüsilises vormis. Token võib vastata varu definitsioonile, kui seda hoitakse müügiks tavapärase äritegevuse käigus. Ettevõte, kes kaupleb tokenitega aktiivselt ja ostab neid edasimüügiks lähitulevikus, võiks kaaluda, kas IAS 2 erand kauba vahendajad-kauplejad osas võiks rakenduda. Juhul kui ettevõtte eesmärk on tokeneid hoida pikaajaliselt väärtuse kasvu eesmärgil, siis ei vasta see varu definitsioonile.

Immateriaalne põhivara – sõltuvalt tokeniga seotud õigustest võib see potensiaalselt vastata ka immateriaalse põhivara definitsioonile vastavalt IAS 38-le.

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad